A szerk.

Szemezgetnek

A szerk.

Kezdődött azzal, hogy Palkovics államtitkár a meghirdethető szakok számának csökkentését irányozta elő, 2020-ig éppen 15 százalékkal. Az indoklás elsőre is több sebből vérzett. Igaz, hogy a kormány legutóbb a bolognai rendszer bevezetésekor, az elmúlt évtized közepén nyúlt a szakstruktúrához, és egy képzés tíz év alatt bőven elavulhat.

Nem világos azonban, miért nem elegendő e probléma orvoslására a tananyag frissítése, amit saját jól felfogott érdekükben is folyamatosan megtesznek az intézmények. Ha egy informatikai karon ugyanazt tanítanák, mint tíz éve, nyilván hamar elfogynának az érdeklődők. Az államnak mintegy fogyasztóvédelmi funkciójában eljárva persze meg kell akadályoznia, hogy sarlatánok adjanak diplomát kezdő sarlatánoknak, de ilyen aggály fel sem merült. Szokás szerint továbbtanulási, elhelyezkedési esélyekről, diplomás-munkanélküliségről papoltak a döntéshozók.

Az alapötletnél már csak a megvalósítás volt fenomenálisabb. A felsőoktatási államtitkárság március közepén kezdett egyeztetni a rektori konferenciával, az ajánlat az lehetett, hogy 15 százalékot mindenképp levágunk, a konkrét szakokról meg tessék vitatkozni. Az „egyeztetésekről” egy hónapon át szivárogtak az információk, felmerült olyan, a modern és rohanó világunkban hasznavehetetlen képzések megszüntetése is, mint a kommunikáció- és médiatudomány. Az államtitkárságot kevéssé zavarta, hogy a nemzetközi tanulmányok szak lenullázása kapásból hazavágná az ELTE társadalomtudományi karát, vagy hogy a pszichológia osztatlanná alakítása éppen a nemzetközi vérkeringésből ragadná ki az ott tanulókat. A folyamat komolyságát jelzi, hogy az intézmények múlt pénteken négykor kapták kézhez a minisztérium végleges tervezetét, és akár hétfő délig is véleményezhették azt. Az Emmi „megalapozó számításokat” is mellé­kelt a döntéshez; kis szépséghiba, hogy e mutatók alapján a megszüntetésre ítélt nemzetközi tanulmányok a legjobban teljesítő társadalomtudományi alapszak, eredménye az összes szak átlagától sem marad el.

Lapzártánkkor úgy tűnik, hogy a kormány a hétfői diáktüntetések után visszakozik, megmaradhat a kommunikáció és a nemzetközi tanulmányok, megússza a pszichológia is, a társadalmi tanulmányok alapszak mellett csak néhány kisebb volumenű képzést vezetnek ki a rendszerből.

Hogy akkor mégis minek égették magukat? A kézenfekvő értelmezés szerint a kormány a hallgatói létszámot szerette volna tovább csökkenteni a szakbezárásokkal. Hiszen maguk sem hihették, hogy a nemzetközi tanulmányok szakra készülő érettségiző csendben átballag majd egy másik képzésre – ahelyett, hogy rövid úton iszkolna a határ túloldalára. Amennyiben az volt az elképzelés, hogy a kínálat megnyirbálásával észrevétlenebbül sorvasztható a felsőoktatás, mint mondjuk a keretszámokkal, akkor csúfos kudarcot vallott a Fidesz–KDNP. A kormányzati megszólalások ötletszerűségét elnézve azt sem lehet kizárni, hogy gonosz hátsó számítás sem volt a terv mögött: Orbán Viktor, Parragh László és Palkovics államtitkár ezúttal nem a szotyolából, hanem a felsőoktatási szakok között szemezgettek egy kicsit.

A legpesszimistább megfejtés szerint a szokásos Fidesz-taktika jegyében azért lengették be a legnépszerűbb szakok bezárását, hogy aztán simán átvigyék a „kisebbik rosszat”, nevezetesen a felsőoktatási törvény módosításának egyéb disznóságait. Ilyenből ugyanis van bőven, elég, ha a széles egyetértési jogokkal felruházott konzisztórium miniszteri delegáltakkal történő feltöltésére vagy a hallgatói önkormányzatok jogköreinek visszavágására gondolunk. Orbánék is pontosan tudják, hogy a tanszabadság és az egyetemi autonómia fokozatos csökkentése garantálhatja a hallgatói érdekérvényesítő képesség csorbítását. Mindent el is követnek azért, hogy a diákok legközelebb már ne tudják megvédeni az egyetemüket.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.