Hangadó – klasszikus zenei melléklet  

Snoblesse Oblige 2021/41.

  • Narancs
  • 2021. október 13.

Zene

Klasszikus zenei programajánló

„Kari, / Vigyázz! / Kedved majd követendi gyász, / Amint mondom, majd követendi gyász.”  (Petőfi Sándor)

 

október 22., péntek, 19.00: Bohémélet

„A választásom legfőbb szempontja az volt, hogy a társulati tagoknak élmény legyen játszani, és persze hogy a művek a közönség számára is ismerősen csengjenek” – nyilatkozta nemrég a Szegedi Nemzeti Színház új zeneigazgatója, Dinyés Dániel. Puccini klasszikusát már ennek jegyé­ben állította színpadra Göttinger Pál. Az előadást október 24-én és 26-án, illetve november 19-én és 20-án (a legutóbbi napon 15.00 órai kezdéssel) játsszák. (Szegedi Nemzeti Színház, Szeged, Vaszy Viktor tér 1.)

 

október 22., péntek, 19.30: Cziffra ’56 emlékkoncert

A forradalom előestéjén Cziffra György az Állami Hangversenyzenekarral előadta Bartók évekig tiltott-mellőzött 2. zongoraversenyét. Balázs János és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara Takács-Nagy Gábor vezényletével erre az estére emlékezik Bartók műve mellett Liszt 3. magyar rapszódiájával és Brahms: 2. (D-dúr) szimfóniájával. (Zeneakadémia, Nagyterem, Bp. VI., Liszt Ferenc tér 8.)

 

október 23., szombat, 11.00: Magyar Kincsek Ünnepe

Egy nap, 5 koncert, 15 vendégművész! A Concerto Budapest 2016-ban elindított sorozata a kezdetektől felöleli a romantikus és a kortárs magyar zene alkotásait éppúgy, mint a népi muzsika világát. Az egész napos program során délelőtt a magyar népi hangszerekkel, délután kettőtől az „operettek világával” ismerkedhetünk, 15.15-től Prímások címmel ad koncertet a Söndörgő és Sárközi Lali, 17.30-kor pedig Történelmi arcképek címmel a Pannon Filharmonikusok műsorán Liszt–Veress Magyar Történelmi Arcképek, illetve Kodály Háry János szvitje szerepel. Az esti hangversenyt 19.30-tól a Concerto Budapest adja Keller András vezényletével. Az első részben Ligeti György, Veress Sándor és Nádor Mihály, a második részben Bartók Béla és Weiner Leó műveit hallgathatjuk. Közreműködik: Kaczander Orsolya fuvola; Kelemen Barnabás hegedű; Várjon Dénes zongora. (Zeneakadémia, Bp. VI., Liszt Ferenc tér 8.)

 

október 25., hétfő, 18.00: Makrokosmos

George Crumb az Egyesült Államok és a világ kortárs zenéjének egyik legjelentősebb alakja. A mester október 24-én ünnepli 92. születésnapját, ebből az alkalomból az egyik legfontosabb és legnépszerűbb művéből, a Makrokosmos című sorozatból szólalnak meg részletek hét zongorista, Borbély László, Kiss Péter, Forgó Benjámin, Ittzés Péter, Király Ádám, Mikulík Márton és Robotka Bertalan előadásában. A mű cí­me Crumb legkedvesebb 20. századi szerzőjére, Bartók Bélára és annak művére, a Mikrokozmoszra utal. Szokatlan hangzásokban nem lesz hiány, az előadónak például a hangszeres játék mellett gyakran a saját hangját is használnia kell: éneklés, suttogás, kiáltás és fütty is szerepel a kottában. (BMC Könyvtár, Bp. IX., Mátyás u. 8.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.