A patikai ügyeleteket átszervezésére készül a kormány, a gyógyszerautomaták ötlete is felmerült

  • narancs.hu
  • 2024. április 13.

Belpol

Az éjszakai gyógyszerellátás érdekében.

Gyógyszerautomaták szolgálatba állításával javítaná az egészségügyi államtitkár a gyógyszerekhez való hozzáférést, ám az ötlet nem váltott ki osztatlan lelkesedést a patikusokból – derült ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara pénteki mezőkövesdi vándorgyűlésén a Népszava beszámolója szerint.

Takács Péter elmondta, az alapellátási ügyeletek után a kormányzat a patikai ügyeletek átszervezésére készül, aminek során rendhagyó megoldásokat is számításba vesznek. Szerinte az alapellátási ügyeleteken van annyi gyógyszer, amennyivel szükség esetén reggelig ellátható a beteg, a gyermekgyógyszereket viszont éjszaka is elérhetővé kell tenni.

Erre több megoldási javaslat van, köztük az is, hogy ezt a feladatot gyógyszertár által üzemeltetett gyógyszerkiadó automatával oldják meg.

A másik lehetőség, hogy megyénként kijelölnek két-három gyógyszertárat, amelyeknek 24 órában kellene nyitva tartaniuk. Az államtitkár hozzátette, azután tud majd a szolgáltatás finanszírozásáról beszélni, ha eldőlt, hogy milyen lesz az új gyógyszertári ügyeleti rendszer. A lap tudósítása szerint az automatás rendszer ötletét a teremben ülők hangos morjlása kísérte, amire az államtitkár kérdéssel reagált: mi az olcsóbb, fizetni egész éjszaka egy gyógyszerészt, vagy fenntartani egy automatát? Leszögezte, az emberek éjszaka is szeretnének gyógyszerhez jutni, és ezt valahogy ki kell szolgálni.

A gyűlésen szóba került a fiókgyógyszertárakra vonatkozó szabályok enyhítése, ami erős kamarai kritikát kapott. Takács Péter szerint itt az első számú kormányzati szempont, hogy a kistelepülésen élők hozzájussanak a gyógyszereikhez. Az államtitkár úgy fogalmazott: ha nem engednék meg, hogy csak asszisztens is működtethesse a patikát, akkor kistelepülési gyógyszertár sem lenne.

Takács Péter emellett beszélt a kórházi patikák működtetésének koncesszióba adásáról is, amivel elmondása szerint a kormányzati cél az, hogy olcsóbban tudjanak a kórházak számára gyógyszereket vásárolni. Ennek érdekében egy helyre csoportosítja a kormányzat a forrásokat, a költségeket, így jobb pozícióból tárgyalnának a nagy gyártókkal és szállítókkal.

Ezzel kapcsolatban megjegyezte, a kórházi adósságállomány jelentős részét az okozza, hogy 2019-hez képest megduplázódtak a gyógyszerárak. Ezen a területen is építenek be garanciákat a szabályozásba, ami védi a közforgalmú gyógyszertárak piacát. Takács Péter szerint a legalább 300 fekvőbeteg ággyal rendelkező telephelyeken lehet csak közforgalmú patikája a kórháznak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.