Lemez: Apagyilkosság (Sonic Youth: Murray Street ...And You Will Know Us by the Trail Of Dead: Sourc

  • Greff András
  • 2002. június 27.

Zene

...And You Will Know Us by the Trail Of Dead: Source Tags & Codes

Miképp váltunk el a Sonic Youthtól két évvel ezelőtt? Kétségek között. A rocktörténet egyik legforradalmibb zenekara igazán jelentős és invenciózus korszakának úgy 1990-körül szakadt vége, a kilencvenes évek első felét pedig valami egészen méltatlan mélyrepüléssel baltázta el. Az évtized második felében aztán csak sikerült összeszednie magát: a Washing Machine már zseniális darabokat is forgatott magában (emlékeznek a The Diamond Sea-re?), a ´98-as A Thousand Leavesen pedig végre ismét oda-vissza ragyogó teljesítményt nyújtottak kedvenceink. Ilyen előzmények után kaptuk az arcunkba a NYC Ghosts & Flowerst, ezt a pszichedélikus verslemezt, amelynek akadtak ugyan kiváló pillanatai, ám épp elegendő céltalan maszatolást is tartalmazott ahhoz, hogy újból egy Experimental Jet Set...-féle tökéletes semmitmondástól lehessen tartani.

Erről azonban most szó sincs: a Murray Street, a Sonic Youth tizenhatodik lemeze (s az első, amelyen hivatalosan is ötösfogattá bővültek Jim O´Rourke hangmérnök és finom gitárpoplemezek elkövetője csatasorba állításával) egyáltalán nem taszítja magától a hallgatót, igaz, nem is ragadja magával menthetetlenül. A NYC Ghosts... tüskés és barátságtalan világával ellentétben ez egy kimondottan kedves lemez, nem is tudom, hallottam-e valaha ilyen bájos és puha Sonic Youth-számokat. No meg hagyományosakat: nem hiszik el, de a Disconnection Notice egy tradicionális rockdal, ikerszólókkal! A kevés zajosabb megmozdulás terén legkivált a Radical Adults Lick Godhead Style figyelemre méltó, itt kettő darab szaxofonos fújja a zenekar alá amolyan nekivadult John Zorn-stílben; igazán klassz volna, ha a jövőben nagyobb teret engednének az ilyesféle közösködéseknek, mert bőven van benne fantázia. A valódi csoda, a színtiszta varázslat azonban hiányzik erről az albumról, méghozzá nagyon - én legalábbis egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy be kellene érnem Thurston Moore-éktól mindezek nélkül.

Pláne, ha most történetesen akad egy zenekar, amelynek muzsikája kifogástalanul ízesül az én noise-rockkal kapcsolatos ábrándjaimhoz. A Trail Of Dead (maradjunk a rövidebb változatnál) 1994-ben alakult Texasban, első - az együttes már kínosan hosszadalmas nevét viselő - lemeze ´98-ban jött ki, egy évvel később pedig már túl volt a másodikon is (Madonna). Azóta szépen felkapta az alternatív sajtó, idén ősszel a Queens Of The Stone Age-dzsel turnézza majd körbe Amerikát, pár hete meg láttam, amint a társaság műsort vezet az emtívin, szóval gurul a szekér szépen. A tagok (Kevin Allen, Neil Busch, Conrad Keely, Jason Reece) szocializációjáról ugyan nem olvastam sokat, de azt nehezen tudnám elképzelni, hogy a Daydream Nationt vagy a Sistert ne hallgatták volna kopottra életüknek egy különösen fogékony szakaszában. A Sonic Youth legjobb korszakának hatása mindvégig visszaköszön az új lemezről, szerencsére nagyobbik részt valóban csak a gyökérzetről, nem pedig holmi epigonságról van szó, a sajátos, eredeti ízek-szagok simán kiszippanthatók, igaz, akadnak olyan percek is (Relative Ways), ahol a hasonlóság tekintélyes méretet ölt. Ezen azonban érdemes gyorsan felülemelkedni, a Source Tags & Codes ugyanis voltaképp hibátlan lemez: kiforrott, okosan felépített, s az első perctől az utolsóig magas színvonalú dalokat tartalmaz. A jó kezekben lévő gitárok számtalan érzelmet érintenek érzékeny pontokon, a robbanásoknak éppúgy helyet szorítottak, mint a visszafogottságnak, a melankóliának pedig rendkívül sok árnyalatát ismerik, legfőképpen abban nagyok. S ha ez még nem volna elég, vendégként egész sereg fúvós, ütős és vonós csepegteti hangjait a gitárfolyamba, persze csak lágyan, finoman, alázatosan. Szóval nincs mit tenni: az ügy egy konkrét apagyilkosságnak tetszik.

Greff András

Universal, 2002

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.