lemez - VERDI LA TRAVIATA

  • - csont -
  • 2010. december 16.

Zene

című operájának 1853-as velencei bemutatója után a zeneszerző ezt írta egy bizalmasának: "A darab tegnap este megbukott. Én tehetek róla, vagy az énekesek? Az idő majd eldönti." El is döntötte, meg nem is.
címû operájának 1853-as velencei bemutatója után a zeneszerzõ ezt írta egy bizalmasának: "A darab tegnap este megbukott. Én tehetek róla, vagy az énekesek? Az idõ majd eldönti." El is döntötte, meg nem is. Hogy a mû remek, az immár nem kérdés, de hogy miért hasalt el "akkor éjjel", erre ma már nem felelhet még az Idõ sem, mely - Thalész szerint legalább - a legbölcsebb. Viszont könnyen dönthetünk az 1995-ben felvett, most olcsón (librettó nélkül) kiadott, Zubin Mehta által ihletetten, meggyõzõen és színekben gazdagon dirigált elõadásról: az énekeseknek kell elvinniük a balhét. A címszerepben Kiri Te Kanawa (1944) vékonyka, és szinte minden drámaiságot nélkülöz, azaz a szerepformálással nem készült el teljesen, noha a második felvonásra roppantul belehúz. Minden erejét a nagyjából perfektül kivitelezett koloratúrákra tartalékolja, és noha a felsõ regiszterben csak kissé visít, plusz kényes átkötései is technikásak, egészében ez nem drámai ábrázolás, hanem csak amolyan nívós ráéneklés. Alfredo szerepében az egykor isteni lírai tenor, az 1927-ben született Alfredo Kraus lép fel, és ezzel, sajnos, mindent elmondtunk. Préselt felsõ hangok, lebegõ intonáció, orrhangú érzelmek. Legfiatalabb a fõhõsök közül az 1962-es orosz Dmitri Hvorostovsky, aki a felvétel tanúsága szerint már alig harmincévesen is megfelelõ rezignációval rendelkezett Germonthoz, aki az aggul aggódó operás apaszerepek egyik legjelentõsebbje. Vagy csak ámítás a szerepformálás? Mert mintha inkább festett vérzést csatornázna decensen a délceg-hazug krasznojarszki belami.

Universal/Decca: Opera!, 2010, 2 CD

*** és fél

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.