Megint új világ - Roma folklórest a II. Budapesti Cigány Fesztiválon (koncert)

  • - kyt -
  • 2006. június 8.

Zene

Lási rátyi muri gázsi! - vagyis Jó éjszakát, kedvesem!, ez volt a műsor címe, és valóban jó, sodró és vidám volt ez a valóban éjszakába nyúló este.

Lási rátyi muri gázsi! - vagyis Jó éjszakát, kedvesem!, ez volt a műsor címe, és valóban jó, sodró és vidám volt ez a valóban éjszakába nyúló este. A négy fellépő közül hármat jól ismerünk. Balogh Kálmán és együttese kezdett. Azt játszották, amit olyan kiválóan, mindig frissen tudnak, körbekalandozzák egész Délkelet-Európát, és a sokféle forrásból merített dallamok, ritmusok szinte már egyfajta klasszicizálódási folyamatban válnak kikezdhetetlen egységgé. Fényes szólók, pontos, kerek hangzás, és lendület, erő minden hangban, mozdulatban. Az Ando Drom legutóbbi, Muro Nav című lemezét mutatta be újra, megtanuljuk ezeket a dalokat is lassan, énekeltetik magukat, de még jobb, ha ők éneklik, szépen, mély belső lüktetéssel. A nagyecsedi Khamoro táncegyüttes adta a záróprodukciót, náluk meg az az elronthatatlan természetesség, az az ösztönös elegancia és báj nem tud elkopni szerencsére, így aztán nem is nézzük, inkább követjük őket, lelkes egybeolvadásban.

Azt kaptuk hát, amit vártunk - és egy nagyszerű ráadást. Ez volt az Emigrante. Franciaországból jöttek - pontosabban oda mentek, még pontosabban úton vannak, ami az emigránslétnek a természetes, mondhatni, otthonos közege. A fene se tudja, mi az, amitől egy zenei világ első hallásra nagyon, de nagyon rokonszenves: az énekhang, az éneklés módja kétségkívül ludas a dologban. Erika Serre alig múlt húszéves, és ami az énekét annyira éretté teszi, abban nyilván benne van egy jó adag tehetség, ugyanannyi tanulás, meg hát az a nem is annyira élet- mint érzelmi tapasztalat, amely abból adódik, hogy Magyarországon született, aztán franciaországi nevelőszülőkhöz került, akik nem akarták kiszakítani "természetes" kulturális közegéből, s így a balkáni cigányzenéktől a mánus dzseszszig mindennel megismerkedhetett. A hangja erőteljes és tiszta, ugyanakkor van benne valami fájdalmas nyerseség, aminek mintha egyfajta konok önuralom, magába fordultság szabna gátat. Talán ez a feszültség, ez a majdnem-kirobbanás az, amitől olyan nagy csendet tud parancsolni az éneke. A másik dolog meg nyilván az, hogy mit énekel. Ezt nagyjából első számú tettestársa, a szicíliai Sergio Leonardi határozza meg: a gitárjában és a dalaiban ott van az egész mediterrán térség Andalúziától Nápolyig, miközben a dallamvilág inkább mégis keleti irányba kanyarodik el a román hegedűs, Gheorghe Mihai és a nagyszerű moldáviai tangóharmonikás, Victor Coman jóvoltából. Az alkotóelemeket innen-onnan ismerjük, amit hallunk, az mégis örömtelien izgalmas és meglepő. 'szre kijön a lemezük, és lefogadom, hogy lesz még okunk lelkesedni értük. Jegyezzük meg tehát: Emigrante!

Almássy téri Szabadidőközpont, május 30.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.