Lemez

Kate Bush: 50 Words For Snow

Zene

Az 53 éves Bush popzenére gyakorolt hatását felesleges lenne bizonygatni - a kilencvenes évek első követőhulláma (Tori Amos, Björk, Fiona Apple, PJ Harvey) után az elmúlt években is jött egy nagyobb epigonsereg, elég csak Joanna Newsomra, St. Vincentre, Natasha Khanra, Marina Diamandisra vagy Florence Welchre gondolni. Éppen ezért Bush pont a legjobbkor lép ismét színre egy laza konceptalbummal, amelyen szinte mindegyik dal külön történetet mesél el - a közös bennük az, hogy kivétel nélkül a télről vagy még inkább a hóról szólnak.

Az ihletet az adta, hogy egy legenda szerint az eszkimóknak ötven szinonimájuk van a hó szóra - ezt énekli meg Bush a címadó dalban, illetve elszámol egytől ötvenig, Stephen Fry színművész pedig mindig reagál valamilyen furcsasággal. Szokás szerint a zongora a domináns hangszer; az Among Angelsben szinte uralkodó szerepet tölt be. Vagy például a hópehely szemszögéből megénekelt Snowflake-ben, ahol a tizenkét éves Bertie Bush magas kóristahangja segíti ki az idősödő édesanyáét. A snowflake szó a Lake Tahoe-ban egy kutya neve, melyért visszajön egy tóba fulladt lány szelleme. A Wild Manben a himalájai hegymászók direkt eltüntetik a jeti nyomait, a Misty pedig egy szűz lány és egy hóember egyéjszakás légyottját meséli el. A legérdekesebb darab a Snowed In At Wheeler Street, amelyben Bush Elton Johnnal alakít időutazó párost - ez minden bizonnyal az év legvalószínűtlenebb duettje.

66 perc, mindössze hét szám az énekesnő megszokott, egyedi stílusában, melyben az egyetlen fellelhető külső hatás a kései Talk Talk elborultsága. A 50 Words For Snow sikeresen bizonyítja be, hogy simán lehet téli lemezt csinálni a karácsony felemlegetése nélkül - mindez meglehetősen hihetetlenül hangzik egy olyan időszakban, amikor egyfolytában a Last Christmast és társait akarják erőszakkal lenyomni a fülünkön.

Fish People/EMI, 2011


Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.