„A magyar pedagógustársadalom nagyon türelmes, és a hatalom éppen erre játszik”

Belpol

Dukán András Ferenc fél éve nem tartja meg az óráit, és nem is nagyon kap fizetést. Ha kap, visszautalja. A polgári engedetlenséget folytató matematikatanár egyben önkormányzati képviselő is Csepelen a Momentum színeiben.

magyarnarancs.hu: Identitásjelzés vagy személyes divat a kockás ing?

Dukán András Ferenc: Mindkettő. Amikor Klinghammer professzor úr dehonesztáló éllel emlegette a „borotválatlan, kócos, kockás inges” tanárokat, akkor tulajdonképpen rólam beszélt. A tiltakozásokban már akkor is részt vettem. 

magyarnarancs.hu: Több mint hét év eltelt már a kockás inges mozgalom óta, és nem sok változott a jó irányba az oktatási rendszerben.

DAF: Valóban csak a rosszabb irányba változott. 2016-ban kezdődtek a kockás inges tüntetések, és azóta nemcsak vidéken, hanem Budapesten is jelentősen súlyosbodtak a problémák. Akkor Budán tanítottam, most pedig a belső-pesti tankerületben, de azt mondhatom, hogy a rózsadombi és a kistérségi iskolákban is küzdenek a tanárhiánnyal, az elhibázott alaptantervvel, a tanárok számára elfogadhatatlan életpályamodellel. A napokban tartottunk egy oktatási konferenciát Donáth Anna szervezésében, és ott Varga Júlia oktatáskutató számaiból kiderült, hogy 2016-ban legfeljebb 1-2 százalékos volt a szaktanárhiány a budapesti felső tagozatok hiányszakjain, most viszont 10. Már valós alternatívát jelent a – főként a természettudományt, idegen nyelvet tanító – tanároknak, hogy kilépjenek a munkaerőpiacra, és ez a tendencia csak ezután fog erősödni.

magyarnarancs.hu: Decemberben polgári engedetlenségbe kezdett. Azóta nem is tartott órát?

DAF: Nem. Időnként, akár hetente többször is bejárok az iskolába, március 31-ig osztályfőnök voltam, végül a tankerület nyomására elvették az osztályomat. Ez azt jelenti, hogy április 1-től új szerződésem van. Nehezen érthető, miért adnak új szerződést, amikor négy hónapja nincsenek óráim. 

magyarnarancs.hu: Miért nem rúgták ki?

DAF: Ezt Marosi Beatrixtól [a Belső-Pesti Tankerületi Központ vezetője – a szerk.] kell megkérdezni. Több levelet írtam neki, tisztában van vele, hogy nem tanítok, de néha utal nekem valamennyi bért.

magyarnarancs.hu: Olvastuk a hírekben: ezt a bért visszautalja.

DAF: Igen. A szabadság idejére, úgy veszem, hogy jár a bér, mert ha szabadságon vagyok, akkor nem tudok tiltakozni, de a többit visszajuttattam a tankerületnek. Decemberben meghamisították a bérjegyzékemet, azon összezördültünk Marosival, mert azt jegyezte be, hogy sztrájkoltam, holott nem sztrájkoltam, mert a sztrájktörvényt semmiképpen sem tekintem elfogadhatónak. Többek között erre irányul a polgári engedetlenség. Kétszer kaptam a tankerülettől  levelet. Egyszer januárban, másfél hónapnyi polgári engedetlenség után (ezt a figyelmeztetést sok kollégám megkapta már ősszel), másodjára pedig akkor, amikor a bérjegyzékem meghamisításával kapcsolatban tettem jelzést. Akkor semmitmondó választ írt, de a levelem érdemi részére, miszerint én követelem, hogy a kirúgott tanároknak igazságot szolgáltassanak, nem reagált.

magyarnarancs.hu: Ez a fő követelése?

DAF: Nem olyan egyszerű ez, hónapok elteltek már, nem lehet visszavenni azokat a tanárokat, akiket például kirúgtak a budapesti gimnáziumokból. A legtöbben elhelyezkedtek már egy új munkahelyen. A követelésem az, hogy valamilyen módon szolgáltassanak nekik igazságot.

 
Dukán András Ferenc pedagógus, a Momentum oktatáspolitikusa, csepeli képviselő
Fotó: Sióréti Gábor

magyarnarancs.hu: A közbeszédben gyakran megjelenik az az érv, hogy a tanárnak tanítania kellene, nem tüntetni, sztrájkolni meg tiltakozni. Önhöz visszajutnak ezek a vélemények?

DAF: Személyesen még senki nem mondott ilyet. Csepeli politikusként persze sokféle vélemény eljut hozzám. De még a kollégáimtól sem hallottam megrovó megjegyzést, azoktól sem, akik a helyettesítésemet végzik. Gyakran olvasok olyan véleményt is, hogy felvesszük a pénzt, de dolgozni nem akarunk: ez téves, mert a sztrájk és a polgári engedetlenség idejére nem jár fizetés. Azt a kicsit, amiről előbb beszéltünk, csak azért kaptam, hogy szebben mutasson a tankerület statisztikája, ne legyen benne egy folyamatosan elégedetlen tanár.

Ellenben épp ezért nagyon sok tanár nem engedheti meg magának, hogy sztrájkoljon vagy engedetlenkedjen, mert rá van szorulva a kevéske tanári fizetésre is.

magyarnarancs.hu: És milyen munkát végez el tanárként?

DAF: Azokat, amik nincsenek a munkakörömben, amiket a többi tanár is ingyen, a munkaidején felül csinál: ott vagyok egy színjátszóköri előadáson, színházba, kirándulni megyek, beszélgetek a diákokkal a problémáikról, a továbbtanulásukról, most éppen  osztálytábort szervezek. 

magyarnarancs.hu: Úgy tűnik, másfél év után a tanárok tiltakozáshulláma megtörik. Miért?

DAF: Ezen mi is gondolkodunk. Ahogy egyre több helyen járok és egyre több kollégával beszélgetek, úgy látom, sok oka van, hogy nem valósul meg az egységesebb kiállás. Leginkább az, hogy ebben a nem demokratikus rendszerben előfordul olyan, hogy valakit elbocsátanak a politikai véleménye miatt, vagy ha nem is bocsátják el, hátrányba kerül. Tudunk olyan tanárról is a szakképzésben, aki a legfelsőből a legalsó kategóriába került a teljesítményértékelési rendszerben, mert részt vett a sztrájkban. Itt jegyzem meg, hogy a státusztörvény ugyanennek a teljesítményrendszernek a bevezetését is jelenti, tehát van mitől tartani. Ez persze nem normális, de megszokott és elfogadott – vagy inkább úgy mondom, beletörődtek. Akinek nincs biztos egzisztenciája, nem engedheti meg magának a sztrájkot.

Vannak olyanok is, akik belefásultak, mert azt látják, hogy évek alatt nem jobb, hanem rosszabb lett az oktatás helyzete, a kormányt meg egyáltalán nem érdeklik a tiltakozások.

 
Fotó: Sióréti Gábor

magyarnarancs.hu: Amíg erőt nem lát, nem is fogja érdekelni.

DAF: A pedagógustársadalom önmagában gyenge, nekünk a szülőket, nagyszülőket, mindenkit be kellene vonnunk. Azt kell üzenni, hogy ez egy maratonfutás, akkor is, ha rövid távon kevés haszna látszik, folytatnunk kell, hogy a láng megmaradjon.

magyarnarancs.hu: Ebben is van kétféle megközelítés. Az egyik, hogy ez pártpolitikai úton is elérhető, ha jól sejtem, ön ebben hisz. A másik, hogy a pártok ebből maradjanak ki.

DAF: A közügyekkel való foglalkozás definíció szerint politika. A civil is politizál. A politika szót a rendszerváltás óta igyekeznek lejáratni, meg előtte is, és az embereknek az a képzete, hogy a politika undorító, mocskos valami. Én azt gondolom, hogy a civilek a maguk szűk területén kívül nem tudják hatékony érvényesíteni az érdekeiket, és egy civil szervezetet is csak a maga szűkös területén tud működni. Jelenleg azonban ahhoz, hogy Magyarországon jobb legyen az oktatás, rendszerszintű változásra van szükség. Szerintem az ténykérdés, hogy amíg ez a kormány van hatalmon, nem lesz oktatási reform. Az meg kevés, hogy rávegyük őket a kisebb hatókörű rombolásra.

magyarnarancs.hu: Van párbeszéd a Momentum és a civil szervezetek között?

DAF: Sok együttműködésre tudok példát mondani. Donáth Anna a Holnap Magyarországa Terv meghirdetésekor arról beszélt, hogy a civileknek és pártoknak együtt kell a változásért küzdeni. Nem kell, hogy momentumosak legyenek, elég ha tudunk együtt dolgozni.

magyarnarancs.hu: Nem félnek attól, hogy ha valóban jön egyszer egy rendszerváltozás szintű fordulat, a Momentum is megy a levesbe a rendszerrel együtt?

DAF: A Momentum azon kevés pártok egyike, amely önvizsgálatot tartott a legutóbbi kétharmad után, nem győzünk elnézést kérni. Mi is benne voltunk, akik elrontották. De semmi nem utal arra, hogy ellenzéki pártok nélkül jobb lenne, hiszen egy választáson a pártok indulnak. Hogy felemelkedik-e majd egy olyan párt, amely félresöpri az egész garnitúrát? Csak remélni tudjuk, hogy igen, és azon dolgozunk, hogy mi legyünk azok.

magyarnarancs.hu: Nemrég 37, eredetileg tanár végzettségű kormánypárti képviselő kapott krétát, szivacsot és levelet a Momentumtól. Az akció arra irányult, hogy felhívják a figyelmet rá, a státusztörvény nem jó irány.

DAF: Igen, de mivel nem vagyok parlamenti képviselő, ebben az akcióban én nem vettem részt.

 
Fotó: Sióréti Gábor

magyarnarancs.hu: Azért említem fel, mert a földije, Németh Szilárd gyöngybetűkkel válaszolt: az új rendszerben a tanárok 24 órát dolgoznak egy héten, 32 órát kell rendelkezésre állniuk, 50 nap az alapszabadságuk. Igazat mond a csepeli képviselő?

DAF: Nem. Rengeteg kimutatás van róla, hogy egy pedagógus sokkal többet dolgozik a heti 32 óránál, de a 40-nél is. Nem nevezném hatalmas reformnak, hogy az eddigi mondjuk 22-26 tanóra helyett most fixen 24-et kell megtartani, és akinek élő tapasztalata van a tanári munkáról, elmondhatja, hogy az egyre súlyosabb adminisztációra, a felkészülésre, dolgozatjavításra mennyi idő megy el. Arról meg hadd ne meséljek, mennyi időbe telik a Krétába bejegyezni egy-egy dolgot, többek között az informatikai problémák miatt. Ha felelősségteljesen kiszámolom, nem állok meg heti 48-50 óránál, és ez még a legbarátságosabb számítás.

magyarnarancs.hu: Kedden minden valószínűség szerint megszavazzák a státusztörvényt [beszélgetésünk óta ez meg is történt - a szerk.]. Valóban számítani lehet arra a felmondási hullámra, amit a szakszervezetek és a pedagógusok belengettek?

DAF: Nehéz elválasztani, hogy ki mond fel a státusztörvény miatt, és kinek van rá más oka. A sajtóban is megjelent ötezres felmondásban azonban biztos vagyok.

magyarnarancs.hu: Ötezer?

DAF: Amúgy is felmond egy-két ezer tanár évente, ez a fluktuációhoz hozzátartozik.

Nálunk a tantestület tíz százaléka már most jelezte, hogy felmond idén, pedig egy budapesti gimnáziumban sokkal jobbak a munkakörülmények, mint egy olyan iskolában, ahol akár szaktanárok sincsenek már.

Igaz, hogy Budapesten könnyebb is másik munkát találni.

magyarnarancs.hu: Ez azt jelenti, hogy az oktatás válsága tovább gyűrűzhet. Mikor lesz lépéskényszerben a Belügyminisztérium?

DAF: Már a státusztörvény is arra irányul, hogy ne kelljen lépniük. Ennek az intézkedéscsokornak a célja, hogy el lehessen maszatolni, hogy milyen hiány van az oktatásban: legyenek átvezényelhetők a tanárok, és egyszerű óraadó is elég legyen a tanár helyett. Egy újabb tízszázalékos tanárhiányt pont úgy lehet befoltozni, hogy mindenkinek tíz százalékkal nőnek a terhei. Egy tanár szereti a tárgyat, amit tanít, szereti a gyerekeket, a tanítást. Nehezen mond nemet, amikor azt mondják neki, hogy menj be, tartsd meg ezt az órát, mert különben senki nem fogja. A magyar pedagógustársadalom nagyon türelmes, és a hatalom éppen erre játszik. Én azért lettem tanár, mert úgy éreztem, hogy itt tudok a legtöbbet segíteni a társadalomnak.

magyarnarancs.hu: Most már nem érzi így?

DAF: Most a tiltakozással tudok a legnagyobbat segíteni, illetve azzal, hogy Németh Szilárd és az éppen nem fideszes, de a fővárosi fidesz frakcióban ülő Borbély Lénárd ellenében szeretnék győzni Csepelen.

magyarnarancs.hu: Borbély Lénárd polgármester kalandos úton került ki a Fideszből: a csepeli szervezet feloszlatta és újraalakította magát, az újba Borbélyt már nem vették be. Hogyan tud együtt dolgozni a polgármesterrel?

DAF: Sehogy. A polgármester álcivil mázzal öntötte le magát, azt hirdeti, hogy a csepeliek érdekeit képviseli a pártokkal szemben. De a világról semmit nem gondol másként, mint a Fidesz, és ugyanazokat a paneleket kommunikálja, mint Orbánék.

magyarnarancs.hu: Mi Csepel legsürgetőbb ügye?

DAF: A közlekedési problémák nagyon durvák, a gerincútnak az építése leállt, és Borbély emiatt a fővárosra mutogat, holott a városvezetés megszavazta a beruházást – először elrontotta a pályázatot, majd korrigált –, csak aztán a kormány megemelte a pályázathoz szükséges önrész összegét. A gerincutat meg kellene csinálni, és nem vezet megoldásra, hogy Borbély a városra mutogat. A másik égető probléma a HÉV-vonal felújítása. Sokat ront, hogy a Borbélyhoz kötődő haveri cégek profitálnak a közpénzekből. Mióta önkormányzati képviselő vagyok, az első komolyabb sikerem, hogy a polgármester végül nem adott el hét telket mintegy 2 milliárd forintért: az ülésen el is mondta, hogy azért, mert attól fél, az ellenzék támadni fogja. Ideális persze az lenne, hogy a kétes telekeladásokat ne azért vonja vissza, mert támadjuk érte, hanem azért, mert ez felelőtlen gazdálkodást jelent a csepeli közvagyonnal.

magyarnarancs.hu: Végül hogyan dolgozik a továbbiakban, inkább politikusként vagy tanárként?

DAF: Úgy látom, a rendszer érzéketlen a tiltakozásra. Most, júliusban még ki is rúghatnak, a törvényerejű rendelet szerint már utólag is elbocsátható, aki tiltakozott. Az biztos, hogy a státusztörvény hatálya alatt nem leszek tanár, de hogy felmondok vagy folytatom az engedetlenséget, az a gyakorlatban ugyanazt jelenti. Járom az országot és beszélek emberekkel, mert ha az oktatási reform is a fő fókuszom, ennek az útja a helyi közösségeken keresztül vezet. Ezért akarok csepeli polgármester is lenni, mert ha ez egy modernebb, átláthatóbb, szolidárisabb hely lenne, akkor az az országnak is jót tenne.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.