A szerk.

Szemezgetnek

A szerk.

Kezdődött azzal, hogy Palkovics államtitkár a meghirdethető szakok számának csökkentését irányozta elő, 2020-ig éppen 15 százalékkal. Az indoklás elsőre is több sebből vérzett. Igaz, hogy a kormány legutóbb a bolognai rendszer bevezetésekor, az elmúlt évtized közepén nyúlt a szakstruktúrához, és egy képzés tíz év alatt bőven elavulhat.

Nem világos azonban, miért nem elegendő e probléma orvoslására a tananyag frissítése, amit saját jól felfogott érdekükben is folyamatosan megtesznek az intézmények. Ha egy informatikai karon ugyanazt tanítanák, mint tíz éve, nyilván hamar elfogynának az érdeklődők. Az államnak mintegy fogyasztóvédelmi funkciójában eljárva persze meg kell akadályoznia, hogy sarlatánok adjanak diplomát kezdő sarlatánoknak, de ilyen aggály fel sem merült. Szokás szerint továbbtanulási, elhelyezkedési esélyekről, diplomás-munkanélküliségről papoltak a döntéshozók.

Az alapötletnél már csak a megvalósítás volt fenomenálisabb. A felsőoktatási államtitkárság március közepén kezdett egyeztetni a rektori konferenciával, az ajánlat az lehetett, hogy 15 százalékot mindenképp levágunk, a konkrét szakokról meg tessék vitatkozni. Az „egyeztetésekről” egy hónapon át szivárogtak az információk, felmerült olyan, a modern és rohanó világunkban hasznavehetetlen képzések megszüntetése is, mint a kommunikáció- és médiatudomány. Az államtitkárságot kevéssé zavarta, hogy a nemzetközi tanulmányok szak lenullázása kapásból hazavágná az ELTE társadalomtudományi karát, vagy hogy a pszichológia osztatlanná alakítása éppen a nemzetközi vérkeringésből ragadná ki az ott tanulókat. A folyamat komolyságát jelzi, hogy az intézmények múlt pénteken négykor kapták kézhez a minisztérium végleges tervezetét, és akár hétfő délig is véleményezhették azt. Az Emmi „megalapozó számításokat” is mellé­kelt a döntéshez; kis szépséghiba, hogy e mutatók alapján a megszüntetésre ítélt nemzetközi tanulmányok a legjobban teljesítő társadalomtudományi alapszak, eredménye az összes szak átlagától sem marad el.

Lapzártánkkor úgy tűnik, hogy a kormány a hétfői diáktüntetések után visszakozik, megmaradhat a kommunikáció és a nemzetközi tanulmányok, megússza a pszichológia is, a társadalmi tanulmányok alapszak mellett csak néhány kisebb volumenű képzést vezetnek ki a rendszerből.

Hogy akkor mégis minek égették magukat? A kézenfekvő értelmezés szerint a kormány a hallgatói létszámot szerette volna tovább csökkenteni a szakbezárásokkal. Hiszen maguk sem hihették, hogy a nemzetközi tanulmányok szakra készülő érettségiző csendben átballag majd egy másik képzésre – ahelyett, hogy rövid úton iszkolna a határ túloldalára. Amennyiben az volt az elképzelés, hogy a kínálat megnyirbálásával észrevétlenebbül sorvasztható a felsőoktatás, mint mondjuk a keretszámokkal, akkor csúfos kudarcot vallott a Fidesz–KDNP. A kormányzati megszólalások ötletszerűségét elnézve azt sem lehet kizárni, hogy gonosz hátsó számítás sem volt a terv mögött: Orbán Viktor, Parragh László és Palkovics államtitkár ezúttal nem a szotyolából, hanem a felsőoktatási szakok között szemezgettek egy kicsit.

A legpesszimistább megfejtés szerint a szokásos Fidesz-taktika jegyében azért lengették be a legnépszerűbb szakok bezárását, hogy aztán simán átvigyék a „kisebbik rosszat”, nevezetesen a felsőoktatási törvény módosításának egyéb disznóságait. Ilyenből ugyanis van bőven, elég, ha a széles egyetértési jogokkal felruházott konzisztórium miniszteri delegáltakkal történő feltöltésére vagy a hallgatói önkormányzatok jogköreinek visszavágására gondolunk. Orbánék is pontosan tudják, hogy a tanszabadság és az egyetemi autonómia fokozatos csökkentése garantálhatja a hallgatói érdekérvényesítő képesség csorbítását. Mindent el is követnek azért, hogy a diákok legközelebb már ne tudják megvédeni az egyetemüket.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.