mi a kotta?

Ketten Bergenből

  • mi a kotta
  • 2012. április 29.

Zene

"Ki térképről lett tengerész, / Az kapitánynak semmi" - üzeni nekünk az élet megannyi területén, így a szárazföldön is jól kamatoztatható, praktikus igazságot A politikus csizmadia XVIII. századi szerzője, Ludwig Holberg báró, aki irodalmi munkásságával egyszerre két kultúra és két nemzet jogos büszkeségévé vált.

Az élete java részét Koppenhágában leélő Holberg ugyanis a norvégiai Bergen városában született, ahol az idő tájt persze éppúgy a dán korona viselője uralgott, akárcsak Norvégia egész területén. A skandináv világ határain túl a tevékeny humanista ismertségét, úgy lehet, ma már elsősorban Bergen egy másik jeles szülöttének, Edvard Griegnek köszönheti. Merthogy Grieg 1884-re, Holberg születésének bicentenáriumára megkomponálta azt a művét, amely Holberg-szvit nevezet alatt régóta a vonószenekari repertoár egyik legkedveltebb darabjának számít. Ezen a hétvégén éppenséggel a Budapesti Fesztiválzenekar három bérleti hangversenye indul majd ezzel a számmal, Takács-Nagy Gábor karmesteri beintésére (Olasz Kultúrintézet, március 30. és 31., ill. április 1., háromnegyed nyolc). A programok felét egyébiránt Joseph Haydn szerzeményei alkotják majd, ámde Liszt harangszó ihlette Angelusa is ott fog szerepelni a műsoron.

"Pompás! Micsoda echte svéd hangzás!" - méltatta Grieg zenei világának sajátszerű jellegét a fiatal norvég komponistának (képünkön tizenöt évesen látható) önzetlenül és ismeretlenül segítő Liszt Ferenc, akinek imént említett áhítatos művét vasárnap este egy másik koncerten is meghallgathatjuk majd. Másik, méghozzá ünnepi koncerten, hiszen március legutolsó napján rendezik meg az önnön naptári határain jótékonyan túlterjeszkedett tavalyi Liszt-év ceremoniális záróhangversenyét az operaházban (március 31., fél nyolc). Ránki Dezső és a Liszt Ferenc Kamarazenekar muzsikál ezen az estén, amelynek kiadott műsorát a fejedelmi h-moll szonáta fogja lezárni: a zongoramű, melyet Richard Wagner "minden fogalmat felülmúlóan szépnek" nevezett, ellenben Johannes Brahms - minek szépítsük a dolgot! - egyszerűen elszunyókált a hallatán.

"Az ember lehet olyan muzsikus, mint Saint-Saëns, de nem lehet több annál" - fogalmazta meg hízelgő elismerését újra csak az oly előzékeny kedvességű Liszt, s mi ezen a héten a MÁV Szimfonikus Zenekar koncertjén mérlegelhetjük majd a hosszú élete során a csodagyermekségtől a zenészeti ősmaradvány státuszáig eljutott, csípős nyelvű francia mester kvalitásait (Olasz Kultúrintézet, március 29., hét óra). Camille Saint-Saëns népszerű II. zongoraversenyét ez alkalommal Bogányi Gergely fogja előadni, bizonnyal virtuóz módon elővezetve az olyannyira vegyes természetű ("Bachtól Offenbachig") versenymű magánszólamát. Míg a XIX. századi francia zene kínálatából szemezgető és a vendég Alain Paris vezénylete alatt összekerülő program nyitószáma az idei esztendőben okkal ünnepelt Claude Debussy ifjúkori és eredetileg négykezes zongoradarabnak komponált Kis szvitje lesz - Csónakon és Díszmenetben.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.