dvd - NYOMÁS ALATT

  • - kg -
  • 2011. augusztus 11.

Zene

Sokat láthattuk a Brooklyn hidat mostanában szerepelni: még néhány öngyilkosjelölt vagy a panorámától megmámorosodott széplélek, és oda a legelcsépeltebb New York-szimbólumnak számító Szabadság-szobor elsősége. Ha még csak a hidat ünnepelnénk, és azt az átható coolságot, ami ma Brooklyn felől árad, hát üsse kő (persze csakis jóféle brooklyni brownstone): egy kis lazasággal megküldött kivagyi fontoskodás sosem állt távol a magukat indinek és pendentnek nevező produkcióktól.
Sokat láthattuk a Brooklyn hidat mostanában szerepelni: még néhány öngyilkosjelölt vagy a panorámától megmámorosodott széplélek, és oda a legelcsépeltebb New York-szimbólumnak számító Szabadság-szobor elsõsége. Ha még csak a hidat ünnepelnénk, és azt az átható coolságot, ami ma Brooklyn felõl árad, hát üsse kõ (persze csakis jóféle brooklyni brownstone): egy kis lazasággal megküldött kivagyi fontoskodás sosem állt távol a magukat indinek és pendentnek nevezõ produkcióktól. A Nyomás alatt pedáns independentjei - név szerint Ryan Fleck és Anna Boden, a Fél Nelson alkotópárosa - viszont még erre is rátesznek egy lapátnyi jófejséget. Ha már ugrunk, vagy még csak tervezgetjük, mint depressziós gimnazista hõsünk, semmi esetre se adjuk alább az ikonikus építménynél - amilyen trendinek kelleti magát a produkció, ez is simán kiolvasható a látottakból. Miként az is, de ez már távolról sem kekeckedés, hanem a kimondott üzenet maga, hogy léleknemesítõ kalandot ígér, ha szuicid hajlamú tinédzserként felvetetjük magunkat a legközelebbi pszichiátriára. Ez aztán a hollywoodi mentálhigiénia: hõsünk, bár kezdetben kicsit idegenkedik a környezettõl, hamar belátja, hogy semmi oka ilyesmire. Mert derûs, napfényes hely a zárt osztály, ahol kedves zakkantakkal pacsizhatunk napestig, és szívszerelmünkre is rálelhetünk. Ennek fényében az lehet a film turisztikai tanulsága, hogy ha New Yorkban járunk, ki ne hagyjuk a wellness gumiszobaélményt. A mellékhatások tekintetében kérjük, keresse fel kezelõorvosát, vagy kölcsönözze ki a Száll a kakukk fészkére c. filmet.

Forgalmazza a Select Video

**

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.