Lemez

DJ Shadow: The Mountain Will Fall

Zene

Szinte hihetetlen, de novemberben már húsz éve lesz annak, hogy megjelent DJ Shadow formabontó műve, az Endtroducing, amely még a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült mint a legtöbb hangmintát felmutató album. A lemez még azok számára is kultikus figurává emelte a művészt, akik elvből elutasítanak minden olyan előadót, akinek a nevében egymás mellett áll a d és a j betű. A kaliforniai mágus ezután beszállt James Lavelle UNKLE nevű projektjébe, ahonnan társa legendás elviselhetetlensége miatt egy remek album, a Psyence Fiction után ki is lépett, majd csak 2002-ben jelentkezett újabb saját munkával: a Private Presst ismételten ujjongva fogadta mindenki. Ugyanez már kevésbé volt elmondható két későbbi lemezéről, a 2006-os The Outsiderről, illetve az öt évvel ezelőtti The Less You Know The Betterről, úgyhogy Shadow 2012-ben lezárta a múltat egy válogatáslemezzel – nagyjából akkor, amikor Miamiban leállították egy szettjét, mert a klubvezetés nem találta elég kommersznek.

A hosszú albumszünet után most végre itt az ötödik nagylemez, amely sok helyen filmzenehangulatot áraszt, ami nem is csoda, hiszen a 44 éves alkotó a Gravitáció soundtrackjét jelölte meg az egyik fő inspirációként. Szokás szerint kapunk vendégeket: a Bergschrundban a német komponista, Nils Frahm, a kicsit mobys Ashes to Oceansben a trombitaművész Matthew Halsall, a Sideshow-ban egy kaliforniai rapper (Ernie Fresh), a Nobody Speakben pedig Killer Mike és El-P hiphop szupergruppja, a Run The Jewels emeli a szintet – szerencsére jó magasra. Többségében persze instrumentális hiphopot kapunk most is, és azzal együtt is, hogy ezúttal sokkal több a saját hang és jóval kevesebb a hangminta (azért az a kazettacsere a címadó dal végén nagyon vicces…), a Mountain Will Fall a legjobb DJ Shadow-album a Private Press óta.

Mass Appeal/Deep Distribution, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).