Interjú

„Úristen, mit tettem?”

Frank Turner énekes-dalszerző

Zene

Bahreinben született, Etonban együtt tanult Vilmos herceggel, de konzervatív neveltetése ellenére is lázadó folk-punk zenész lett. A jelenleg Amerikában turnézó 41 éves angol zenész hamarosan Budapesten lép fel The Sleeping Souls nevű kísérő zenekarával.

Magyar Narancs: Eddig 2869 koncertet adtál. Miért fontos, hogy számon tartsd ezt?

Frank Turner: Csak onnan tudom mindig a pontos számot, hogy ráírják a színpadi szettlistámra, és én mindig megmondom a közönségnek, hogy hányadik koncertemnél tartok. Magamtól nem tudnám, és nem is arról van szó, hogy bármiféle rekordra hajtanék. Tény, hogy utánanéztem különféle rekordoknak, de azok megdönthetetlenek. Az olyan régi blueszenészeknek, mint B.B. King vagy John Lee Hooker három különböző fellépésük is volt negyven éven keresztül az év 364 napján. Az több mint 40 ezer koncert. Kizárt, hogy ezt bárki is megdöntse. Azért jó számon tartani a koncertjeim mennyiségét, mert így legalább emlékszem, hogy merrefelé jártam eddig. Ahogy haladunk előrefelé az időben, egyre többen kérdezgetik, hogy szerintem hány koncertem lesz életem során. Ez olyan, mintha azt kérdeznék, hogy mikor fogok meghalni, vagy hogy mikor hagyom abba a zenélést. És ezek eléggé súlyos kérdések. Ilyen szempontból inkább visszafelé tekintek, mint előre.

MN: Tavaly volt egy rekordgyanús mutatványod: 50 egymást követő napon adtál koncertet mind az 50 amerikai államban. Honnan jött az ötlet?

FT: Az egész csak egy egyszerű viccként indult köztem és a turnéügynököm között, és aztán elég hamar belevágtunk a dologba. Nem én voltam az első, aki ezt megcsinálta, hanem a harmadik (Turner előtt George Thorogood, illetve a Melvins vett részt hasonló turnén – a szerk.). Nem csoda, hogy más eddig nem nagyon csinált ilyet, mert ez rohadt kemény meló. A 47. koncertünk Nevadában, Las Vegasban volt, és utána együtt lógtam a Rancid nevű zenekar tagjaival. Ők kérdezték, hogy hogyan fogom érezni magam, ha lemegy az 50. koncert is. Erre csak annyit tudtam válaszolni, hogy olyan lesz, mint amikor egy maratoni futó beérkezik a célvonalra. Az utolsó koncert egy hétfői napra esett Hawaiion, ami nem tűnt különösebben izgalmasnak. Azt mondtam a rancides srácoknak, hogy senki nem fog nekem ezért egy érmet átadni. Erre ők aztán titokban felhívták egy hawaii barátjukat, és megbízták, hogy készíttessen nekem egy érmet. A koncert után megkaptam, és nagyon örültem neki.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.