El tudom képzelni (Santana: Supernatural)

  • m. l. t.
  • 1999. június 24.

Zene

Az utóbbi években akkor emlegettük Santanát, amikor a mi nosztalgiázó népünk lelkivilágát próbáltuk megérteni. Ily módon két legyet fikázhattunk egy csapásra: "Nyugaton rég lejárt, nálunk meg beindul egy átlagos stadion." És ebben van igazság: fél. (A másik fele Dél-Amerikában keresendő, arrafelé százezreknek kell.)

Az utóbbi években akkor emlegettük Santanát, amikor a mi nosztalgiázó népünk lelkivilágát próbáltuk megérteni. Ily módon két legyet fikázhattunk egy csapásra: "Nyugaton rég lejárt, nálunk meg beindul egy átlagos stadion." És ebben van igazság: fél. (A másik fele Dél-Amerikában keresendő, arrafelé százezreknek kell.)

Nekem az égvilágon semmi bajom Carlosszal: egyrészt már régen nem hallgatom, másrészt nem feledkeztem meg a hetvenes évek elejéről, amikor meglehetősen bírtam. Amúgy azt gondolom: miközben latinmánia dúl a világban, az a pasas is megérhet egy misét, aki először játszott latin rockzenét.

A tijuanai születésű Santana nyolcéves volt, amikor a hegedűről gitárra nyergelt, és tizenegy, amikor a helyi mulatókban alkalmazásba került. Azt az északi popzenét játszotta, amit a rádióból tanult, a mexikói dalok körüli piás durvulások megfélemlítették. Aztán San Franciscóba költözött a család, ahol Santana a bluesba fordult, majd hogy megtáncoltassa a fehér közönséget, a zenekarába kongásokat hívott. A többit tudjuk - a következő évben kiderült Woodstockban.

A latin rock megteremtésén túl feltűnhettek Santana előremutató kapcsolatai. Szabó Gáborral ugyan nem jött össze (mindössze egy számát, a Gypsy Queent játszotta az Abraxas albumon), a dzsessznek, rocknak, afrikai és kubai népzenéknek olyan jelképeivel dolgozott, mint Miles Davis, John McLaughlin, Wayne Shorter, Billy Cobham, a mali Salif Keita vagy a kubai Armando Pereza. Mindezt érdemes felidézni, különben úgy tűnhetne, legújabb albumát menő sztárokkal futtatja a marketing.

Mert új album van, Supernatural című, és bármily ismerősek a tónusai, hajlamos a kalandozásra is - olyankor Dave Matthews, Everlast, Rob Thomas, Lauryn Hill & Cee-Lo, Mana, Eagle-Eye Cherry énekel, s végül Eric Clapton is beszáll. Megismétlem, én már régóta nem hallgatom Santanát, túl vagyok rajta régen, de azt bőven el tudom képzelni, hogy ezzel a gondosan vérátömlesztett anyaggal Amerikában újra akkorát kaszál, mint "az én koromban". Nincs ezzel semmi gáz. Nálunk is bejöhet - a nosztalgiázóknak + a fontolva haladóknak is.

m. l. t.

Arista/BMG, 1999

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.