A szerk.

Kezek az asztal felett

A szerk.

Jednou budem dál, jednou budem dál, jednou budem dál, já vím… – énekelte szombaton este kicsivel nyolc előtt a Vencel téren a spontán módon, mindenféle közösségi meghirdetés nélkül összeverődött sok száz fős tömeg. A megválasztott elnökként első televíziós interjújára a nemzeti múzeumba siető Petr Pavelt üdvözölték így.

A dal a We Shall Overcome cseh nyelvű változata, s mint ilyen, a csehek számára különös fontosságú a kommunista időszak ellenzéki indulójaként. Ugyanitt 2009-ben Joan Baez dalolta el, oldalán a 75. születésnapját ünneplő Václav Havellel – az egyik versszakát ugyancsak csehül. Pavel megköszönte a támogatást, s Prágában hajnalig tartó hepaj kezdődött, megteltek a közterek, megteltek a kocsmák. A mocskos kampányt feneketlen jókedv követte.

A választás utáni napok csehországi közhangulatát két esemény jellemezte híven – ez volt az egyik.

A másik pedig az az elemi felháborodási hullám, melyet Andrej Babiš választás előtti utolsó gesztusa váltott ki. Történt ugyanis, hogy csütörtök este, amikor már mindennek jól láthatóan vége volt, Babiš a közösségi felületein közzétett egy posztot, melyben arra reagált, hogy a fogadóirodák a kilencszeres helyett immár tizenkétszeres nyereményt ígérnek győzelme esetére. A mondása még az addigiaknál is penetránsabbra sikeredett: fogadjatok rám ezer koronával, gyertek el szavazni, és 12 ezerrel a zsebetekben mehettek haza… Szombaton este már érkeztek is az első reklamáló kommentek: hol a pénzem, Babiš úr, a család nyaralási pénzét tettem fel, satöbbi, satöbbi. Ezek persze éppúgy lehettek a bukott jelölt kaján ellenfeleinek gúny­iratai, mint a tényleges felháborodás szüleményei, de itt távolról sem állt meg a dolog. A bukméker irodák a fogadási számok váratlanul nagymértékű csütörtök esti megnövekedéséről nyilatkoztak (összesen 350 millió koronát spendíroztak a teljes kampányidőszakban ilyesmire a szerencsejátékosok, ebből 33 millió érkezett Babiš csütörtöki mutatványa után; 90 százalékban vesztes tippek). A közfelháborodás nőtt, hétfőn már állami szintű nyilatkozatok születtek, melyek szerint a gesztus több ponton is sérti a szerencsejáték-törvényt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.