mi a kotta?

Makacsul boldog emberek

  • mi a kotta
  • 2022. november 16.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2022/46. hétre

„Apám nem lenne ilyen kegyetlen velem, ha egy kicsit is jobban ismerne. Extravagánsnak nevez engem, pedig pont az ellentétet érzem magamban. Azzal érvel, hogy nincs érzékem a házi munkához. Hogy tudnám valaha is rábeszélni őt másra, amikor mindég társasági életet kellett élnem? Vagy azt gondolja, hogy csupán makacs vagyok? Makacsságból nem választanám, hogy a boldogtalanság felé haladjak! Én mégis azt remélem, hogy valami mással bizonyítani tudok neki. Úgy gondolom, atyai szeretete győzni fog csökönyössége felett. Azt akarja, hogy egy gazdag emberrel házasodjak össze, mert így a zenei tehetségemet a saját örömömre űzhetném. Szándékai jók voltak, de nem veszi számításba, hogy a világ összes pénze sem kárpótolna a szívemben lévő bánatért.”

Még nem volt húszéves, amikor Clara Wieck, akit ma inkább későbbi férje, Schumann nevén ismerünk, a fenti sorokat a naplójába írta (Ábrahám Mariann fordítása). Tizenhat éves kora óta szerelmes volt a nála kilenc évvel idősebb zeneszerzőbe, végül 1840-ben a lány apjának tiltása ellenére házasodtak össze. Az ő szerelmüket, akárcsak Fanny és Felix Mendelssohn testvérbarátságát is megidézi a Kamara.hu fesztivál második koncertje, amelyen az említett négyesen kívül Brahms és Schubert művei is elhangoznak, köztük A halál és a lányka vonósnégyes. Várjon Dénes és Simon Izabella partnerei többek között Csővári Csilla szopránénekesnő és a norvég Engegårdkvartetten lesznek (Zeneakadémia, Solti Terem, november 18., hét óra). A négykoncertes fesztivál szombaton ugyanitt angol műsorral, egyebek mellett Elgar zongoraötösével folytatódik (november 19., hét óra), vasárnap pedig Mozart, Kodály és Brahms műveivel zárul. A fesztivál vezérfonalát az előző évekhez hasonlóan ugyancsak egy irodalmi mű, Virginia Woolf Saját szoba című ősfeminista esszékötete adja, így a zárókoncerten szinte kivétel nélkül nők állnak majd színpadra (november 20., hét óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.