A szerk.

A béke barátja

A szerk.

A magyar kormány a béke pártján áll, s emellett fő törekvése, hogy Magyarország „kimaradjon” ebből a konfliktusból. És mivel a béke pártján áll, és ki akar maradni, nem is szándékozik sem katonákat, sem fegyvereket küldeni Ukrajnába.

A békebarátságunknak ellentmondana, ha fegyvereket küldenénk, amelyekkel „orosz emberekre fognak lőni”, ahogy a kormányfő minapi Facebook-bejegyzésében fogalmazott. Azt pedig, hogy Magyarország (és Kárpátalja) is orosz célponttá válna, ha (magyar) fegyvereket szállító konvojok lépnék át a magyar–ukrán határt, a külügyminisztere magyarázta nagy vehemenciával pár nappal ezelőtt.

Nem tudhatjuk, hogy ez a szöveg, illetve a mögöttes, sugallt tartalmai mennyire alkalmasak arra, hogy választópolgárok széles rétegei­ben elfeledtessék az Orbán-kormány elmúlt 12 évének Putyin-párti elköteleződéseit, és – fontosabban – meggyőzzék őket arról, hogy csak­is ez a kormány és ez a magatartás mentheti meg Magyarországot a háborútól, és személy szerint az illető választópolgárt a közelebbről egyébként nem definiált háborús végítélettől. (Ha az első célra nem is, a másodikra alkalmasnak tűnnek.) Ha viszont a felhasználhatóságon túli, vagy inkább inneni szemszögből vizsgáljuk meg őket, nevezetesen tartalmi, politikai és morális szempontokból, úgy a kép talán kontúrosabb lesz.

Kezdjük az elején: az senkiben fel sem merült, hogy a NATO-tag Magyarország saját szakállára harcoló egységeket küldjön Ukrajnába. Ezt legfeljebb akkor tehetnénk meg (és akkor sem lenne kötelező), ha a NATO angazsálódna a konfliktusban – de a NATO-nak ezt esze ágában sincs megtenni, amint azt naponta többször is elmondja például a szervezet főtitkára, Jens Stoltenberg, a brit, az amerikai, a bármelyik tagállami kormány valamely magas tisztségviselője.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.