könyv - ROBERT E. HOWARD: SOLOMON KANE TÖRTÉNETEI

  • - kg -
  • 2008. november 6.

Zene

Róla eddig csak keveset lehetett hallani, annál többet viszont Howard másik teremtményéről, Conanról. A kimmériai körül a tervezett új filmfeldolgozás okán nagy a susmus, de a közelmúltban a szálkásabb izomzatú és ideológiailag elkötelezettebb Kane is beindította a filmesek fantáziáját: bármely pillanatban beüthet a harcos puritánt rehabilitáló angol akciófilm James Purefoyjal a címszerepben.
Róla eddig csak keveset lehetett hallani, annál többet viszont Howard másik teremtményérõl, Conanról. A kimmériai körül a tervezett új filmfeldolgozás okán nagy a susmus, de a közelmúltban a szálkásabb izomzatú és ideológiailag elkötelezettebb Kane is beindította a filmesek fantáziáját: bármely pillanatban beüthet a harcos puritánt rehabilitáló angol akciófilm James Purefoyjal a címszerepben. A majdani filmkritikaíró szerencséje, hogy nem a premier hetében kell majd lázasan utánagugliznia Kane eredetének: a Tuan Kiadó még épp idejében jelentette meg Howard Kane-történeteit, beleértve néhány Kane-t megéneklõ verset és prózai kalandtöredéket is. A kötetbe foglalt írások alapján aligha férhet kétség Solomon Kane szélsõséges elmebeli állapotához. E lépten-nyomon lepuritánozott, elveiben és fellépõruhájában vallásos szigorúsággal eljáró férfiút valami gépies, minden izmát-idegszálát átható igazságtevési kényszer hajtja: Kane ûzött vadként járja be a rémtörténetek barokkosan megfestett tájait, s egyetlen útjába esõ igazságtalanságot sem hagyhat megtorlatlanul. És ez, a vérfürdõig vitt megtorlások gazdagon körített leírása az, amelyben Howard a mûfaj sajátos egyvelegét alkotta meg. A lovagiasság rugóira járó hõstípust hozta össze az ellenfele haláltusáját szenvtelenül szemlélõ praktikus gyilkos érzéketlenségével. A kalóz- és dzsungelromantika sûrûjében Howard elõtt nem volt szokás a vérontási technikák hidegen sportszerû elemzése - ez is olyasmi, amiért a kortárs képregényesek sokkal tartoznak a fiatalon elhunyt texasi fantasztának.

Fordította Szántai Zsolt. Tuan Kiadó, 355 oldal, 2490 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.