A szerk.

Az áttörés elmaradt

A szerk.

Örömmel tudatjuk, hogy nem történt nagy baj. A közepesen nagy baj távoli előszelében már nem vagyunk ennyire biztosak. 

A 720 fős Európai Parlamentben a két vezető középpárt, a Néppárt, illetve a Szocialisták és Demokraták a lehető legkevésbé sem csuklottak össze, a lapzártánkkor utolsó mandátumbecslések szerint a Néppártnak az eddigi 178 helyett 188 képviselője lesz (ebbe beleértendő a Tisza Párt 7 képviselője is), a szocdemeknek pedig 135, ami mindössze öttel kevesebb, mint az előző ciklusban. (A csökkenés több mint fele, ha úgy nézzük, a három elbukott magyar helynek tudható be.) Az eddig a Parlamentet mozgásban tartó, és az Európai Bizottság elnökével viszonylag harmonikusan együttműködő centrista nagykoalíció másik két tagja, a liberálisok (Renew) és a zöldek viszont elég nagyot pereceltek, a zöldek 18 képviselőt veszítettek a 72-ből, a Renew 22-őt a 102-ből. Az európai közép tehát összességében valamelyest gyengült, és a középen belül erősebb lett a konzervatív jobboldal súlya. Ezen számokból (és a radikális jobboldal megerősödését mutatókból; ezekről később), illetve a mögöttük sejthető társadalmi változásokról azon a jószerivel értelmetlenül általánosító állításon kívül, miszerint Európa jobbra tolódott, szinte lehetetlen bármilyen következtetést levonni. Egyrészt azért, mert a kóklerkedés gyanúja nélkül bajosan beszélhetünk „európai társadalomról”, másrészt meg azért, mert a választói preferenciákat az egyes tagállamok egyedi politikai konstellációi – a nemzeti pártok belpolitikai teljesítménye – szabták meg.

És a tetejében a „jobbra tolódásról” szóló közhely még csak nem is okvetlenül igaz. Ja, a német szocdemek és a zöldek súlyosan alulteljesítettek, de Olaszországban a megújuló Demokrata Párt futott be másodiknak, és Franciaországban is kaptak a szocialisták 14 százalékot, ami az Hollande-korszak 4 százalékai után valóságos feltámadásnak számít; de virgonc maradt a baloldal Spanyolországban és Skandináviában is. Még a véráztatta tájhaza, Kelet-Európa sem excellált – ahogy pedig szokása neki az – a radikális jobboldali megoldások, hogy ne mindjárt fasizmust emlegessünk, szeretetében. Sőt. Szlovákiában, pár hónappal azután, hogy megnyerte az országgyűlésit, a Smer az EP-választáson kikapott, nyert viszont a baloldali-liberális, Európa-párti Progresszív Szlovákia. Egy lukkal odébb Donald Tusk pártja, a Polgári Platform immár egyedül vert rá pár centimétert Kaczyńskire és a PiS-re, miközben két kormányzati partnere, a Harmadik Út és a Baloldal is kijutott Brüsszelbe (igaz, nekik nem sokon múlt). És ha Csehországot elfogadjuk a kelet-európai euroszkepticizmus példaországának – amihez képest aligha kell csodálkoznunk azon, hogy Andrej Babiš ANO-ja megverte az alapból ugyancsak jobboldali Spolut –, a progresszív, európai orientációra is képes Kelet-Európa szomorú ellenképeként talán csak Szlovénia kínálkozik, ahol Orbán Viktor barátja és kis társadalmi esztergályos-inasa, Janez Janša vitte el a legtöbb, szám szerint 4 mandátumot. (Szerkesztőségünk az okok keresésére indult.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.