könyv - Hosszú hétvégék Európában

  • - kyt -
  • 2009. október 22.

Zene

Egyet fizet - negyvenet kap? Ezt azért nem állítja magáról ez az angol eredetiből magyarított kötet, de valóban ennyi európai nagyváros nevezetességeit mutatja be, darabonként öt-tíz oldalon. Langavegur és Mestni trg, Ortaköy és Toompea: a fapados légiutak jóvoltából már nem feltétlenül fotelbéli ábrándozás, amikor a furcsán csengő elnevezéseket ízlelgetjük.
Egyet fizet - negyvenet kap? Ezt azért nem állítja magáról ez az angol eredetibõl magyarított kötet, de valóban ennyi európai nagyváros nevezetességeit mutatja be, darabonként öt-tíz oldalon. Langavegur és Mestni trg, Ortaköy és Toompea: a fapados légiutak jóvoltából már nem feltétlenül fotelbéli ábrándozás, amikor a furcsán csengõ elnevezéseket ízlelgetjük. Az ismertetõket különféle szempontú pontozások elõzik meg, és nem igazán érthetõ, hogy a "természet" kategóriában miért kapott London négy csillagot, Bécs és Budapest viszont csak kettõt. A "romantika" versenyszám pontozásában rejlõ szubjektivitással nem vitatkozhatunk, naná, hogy Párizs a gyõztes.

Korlátozott ismeretanyagra számítunk a sok kép mellett - a legegyszerûbb hazai pályán, a Budapest-fejezetnél tesztelni a színvonalat. Meglepetésünkre fájó hiányt nem tapasztalunk, csak fölösleges adatok, részletek maradtak ki. Az ajánlat valóban kimeríti az átlagutazó hosszú hétvégényi befogadóképességét, a szerkesztés frissességét pedig kellõképpen bizonyítja, hogy a szórakozóhelyek között ott szerepel az aktuális romkocsmakínálat java. Felszisszenünk persze a bennfentes "tipptõl", hogy "nyáron üljünk ki egy pohár italra a Liszt Ferenc tér egyik kávézójának teraszára", de nyugi, Bécsben a Sacher-tortát ajánlják, Brüsszelbõl pedig pisilõ kisfiús dugóhúzót kell ajándékba vinni. Vagyis a bejáratott turistaprogramtól nem próbál eltéríteni a könyv, miközben egyfajta alapszintû kulturálódás felé terelget az esti kocsmázás elõtt.

Hogyha mondjuk Isztambult választjuk néhány napos úti célként, ebbõl a kötetbõl is kellõ ismereteket szerezhetünk ahhoz, hogy bejárjuk a kihagyhatatlan nevezetességeket a Topkapi-szerájtól a Kék Mecseten át a Fûszerbazárig, szigeteket látogassunk, jót villamosozzunk és naplementézzünk, végül pedig eldöntsük, hogy legközelebb Sevilla vagy inkább Tallinn legyen-e az úti célunk.

Jel-Kép Kiadó, 2009, 279 oldal, 3990 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.