könyv - MARK HADDON: BUMM!

  • Ruprech Dániel
  • 2010. december 16.

Zene

Nyolc-tíz évesen egyáltalán nem tűnik irreális gondolatnak, hogy szüleink a tanárainkkal együtt egy másik bolygó szülöttei, de legalábbis gonosz és ronda idegen lények rabolták el őket, és mosták át agyukat, azért olyan furcsák. Ebből az élményből indulhatott ki a Támadók a Marsról című sci-fi is - különösen a 86-os remake.
Nyolc-tíz évesen egyáltalán nem tûnik irreális gondolatnak, hogy szüleink a tanárainkkal együtt egy másik bolygó szülöttei, de legalábbis gonosz és ronda idegen lények rabolták el õket, és mosták át agyukat, azért olyan furcsák. Ebbõl az élménybõl indulhatott ki a Támadók a Marsról címû sci-fi is - különösen a 86-os remake. Most pedig Jimbo és Charlie, Mark Haddon Bumm! címû régi-új ifjúsági sci-fi meséjének két gyerekhõse is földönkívüli nyelvet beszélõ tanáraira lesz figyelmes, hogy aztán ufó-összeesküvésre rávilágító nyomozásuk hipp-hopp egy Douglas Adams-univerzumból kiszakadt galaxisba repítse õket, 70 ezer fényévnyire a Földtõl, ahol már egyáltalán nem babra megy a játék.

Az 1992-ben megjelent Gridzbi Spudvetch! korszerûsített és egyszerûbb címmel forgalmazott újrája - A kutya különös esete az éjszakában elbeszélésmódjára és nyelvére is kiható eredeti nézõpontja után - egy hétköznapi kisfiú szemszögébe helyezkedik, hogy történetét minél egyszerûbben közvetíthesse. A cselekmény fõszála klasszikus kalandtörténet. Különlegessé az tehetné, ha finom (ön)iróniával tárná fel azt a sci-fikbõl és fantasykból álló hagyományt, melynek a létét köszönheti. Egy-egy pillanatra el is játszik toposzok beillesztésével (találkozás a sötét zsarukkal) vagy némi önreflexióval (sci-fi rajongókkal benépesített bolygó), de sajnos a kötelezõ irodalom nagy része csupán címek és nevek lajstromában jelenik meg. A szöveg dinamikájának, összekacsintó humorának és könnyed izgalmainak segítségével azonban hamar túllendülhetünk sablonjain és olykor túlagyalt, kissé erõltetett ûrlényein. Különösen jót tesz a nyelvének, hogy tizenéves elbeszélõje nem gyerekekre lenézõ felnõtt mesélõ, hanem egyenrangú partner, akinek gyakran szellemes beszédmodora, és a háttérben alaposan megrajzolt, a Valami baj van kaotikus családmodelljét megidézõ élethelyzete könnyen elérheti olvasója azonosulását.

Fordította: Sári Júlia. Európa, 2010, 240 oldal, 2800 Ft

*** és fél

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.