A tüntetők egy csoportja a Fidesz székházhoz akart eljutni, dulakodás kezdődött a rendőrökkel

  • narancs.hu
  • 2023. május 19.

Belpol

A státusztörvény és az erőszakos rendőri fellépés ellen tiltakoztak ma többezren Budapesten. Az Egységes Diákfront által szervezett megmozdulás hivatalosan az Oktogonnál véget ért, de onnan a tüntetők egy csoportja a Fidesz Lendvay utcai székházához indult. A sarkon rendőrsorfal fogadta őket, majd miután a tömeg elkezdte hátrébb nyomni a rendőröket, rohamrendőrök érkeztek. Nem sokkal este 8 után az első sorokban dulakodás kezdődött, néhány fiatalt kiemeltek a rendőrök.

A tüntetők péntek délután a Kossuth térről indulva 18 óra körül érkeztek az Oktogonhoz, ahol a Pedagógusok Szakszervezete molinókkal várta őket, majd egy nem túl nagy szinpadon beszédek hangzottak el. Az egyik felszólalót ellentüntetők kisebb csoportja zavarta meg. Miután hagyták kicsit őket is szóhoz jutni, "békésen kiterelte őket a tömeg, aztán pedig a rendőrök" – írta fotós kollégánk a helyszínről.

A diákok a beszédeikben arra kérték a tüntetőket, hogy csatlakozzanak a „7igenes” népszavazási kezdeményezésükhöz. A tüntetésnek hivatalosan nem sokkal 19 óra után vége lett, de sokan elindult az Oktogonról a Hősök tere irányába, „Gyertek velünk!” – skandálták a diákok a Telex tudósítása szerint. 

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor  

A tiltakozóknak egy másik csoportja a Fidesz Lendvay utcai székházához akart menni, de a rendőrök egy sarokra a székháztól, a Rippl-Rónai utca sarkán elállták az útjukat. „Kismalac, kismalac engedje be” – skandálták a diákok. Egyre több rendőr érkezett ide, végül már három sorban álltak a tüntetők előtt. „Menjünk be!” – kiabálta több tüntető. Néhányan a másik oldalról próbálták megközelíteni a Fidesz-székházat, de ott is rendőrök fogadták őket.

A tüntetők a Kossuth nótát énekelték a rendőrsorfal előtt, a diákok a „Bűnözőket védtek” és a „Hazaárulók” rigmusokat skandálták. Egy félórás patthelyzet után a diákok elkezdték hátrébb nyomni a rendőröket, ezután sok rohamrendőr érkezett. A rendőrök felszólították a diákokat, hogy lépjenek hátrébb, különben kényszerítőeszközt fognak alkalmazni. „Mocskos Fidesz” – skandálták a diákok és papírrepülőket dobáltak a rendőrök felé. Nem sokkal este 8 után az első sorban dulakodás kezdődött a rendőrök és a tüntetők között – tudósított a Telex a helyszínről. 

Fotós kollágánk, Sióréti Gábor nem sokkal este 9 óra előtt szintén a helyszínen azt tapasztalta, hogy a két szembenálló sorfal nyomja egymást, néhány fiatalt a rendőrök kiemeltek és hátrébb vittek. "Még békések a rendőrök és erősebbnek látszanak", írta.

 
Találkozás a rendőrökkel a Lendvai utcai Fidesz székház közelében
Fotó: Sióréti Gábor
 

 

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

 

A Telex nem sokkal később arról számolt be, hogy

hosszas dulakodás után sok rendőr saját sorfalukon áttörve szorította hátrébb a tüntetőket.

Előtte a rendőrök felszólították a demonstrálókat, hogy menjenek hátrébb a saját testi épségük érdekében. A történtek után a diákok jelentősen hátrébb kerültek a rendőrökhöz képest, a rendőrök három részre osztották a tüntetők csoportját. „Szégyelld magad!” – skandálják a tüntetők.

A rendőrség közleménye szerint Fidesz-székházhoz vonuló tüntetők szándékosan provokálnak, lökdösni, tolni kezdték a rendőrsorfalat, és megpróbálták áttörni azt, közben palackkal is dobáltak, de egy, a rendőrök közé dobott vascsavarról is közreadtak egy képet. Hozzátették, a rendőröket folyamatosan verbálisan és tettleg provokálják.

A mai demonstrációt az Egységes Diákfront szervezte. Legutóbb bő két héttel ezelőtt tüntettek Budapesten a diákok és civil szervezetek a pedagógusokat ellehetetlenítő státusztörvény ellen, jelezve, hogy a tiltakozást folytatják. Az akkori demonstrációnak az lett a vége, hogy a Karmelita-kolostornál könnygázzal fújták le az ott felállított kordont bonatni szándékozó diákokat a rendőrök, többeket, köztük Tompos Márton, a Momentum politikusát előállították.

Fél órával az újabb, péntek délután fél 5-re Gyerekeket bántasz! címmel meghirdetett diáktüntetés kezdete előtt közleményben jelezte a Belügyminisztérium, hogy a parlamenti pártokkal is egyeztetni kíván a státusztörvénynek is nevezett új pedagógus életpályatörvény bevezetéséről.

Pintér Sándor belügyminiszter jövő szerdára hívta egyeztetésre a parlamenti pártok (Fidesz-KDNP, DK, MSZP, Momentum, Jobbik, Mi Hazánk) frakcióvezetőit, politikusait, szakértőit. „A Belügyminisztérium bízik benne, hogy a baloldali pártok – ahelyett, hogy gyakran erőszakig fajuló tüntetéseket fűtenek, és bevallottan azért dolgoznak, hogy megakadályozzák a pedagógusbéremelés fedezetét biztosító uniós források kifizetését – hajlandóak a higgadt, konstruktív párbeszédre annak érdekében, hogy javuljon a gyermekek oktatásának színvonala és megtörténjen a pedagógusok béremelése” – áll a minisztérium közleményében.  

A baloldal miatt nem keresnek 800 ezret a tanárok – így reagált a pénteki oktatási tüntetésre a Fidesz. Közleményükben azt írják, hogy a kormánypártok teljes mértékben egyetértenek azzal, hogy a pedagógusok bérét emelni kell, csupán a baloldalon múlik, hogy ez még nem történt meg. „Ha a baloldal nem áskálódik a saját hazája ellen és Magyarország már megkapta volna a neki járó uniós forrásokat. Most az a baloldal fűti tüntetéseket, amelynek politikusai havi 5-6 millió forintos fizetésért bevallottan azért dolgoznak Brüsszelben is, hogy a magyar pedagógusok ne kapják meg a béremelést, és ne kereshessenek 800 ezer forintot.” A közlemény végén felsorolják az ellenzéki pártok EP-képviselőinek nevét.

 
Diáktüntetés a Kossuth téren 2023. május 19-én
Fotó: Fotó: Sióréti Gábor

A hvg.hu helyszíni tudósítása szerint az 5 órára tervezett induláskor mintegy 3-4 ezren lehettek a Kossuth téren a Tisza István-szobornál, de folyamatosan érkeznek az emberek. A tüntetők a térről az Oktogonhoz vonulnak, aztán kiderül, lesz-e folytatása a demonstrációnak. Mint írták, a megszokottnál sokkal több a zászló, plakát, transzparens és láthatóan a hangulat is jobb — ez valószínűleg a szép időnek és a pénteki időpontnak volt betudható.

 
Diáktüntetés Budapesten, 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor  

A státusztörvény visszavonása mellett a demonstrálók azt követelték, hogy a kormány üljön le tárgyalni az Egységes Diákfronttal, ezen kívül azt is hirdetik, hogy „7 igenes” népszavazást kezdeményeztek.

A menet eleje fél 6 körül ért ki a Szent István körútra, amelyet teljes szélességében, mindkét irányban lezárták az autós forgalom elől a rendőrök.

Ne írd alá, Kata

— skandálták a diákok a Vígszínház előtt elvonulva. Múlt héten a Sándor-palotában meghirdetett nyílt nap alkalmával személyesen is találkoztak a köztársasági elnökkel, ahol ugyancsak azt kérték tőle, vétózza meg a státusztörvényt, amikor az hozza kerül. Novák Katalin akkor azt mondta, komolytalan lenne, ha ezt csak így megígérné.

A hvg.hu beszámolója szerint a tüntetők arra biztatták a járókelőket is, hogy tartsanak velük, egy részük eleget is tett a felszólításnak, mások a házak ablakaiból integettek.

A menet nem sokkal 6 óra előtt ért a Nyugati pályaudvarhoz, ahol a Momentum zászlókkal várta őket.

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor  

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én
Fotó: Sióréti Gábor

 
Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én.  A képen hangosbemondóval Pankotai Lili
Fotó: Sióréti Gábor

 
Érkezés az Oktogonra. Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én.
Fotó: Sióréti Gábor

18 óra körül a tüntető tömeg eleje megérkezett az Oktogonra, ahol a résztvevők beszédeket mondtak. A Telex tudósítása szerint a diákok után egy tanár lépett a színpadra, akinek szavait ellentüntetők zavarták meg. „Segícség, elnyomnak” transzparenssel körülbelül 5-6 ellentüntető jött a színpad közelébe megafonnal. Megállás nélkül azt ismételgették, hogy „Segítség elnyomnak, jajj, elnyomnak”.

A tüntetők igyekeztek elzavarni és dobbal elnyomni a bohócorrban, egységesen fehér pólóban megjelent ellentüntetőket. A színpadon gratulált a beszélő az ellentüntetőknek, „érvényesüljenek kicsit ők is”, mondta. Végül a biztonsági személyzet elvezette az ellentüntetők kis csoportját.

 
Ellentüntetők az Oktogonon. Diáktüntetés Budapesten 2023. május 19-én.
Fotó: Sióréti Gábor

 A pénteki tüntetés hivatalosan este 7-kor ért véget az Oktogonnál.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.