rés a présen

„Mindig van ősbemutató”

  • rés a présen
  • 2021. november 3.

Zene

Tóth László, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának elnöke

rés a présen: Milyen múlttal lehet az ember egy 168 éves komolyzenei társaság elnöke?

Tóth László: Klarinétművészként kezdtem a pályát, az Operaház zenekarában dolgoztam nyolc évig, majd a marketingosztályon landoltam és maradtam 12 évig. Az operaházi munkát gyártásvezetőként hagytam abba. A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara (BFTZ) 2016-ban keresett meg azzal, hogy gondoljam újra, és vigyem elnökként ennek az elképesztő történelmi múlttal rendelkező együttesnek az ügyeit. Óriási megtiszteltetés volt.

rap: Mikor és hol volt a BFTZ első koncertje?

TL: 1853. november 20-án a Nemzeti Színházban Erkel Ferenc vezényletével, de akkor még nem volt neve a társaságnak, csak „philharmoniai hangversenyek” néven hirdették meg a koncerteket. Jogilag csak a kiegyezés után, 1867-ben alakult meg a Társaság. Mi voltunk hazánk első rendszeres koncerttevékenységet folytató, hivatásos muzsikusokból álló szimfonikus zenekara. Izgalmas, hogy rögtön egy 5 alkalmas bérletsorozatot hirdettek. Azonnal hosszú távon gondolkodtak. Amikor az Operaház 1884-ben megnyílt, ugyanez a társaság ült a zenekari árokban, de amikor szimfonikus zenekarként léptek fel, akkor a Bécsi Filharmonikusok mintájára továbbra is a Társaság nevét használták. Jelenleg 90 tagunk van, akik az Operaház 220 fős zenekarából kerülnek ki. A tagságunk demokratikusan, a művészi munka alapján választ új tagokat, amikor erre szükség van. Az alapszabályban rögzítették, hogy csak aktív muzsikus lehet az elnök. De az elmúlt évtizedekben egyértelművé vált, hogy egy kulturális formáció nem tud fennmaradni menedzsment nélkül és nem elég a történelmi múlt ahhoz, hogy a közönség folyamatosan jelen legyen. Én vagyok a Társaság történetében az első elnök, aki már nem aktív zenészként látja el ezt a megtisztelő feladatot, hanem „főállásban”, minden nap az együttesért dolgozhatok egy kisebb csapat élén.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.