Dokumentumfilm - DVD - Szauron derivatívái - Charles Ferguson: Bennfentesek

  • Muraközy Balázs
  • 2011. április 7.

Zene

Az Izlandban megtestesülő Középfölde hegyei fölött repül a kamera. Drámai zene alatt drámai hangtól tudjuk meg, hogy ezt a szép országot a pénzügyi dereguláció miatti 2008-as pénzügyi válság tette tönkre. Máris meghallgathatunk néhány fontos gondolatot a válságról néhány beszélő fejtől, akik közül kettőnek nem sikerült helyesen leírni a nevét.

Az Izlandban megtestesülő Középfölde hegyei fölött repül a kamera. Drámai zene alatt drámai hangtól tudjuk meg, hogy ezt a szép országot a pénzügyi dereguláció miatti 2008-as pénzügyi válság tette tönkre. Máris meghallgathatunk néhány fontos gondolatot a válságról néhány beszélő fejtől, akik közül kettőnek nem sikerült helyesen leírni a nevét.

A Gyűrűk ura-jellegű felvezetés alapján nem meglepő, hogy a szereplők jókra és gonoszakra oszthatók. Ezeket olyan módon lehet megkülönböztetni, hogy Ferguson illő tisztelettel hallgatja a jókat, a rosszak feje viszont a gyakori vágásoknak köszönhetően gyorsan ráng a kifejezetten kemény kérdések alatt, és eközben szinte egyetlen mondatot sem mondanak el értelmesen. Bocsánat, Mordor mélyén lapulnak ennél sötétebb alakok is, akik nem is nyilatkoztak a film készítésekor; ez utóbbi információt szintén drámai hangon osztja meg velünk a narrátor, és ezzel párhuzamosan pontosan tudósít minket a jövedelmükről. Ennek a csoportnak Alan Greenspan, az amerikai jegybank volt elnöke és Larry Summers, a demokrata elnökök gazdasági tanácsadója a két legfontosabb képviselője.

Ezeken a stíluselemeken persze felül kell emelkedni, és azt kell eldönteni, hogy hasznos képet kapunk-e a válság kialakulásáról. Kezdjük a jó dolgokkal. Az Oscar-díjas film érthetően és talán nem is túlságosan leegyszerűsítően tudósít az elmúlt két évtized válságainak közvetlen okairól - elsősorban a derivatívák felfutásáról és fajtáiról, a lakáspiaci buborékról és a pénzügyi deregulációról. A nézők megérthetik például, hogy mik a CDO-k és a CDS-ek. A "jó" szereplők (pl. Rajan vagy Soros) általában jól vannak kiválogatva, és sok mindent megtudunk tőlük. A "rossz" szereplők szívatása pedig legtöbbször szórakoztató: egy jól fejlett lobbista rezzenéstelen arccal erős négyesre értékeli a bankok javadalmazási gyakorlatát, a bankárok erkölcstelen életéről pedig konkrétan egy bordély madamjától nyerünk képet. A "gonosz" közgazdászok nem tudnak válaszolni az összeférhetetlenséggel kapcsolatos határozott kérdésekre, ami legalábbis elgondolkodtató.

Ellenben a negatív dolgok erősebbek a pozitívumoknál. A válság közvetlen okai mellett nyilván az volna az alapkérdés, hogy mik voltak a hosszabb távú okok, például mi magyarázza a deregulációt. Ennek a filmben alapvetően két magyarázata a korrupció és a bankárok erkölcsi romlottsága, ami szexuális kicsapongásban és drogokban nyilvánul meg. Olyan tényezők, mint a technológiai változások, ideológiai fejlemények, a globalizáció szerepe, történelmi összehasonlítások stb. egyáltalán nem szerepelnek. Azt állítani - mit állítani, ki tudja, hány ember jövedelmének a felsorolásával hosszan sulykolni -, hogy mindennek kizárólag a mohóság és a korrupció az oka, enyhén szólva leegyszerűsítő. Mindig voltak mohó, korrupt és rossz életű emberek, ezért arra kell válaszolni, hogy miért tudják ezt kordában tartani időnként az intézmények, és most miért nem tudták.

Különösen a "gonosz" közgazdászokkal folytatott interjúk mutatják, hogy a film egyszerűen nem kívánja árnyalni ezt a képet, és nem akar más magyarázatokat figyelembe venni: ezek az interjúk kizárólag az összeférhetetlenségről szólnak, pedig a megszólaltatott közgazdászok biztosan értékes meglátásokkal tudnák gazdagítani a válságról kialakult képet. A tágabb kontextusban kitekintünk a globalizációra, de ebből annyit tudunk meg, hogy sok szegény embernek szűnt meg a munkahelye Kínában. Egy szó sem esik arról, hogy Kína milyen jól átvészelte a válságot, és most már gyorsan növekszik. Érthető a bankárok vagy a közgazdászok kárhoztatása azért, hogy túl magabiztosak voltak, de némi alázat olyankor is indokolt, ha ennek az egésznek az okait szeretnénk megérteni.

Inkább azt tudjuk meg a végén, hogy a bűnösök még mindig szabadlábon vannak, és többet keresnek, mint bármikor. Mordor sötét bugyraiban újabb sátáni tervek forrnak.

Forgalmazza az InterCom

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.