A szerk.

Reszkessetek, gyerekek!

A szerk.

Vigyázz, rendőr tíz óránál! Fusson, ki merre lát!
Ez nem idézet egy thrillerből, hanem két átlagos magyar, 10-12 év körüli kisfiú/kislány elképzelt párbeszéde a nagyon is közelinek tetsző jövőből - abból, ami már elkezdődött. Olyan kisgyerekeké, akik nem csináltak semmit. Csak épp rosszkor voltak rossz helyen: közterületen, olyan időben, amiről a rendőr - mert ő csak tudja - úgy vélte, hogy az még tanítási időnek számít. Tényleg, hogy mi számít tanítási időnek, azt nem az iskolája válogatja, azt a rendőr mondja meg?

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője hétfői sajtótájékoztatóján közölte, hogy képviselőcsoportja javaslatot terjeszt be a kormánynak, mely bővíteni kívánja a rendőrség jogköreit az iskolakerülőkkel szemben. Ilyenformán a rendőr "visszakísérhetné" az iskolába (egyenest az igazgató elé) azokat a közterületen tartózkodó (szakmailag a lófrálás, súlyosabb esetben lődörgés tényállását megvalósító) tizennégy (figyelem: 14) alatti gyerekeket, akik nem tudják "hitelt érdemlően" (anyám, borogass!) bizonyítani, hogy igazoltan vannak távol az oktatási intézményüktől. Hitelt érdemlőnek az orvosi vagy szülői igazolás tekintendő - azt meg sem kérdezzük, hogy az utóbbit hogyan ellenőrzi a rendőr? Íráspróba alá veti a szülőt?

Magyarországon tankötelezettség van. Magyarországon - hála a Fidesz-kormánynak - ez a tankötelezettség tizenhat (figyelem: 16) éves korig érvényes. Már ez súlyos disznóság: számtalanszor megírtuk, hogy semmi másra nem jó, csak arra, hogy tanulatlan, jogaikat távolról sem ismerő tömegek álljanak - ha jó szerencséjük engedi - a szalag mellett, s a piros színnel jelölt csavarokat húzkodják, illetve, ha szükséges, alá tudják írni a nevüket. Ha pedig egy állam előre megfontolt szándékkal és nagy tömegben termeli ki a helótáit, azokkal nyilván kezdenie is kell valamit, hisz bizonyára izgága népség. Nem lesz haszontalan idejekorán a rendhez szoktatni őket.

Ezért nem elég a szülőt azzal fenyegetni, hogy ha a gyereked nem megy iskolába, nem kapsz segélyt. Ezért kell mindjárt a kölköket is betakarítani az utcáról - a lehetséges legdemoralizálóbb módon. Nyíregyházán már tartottak is televíziós jelenlét mellett próbarazziát, a rendőr azt kérdezte: Hová, hová?

Hogy egy gyerek jár-e rendesen iskolába vagy sem, az rendes helyen a szülők és az iskola közös gondja. Ebbe bevonni egy erőszakszervezetet - nagyvonalúan körvonalazott jogosítványokkal - nemcsak esztelenség, de brutálisan antidemokratikus szándékokat is elárul. S ha mindehhez még hozzácsapjuk a büntethetőségi korhatár folyamatosan szajkózott leszállítását, vagy éppenséggel az alacsony értékű lopások szankcionálásának ugyancsak módfelett kétséges szigorítását, a bevezetőben felfestett kép már nem tűnik annyira utópisztikusnak. Láncra verni a kistestű rohadékokat!

Azt megkérdezni ugye a legmélyebb demagógia lenne, hogy nincs-e jobb dolga a rendőrségnek? Ezért nézzük inkább a dolgot - a szabadság helyett - az egyenlőség oldaláról: miért pont a gyerekek ne szívják meg Orbán Viktor és az ő kis rogánjai kormányzását?

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.