Lemez: Überforma (The Klezmatics: Rise Up! - Sheyt Oyf!)

  • 2002. szeptember 5.

Zene

Na ja. Könnyű dolga van a Klezmaticsnak: elég, hogy úgy tíz éve a világ legkitűnőbb klezmercsapata lett, azóta csak tartania kell a formáját. Igaz, a kilencvenes évek második felére enyhült a klezmerláz a világzenétől fertőzött körökben, de zenekarunkat nem rázta meg ez a kis megpróbáltatás, legfeljebb a rajongóit teszi próbára, hogy ezúttal négy év böjt után lát napvilágot új Klezmatics-lemez. Mi több, egy különösen felvillanyzott társaságot hallhattunk az idei Szigeten; más kérdés, hogy nem feltétlenül találkozott a produkciója minden várakozással.
Na ja. Könnyű dolga van a Klezmaticsnak: elég, hogy úgy tíz éve a világ legkitűnőbb klezmercsapata lett, azóta csak tartania kell a formáját. Igaz, a kilencvenes évek második felére enyhült a klezmerláz a világzenétől fertőzött körökben, de zenekarunkat nem rázta meg ez a kis megpróbáltatás, legfeljebb a rajongóit teszi próbára, hogy ezúttal négy év böjt után lát napvilágot új Klezmatics-lemez. Mi több, egy különösen felvillanyzott társaságot hallhattunk az idei Szigeten; más kérdés, hogy nem feltétlenül találkozott a produkciója minden várakozással.

A zenekar feldobottsága és a közönség egy részének "megilletődése" azonos forrásból táplálkozott: legalább hetven százalékban az új anyag került terítékre. Az pedig jócskán továbblépett a klezmertradíció újraértelmezésének az útján - ha sarkíthatok: a Klezmatics immár nem klezmert játszik, inkább játszik a klezmerrel. Önfeledten, komolyan, tisztán, és természetesen tökéletesen uralva a műfaj szabályait, nyelvezetét. Húsz évvel azután, hogy az amerikai klezmerrevivalnek köszönhetően megúszta a süllyesztőt a - XX. század első évtizedeiben virágzó - kelet-európai jiddis tánczenei hagyomány, szerintem ennyi távolságtartás bőven belefér, azt pedig talán mondanom sem kell, hogy a Klezmaticsot éppen az különbözteti meg számos avantgárd zsidó zenekartól, hogy hangyányit sem ürügyként kezeli a gyökereit. S bizonyára ahhoz is idő kellett, hogy - a turnézást nehezebben viselő - két rendkívüli szólistája, a hegedűs Alicia Svigals és a klarinétos David Krakauer kiválása után a helyükre lépő Lisa Gutkin és Matt Darriau ne csak belesimuljon a kellemetlenkedő űrbe, hanem inspirációt: adott esetben többet és mást jelentsen.

Nos, a Rise Up! - Sheyt Oyf! kipipálta ezt az igényt, s ez a legkevesebb. Lisa az ír, Matt a balkáni zenékben profi - amikor elemükben vannak, képzelhetik, micsoda ízekkel-színekkel gazdagítják a felhozatalt. De ez semmi: a Kats Un Moyz mint klezmersalsa stílusteremtő, az I Ain´t Afraid egy gospelkórust, a Tepel egy gyermekkart vonultat fel; egyáltalán, csak úgy nyüzsögnek a vendégek - bocsánat, a nevük nem szerepel az én "előzetes" lemezemen. Úgy gondolom: még soha nem készített a Klezmatics ennyire sokrétű albumot: mulatozóst és siratót, archaikusat és hipermait, folkosat és dzsesszeset és poposat, lényegében univerzálissá tágítva a zsidó muzsikát.

Emlékszünk talán: az első korong, az 1989-es Shvaygn = Toyt (Csend = halál) azzal is feltűnést keltett, hogy egy AIDS-es akciócsoport szlogenjét választotta címéül. A kisebbségi és társadalmi ügyekre való reflektálás azóta sem kopott ki a Klezmatics életművéből, így nem tűnhet hullámlovaglásnak, hogy a maga módján megemlékezett 2001. szeptember 11-ről. A jiddis után angol nyelvű változatban is rögzített I Ain´t Afraid ettől persze még lehetne érdektelen, de nem az, hanem egészen rendkívüli: a legkatartikusabb Klezmatics-számok egyike. "Nem félek a Jáhvédtól, nem félek az Allahodtól, nem félek a Jézusodtól; attól félek, amit az Istened nevében teszel" - nagyjából ennyi a veleje.

Hát így. Le a kalappal.

Persze könnyű dolga van a Klezmaticsnak: végül is csak tartotta a formáját. De engem meg lehet győzni, ha tévedtem volna, és kiderülne, hogy valójában überelte magát.

Marton László Távolodó

Rounder, 2002

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.