Állampolgárok választási kifogásai

„A cselekmény súlya nem indokolja”

Belpol

Kéretlen SMS-ek, hangüzenetek, plakátrongálás, impresszum nélküli szórólapok, kiegyensúlyozatlan tájékoztatás – a választók jellemzően ilyen kifogásokkal fordultak a helyi választási bizottságokhoz. Az alábbiakban Pest megye 4. számú választókerületében történtekkel illusztráljuk, általában mi a sorsa e panaszoknak.

Pest Megye 4. Számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottsága (OEVB) több mint harminc határozatot hozott az elmúlt időszakban, ezek közel fele valamilyen állampolgári panasz elbírálása volt. A választókerületben a fideszes Rétvári Bence nagyarányú győzelmet aratott ellenzéki ellenfelével, Vác alpolgármesterével, Inotay Gergellyel szemben (lásd: A kanyarban előztek, Magyar Narancs, 2022. április 13.). A panaszok nemcsak arról informálnak, hogy a választókat milyen visszaélések, szabálytalanságok irritálták, hanem arról is, hogy az indulók miképpen próbálhatták meg egymást fúrni a bizottságon keresztül. Az OEVB legtöbbször elutasította a beadványokat, esetleg valódi következményekkel nem járó határozatokat hozott (jogsértés megállapítása, további jogsértéstől való eltiltás). A testület legsúlyosabb esetben bírság kiszabására jogosult (ennek maximuma magánszemélyeknél a legkisebb kötelező munkabér havi összegének az ötszöröse, szervezeteknél pedig a tizenötszöröse lehet), de a komolyabb bűncselekmények (hamis ajánlások leadása, tömeges plakátrongálások) felderítése az illetékes hatóságok feladata.

A legtöbb kifogást kéretlen telefonszámokról érkező hívások, SMS-üzenetek miatt nyújtják be. Egy polgár például március 31-én fordult a szervhez, ugyanis egy mobilszámról írtak neki úgy, hogy korábban nem járult hozzá személyes adatai „politikai tartalmú üzenetek továbbítására történő felhasználásához”. Álláspontja szerint az SMS nyíltan a választói akarat befolyásolására irányult, ezért kampányeszköznek minősül, ami jogszerűtlen. Az nem derül ki a határozatból, hogy melyik párthoz vagy politikushoz köthető az SMS, mindenesetre a választási bizottság megállapította, hogy ismeretlen személy az általa küldött üzenettel megsértette a választási eljárásról szóló törvényt (Ve.).

További üzenetek miatt hárman nyújtottak be kifogást április elején, ugyanazzal az indoklással: vonalas telefonszámokról hívta őket az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltjének, Márki-Zay Péternek a felesége. Ehhez egy Telex.hu-n megjelölt cikket, egy telefonhívásról készült hangfelvételt, valamint egy nyilatkozatot csatoltak, utóbbit arról, hogy nem adtak hozzájárulást a híváshoz. A választási bizottság mindhárom esetben a kérelmeket érdemi vizsgálat nélkül elutasította, ugyanis azok egyebek mellett nem tartalmazták, hogy mikor történt a hívás, milyen telefonszámra kapták a hangüzenetet, illetve semmilyen bizonyíték nem volt arra, hogy a jogszabálysértés valóban megtörtént. Mivel a határozat szerint hiányosak voltak a beadványok, felmerül a gyanú, hogy az ellenzék valamelyik ellenfele nyújtotta be azokat, hátha számára pozitív döntés születik, amit lobogtatni tud – akármi is volt a terv, nem járt sikerrel.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A Rend: a nyolcvanas évek náci terroristavezérének élete filmért kiált

  • - turcsányi -
Robert Jay Mathews adócsalóként kezdte, majd rabló lett és gyilkos, aki valamiféle – szélsőjobbos, neonáci – ideológiát igyekezett keríteni bűnös működéséhez. Justin Kurzel filmje, A Rend jelentős hangulatfestő erővel és néhány kiváló színészi alakítással ábrá­zol­ja gazemberi pályafutását.

Egy kivételes tanár, akit a francóisták végeztek ki

A tanár, aki a tengert ígérte című filmben telefonhívást kap egy fiatalasszony: lehet, hogy megtalálták a spanyol polgárháború alatt meghalt dédapját egy Barcelonától 500 kilométerre lévő tömegsírban. Elutazik hát nagyapja gyermekkorának helyszínére, hogy összerakja a széthullott mozaikot.

A liberalizmus védelmében

Az általános hülyítés közepette kétharmadnyi újságoldal erejéig legalább jelezni szeretnénk, hogy annak, amit az agitprop fröcsögése liberalizmusnak tételez, és ami ellen ádáz, mondhatni univerzális jelentőségű harcot folytat, semmi köze a liberalizmushoz mint eszmerendszerhez.

Érted jönnek

A demokraták melegágyának vélt Szilícium-völgy beállt a republikánus elnök mögé. Sokan most döbbentek rá, hogy ezek a fiatalos, laza, világmegváltónak hitt cégek is hidegfejű multik.

Ígérni nem elég

Nincs ember, aki ne akarna békét Ukrajnában, ennek megvalósítása azonban szinte áthatolhatatlan akadályokba ütközik. És akkor még szóba se került Donald Trump. Kijivben kutattuk a tartós rendezés esélyeit.