Lemez

Európa Kiadó: Nincs kontroll

  • - minek -
  • 2018. május 5.

Zene

A poptörténeti kontinuitás csodás példájaként, 27 éve létezik az Európa Kiadó – rövidebb-hosszabb megszakításokkal. De az alapítók közül egyedül maradt zenekarvezető-énekes-gitáros Menyhárt Jenő rendre tett arról, hogy az EK soha ne váljon puszta nosztalgia-attrakcióvá, s ehhez (Menyhárt ki­apadhatatlan dalszerzői vénáján felül) hozzájárult az is, hogy rendre kiváló zenészek játszottak itt. Az Európa Kiadó már több mint egy éve új felállásban, afféle alternatív szupergruppként, keresett koncertzenekarként működik, most egy négyszámos EP-vel is bizonyítja, hogy van miből frissíteni a koncertprogramot. A sokoldalú, remek gitáros Bujdosó János és a visszatérő (most jórészt basszusgitárosként szereplő) Tóth Zoltán „Spenót” kifinomultan rockos hangzást prezentál, amihez a billentyűs Kálmán András és a dobos Gyenge Lajos is hozzáteszi a magáét. A dinamikus, lüktető Mindenki egyenlő kifejezetten hatásos felütés, ráadásul a szöveg keserű iróniáját nem nehéz napjaink kampányhangulatával szinkronizálni. A Még egyszer újra néha bedurvuló (és remek gitárszólóval betetőzött) valcere lassan szivárog a bőr alá, a címadó Nincs kontrollban Menyhárt rapszerű énekbeszédbe csomagolja a keserű prófétai tónust, miközben táncra perdülhetünk a húzós funk-rockra. A Balaton-klasszikus Levert vagy látszólag ujjgyakorlat ennek a sokoldalú, invenciózus zenekarnak, habár Víg Mihály (vagy Méhes Marietta) nyomdokain nem is oly könnyű e sorokat énekelni, de itt még ez is összejön.

XLNT Records, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.