A szerk.

A béke barátja

A szerk.

A magyar kormány a béke pártján áll, s emellett fő törekvése, hogy Magyarország „kimaradjon” ebből a konfliktusból. És mivel a béke pártján áll, és ki akar maradni, nem is szándékozik sem katonákat, sem fegyvereket küldeni Ukrajnába.

A békebarátságunknak ellentmondana, ha fegyvereket küldenénk, amelyekkel „orosz emberekre fognak lőni”, ahogy a kormányfő minapi Facebook-bejegyzésében fogalmazott. Azt pedig, hogy Magyarország (és Kárpátalja) is orosz célponttá válna, ha (magyar) fegyvereket szállító konvojok lépnék át a magyar–ukrán határt, a külügyminisztere magyarázta nagy vehemenciával pár nappal ezelőtt.

Nem tudhatjuk, hogy ez a szöveg, illetve a mögöttes, sugallt tartalmai mennyire alkalmasak arra, hogy választópolgárok széles rétegei­ben elfeledtessék az Orbán-kormány elmúlt 12 évének Putyin-párti elköteleződéseit, és – fontosabban – meggyőzzék őket arról, hogy csak­is ez a kormány és ez a magatartás mentheti meg Magyarországot a háborútól, és személy szerint az illető választópolgárt a közelebbről egyébként nem definiált háborús végítélettől. (Ha az első célra nem is, a másodikra alkalmasnak tűnnek.) Ha viszont a felhasználhatóságon túli, vagy inkább inneni szemszögből vizsgáljuk meg őket, nevezetesen tartalmi, politikai és morális szempontokból, úgy a kép talán kontúrosabb lesz.

Kezdjük az elején: az senkiben fel sem merült, hogy a NATO-tag Magyarország saját szakállára harcoló egységeket küldjön Ukrajnába. Ezt legfeljebb akkor tehetnénk meg (és akkor sem lenne kötelező), ha a NATO angazsálódna a konfliktusban – de a NATO-nak ezt esze ágában sincs megtenni, amint azt naponta többször is elmondja például a szervezet főtitkára, Jens Stoltenberg, a brit, az amerikai, a bármelyik tagállami kormány valamely magas tisztségviselője.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.