mi a kotta?

Piaszteres alapon

  • mi a kotta
  • 2022. január 19.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2022/3. hétre

„Napi munkám igen egyszerű; 8 órakor kelek, megfürdöm, megreggelizem; 3 tojás, tea, házi befőtt, azután fél órát sétálok a Nílus partján a szálloda pálmaligetében, majd 10-től 1-ig dolgozom… 1 órakor megebédelek, utána Schopenhauert olvasom, vagy bezique-et játszom Mrs. Conze-zal piaszteres alapon. 3-tól 4-ig megint dolgozom; 4 órakor uzsonna, utána sétálok 6-ig, amikor kötelességszerűen megcsodálom a naplementét. 6 órakor hűvösre fordul és sötétedik; azután levelet írok vagy dolgozom még egy keveset 7-ig. 7-kor vacsora, utána beszélgetés és dohányzás (napi 8-12), fél tízkor szobámba megyek, fél órát olvasok, és tízkor eloltom a lámpát. Így megy ez napról napra…” 1893-ban az egzotikus Luxorban időzve ily nyárspolgári rutin szerint töltötte napjait a húszas évei végén járó Richard Strauss, aki életmódjával és józanul kalkuláló természetével utóbb is makacsul rácáfolt a zsenihez kapcsolódó részint romantikus, részint bohém képzetekre. Pedig a zsenialitásához mégsem férhet kétség, amint erről most szombaton a Müpa ez évi maratonján folytatólagosan és újólag meggyőződhetünk. A MÁV Szimfonikus Zenekar családi matinékoncertjével induló és a hagyományoknak megfelelően idén is a Budapesti Fesztiválzenekar estjével záruló maraton olyan remekműveket ígér, mint a Till Eulenspiegel, a Don Juan vagy a Hősi élet. Fischer Ivánék pedig a nap legvégén a Négy utolsó ének és az Imígyen szóla Zarathustra előadásával fogják megkoronázni a filisztergéniusz ünnepét (Nemzeti Hangversenyterem, január 22., kilenc óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.