könyv - ROBERT E. HOWARD: SOLOMON KANE TÖRTÉNETEI

  • - kg -
  • 2008. november 6.

Zene

Róla eddig csak keveset lehetett hallani, annál többet viszont Howard másik teremtményéről, Conanról. A kimmériai körül a tervezett új filmfeldolgozás okán nagy a susmus, de a közelmúltban a szálkásabb izomzatú és ideológiailag elkötelezettebb Kane is beindította a filmesek fantáziáját: bármely pillanatban beüthet a harcos puritánt rehabilitáló angol akciófilm James Purefoyjal a címszerepben.
Róla eddig csak keveset lehetett hallani, annál többet viszont Howard másik teremtményérõl, Conanról. A kimmériai körül a tervezett új filmfeldolgozás okán nagy a susmus, de a közelmúltban a szálkásabb izomzatú és ideológiailag elkötelezettebb Kane is beindította a filmesek fantáziáját: bármely pillanatban beüthet a harcos puritánt rehabilitáló angol akciófilm James Purefoyjal a címszerepben. A majdani filmkritikaíró szerencséje, hogy nem a premier hetében kell majd lázasan utánagugliznia Kane eredetének: a Tuan Kiadó még épp idejében jelentette meg Howard Kane-történeteit, beleértve néhány Kane-t megéneklõ verset és prózai kalandtöredéket is. A kötetbe foglalt írások alapján aligha férhet kétség Solomon Kane szélsõséges elmebeli állapotához. E lépten-nyomon lepuritánozott, elveiben és fellépõruhájában vallásos szigorúsággal eljáró férfiút valami gépies, minden izmát-idegszálát átható igazságtevési kényszer hajtja: Kane ûzött vadként járja be a rémtörténetek barokkosan megfestett tájait, s egyetlen útjába esõ igazságtalanságot sem hagyhat megtorlatlanul. És ez, a vérfürdõig vitt megtorlások gazdagon körített leírása az, amelyben Howard a mûfaj sajátos egyvelegét alkotta meg. A lovagiasság rugóira járó hõstípust hozta össze az ellenfele haláltusáját szenvtelenül szemlélõ praktikus gyilkos érzéketlenségével. A kalóz- és dzsungelromantika sûrûjében Howard elõtt nem volt szokás a vérontási technikák hidegen sportszerû elemzése - ez is olyasmi, amiért a kortárs képregényesek sokkal tartoznak a fiatalon elhunyt texasi fantasztának.

Fordította Szántai Zsolt. Tuan Kiadó, 355 oldal, 2490 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.