A szerk.

A világ közepe

A szerk.

„Ha támadják a kisvasutat, akkor meg kell hosszabbítani Bicskéig, és ha akkor is támadják, akkor meg Lovasberényig” – Orbán Viktor 2015-ös mondása azóta szállóigévé lett. Akkoriban a legkézenfekvőbb magyarázatnak a miniszterelnök aránytévesztése látszott; mintha a kertvégi stadionnal, a kisvasúttal, a szülőfalujára öntött milliárdokkal Orbán a gyermekkori nehézségeit próbálná feledtetni.

És ha neki sikerült kiemelkednie, akkor miért ne emelhetné a szülőfaluját is maga mellé? Egyszer majd a Milan meg a Bayern játszik a négy közé jutásért a felcsúti arénában, hovatovább oroszlánbarlangban, és a kisvasútnak is csodájára járnak majd a csillogó metropoliszokból érkező külországi drukkerek! A „Bicskéig, Lovasberényig” mondással az is nyilvánvalóvá vált, hogy a miniszterelnök – hiába, hogy a Puskás Akadémia csapata sem robbant be az európai futballba, de még a magyarba sem, pedig az nem is létezik, és a kisvasútra is lasszóval kell fogni az utasokat – nem fogja csak úgy elengedni az abszurd projektet.

Aztán mégsem a vonalat hosszabbították meg, nem lettek újabb állomások: az utazási kedvet inkább látnivalók építésével próbálják felcsigázni. Legyen Felcsút az ország legszebb, legvonzóbb turisztikai desztinációja, és bővelkedjen természeti szépségekben! A felcsúti önkormányzat 2017 áprilisában – környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztése címen – még egy záportározó rekonstrukciójára nyert 234,9 millió forint uniós támogatást, de három évvel később már az idegenforgalmi ambíciók taroltak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."