Lemez

Verdi: Aida

Zene

A lemezpiac mai állapotának ismeretében, s tudván, hány remek felvétel készült már az Aidából, Verdi operájának új stúdiófelvétele mindenekelőtt bátor vállalkozásnak ítélendő. De azután rögtön a lenyűgöző jelzőt kell méltán felhasználni, mert az Antonio Pappano által vezényelt produkció operai világsztárok egész sorát gyűjtötte egybe, s mivel az új Aida egyéni arculatú, egyetlen korábbi felvételre sem hasonlító lemez lett. A dinamika és az árnyalás teljes eszköztárát alkalmazó, érzékeny karmesteri közelítés ugyanis ezúttal elkerüli a ­túlrészletezés, s éppígy a manie­rizmus csapdáját: Pappano úgy teremti meg Verdi egyiptomi hangját, hogy a zene sem a nagy tablókban nem válik illusztratívvá, sem a kamarajelenetekben nem veszít „ős­olasz” drámai erejéből. Anja Harteros emberléptékű, de egyúttal a transzcendenciával szoros kötelékben lévő Aida: a hangjában kísértő örök fájdalmas színezet és eszményi pianói szinte tündéralaknak hallatják etióp rabszolgalányát. Oldalán Jonas Kaufmann megkísérli sokrétűen komplex alakká átlényegíteni Radames figuráját, s a német tenor kivételes énekesi intelligenciáját igazolja a tény, hogy ez a próbálkozás majdnem teljes sikert arat. Külön kiemelendő még Ludovic Tézier, aki fogoly etióp uralkodóként meghaladja a szerep oly terhes hagyományait, és – sok kollégájával ellentétben – énekel, méghozzá ereje teljében is szép baritonhangon énekel Amonasro szólamában. Az Amnerisként mikrofon elé álló Ekaterina Semenchuk pedig valósággal arra kényszeríti a hallgatót, hogy újra s immár tartósan jegyezze meg a minszki születésű mezzoszoprán nevét. Az új Aida-lemez talán egyetlen sérülékeny pontja: Erwin Schrott mint Ramfis. Az uruguayi basszbariton hangjának és bájosan legényes személyiségének határain messze túl van a zord főpap-politikus szerepe és szólama, s ezt csupán az ítélkezési jelenet megszólalásaival sikerül feledtetnie velünk.

Warner Classics, 3 CD, 2015

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.