A kormányfő nagyváradi kapcsolatai: Haverziók

  • Csák Csongor
  • 2002. augusztus 15.

Belpol

Egy Romániából disszidált német állampolgárságú üzletember, Mudura Sándor Nagyváradon kereskedelmi központot építtet magyar vállalkozókkal, magyar állami bank hitelével. Közönséges, egyetlen legyintéssel elintézhető káeurópai epizód volna, ha a vállalkozó történetesen nem lenne jó ismerőse a magyar kormányfőnek. Az ügynökösdi után magát épp kifújni készülő Medgyessy Péternek most a váradi barátság okozhat kellemetlenséget.

Egy Romániából disszidált német állampolgárságú üzletember, Mudura Sándor Nagyváradon kereskedelmi központot építtet magyar vállalkozókkal, magyar állami bank hitelével. Közönséges, egyetlen legyintéssel elintézhető káeurópai epizód volna, ha a vállalkozó történetesen nem lenne jó ismerőse a magyar kormányfőnek. Az ügynökösdi után magát épp kifújni készülő Medgyessy Péternek most a váradi barátság okozhat kellemetlenséget.Már ha okoz: az illetékes kormányzati kommunikátor a Népszabadságnak ugyanis azt nyilatkozta, hogy "a miniszterelnök nem foglalkozik konkrét hitelkérelmekkel". A jelek szerint a miniszterelnök a maga részéről ezzel lezártnak is tekinti az ügyet. A Medgyessy és a Mudura közötti kapcsolatról először a HVG írt, majd a múlt héten a Magyar Nemzet arról cikkezett, hogy a magyar Eximbank a kormányfő közbenjárására nyújtott két és fél milliárd forintot meghaladó kölcsönt egy olyan nagyváradi beruházáshoz, amelyben a romániai vállalkozó is érdekelt.

A "Sándor-palota" vendége

Ez idő tájt Medgyessynek legfeljebb azt lehet a szemére vetni, hogy jó viszonyt ápol azzal az Alexandru Mudurával (Mudura Sándorról lásd Alexebb évek című keretes írásunkat), aki a nagyváradi beruházás mögött áll. Az üzleti alapúnak induló ismeretséget - amelynek kezdete Mudura szerint 1988 környékére tehető, amikor a romániai üzletember magyarországi vegyesvállalat alapításának tervét forgatta a fejében - a felek korábban sem titkolták. Nem véletlen, hogy - az egyik romániai napilap, az Evenimentul Zilei beszámolója szerint - Orbán Viktor tavalyi, még miniszterelnökként tett, nem hivatalos nagyváradi látogatására (amelynek apropóját a Körös-parti város magyar egyetemének avatása adta) Mudura még véletlenül sem volt hivatalos, jóllehet a bihari nagyváros legbefolyásosabb emberei között tartják számon. Nem kapott meghívót Kiss Sándor, a Bihar megyei tanács alelnöke sem; igaz, róla is köztudomású, hogy több évre viszszanyúló üzleti szálak fűzik Medgyessyhez.

Bár az emberi gyarlóság elfogadható megnyilvánulása volna, ha Mudura kérkedne "magas beosztású" ismerősével, úgy tűnik, ennél jóval többről van szó. A jelenlegi magyar kormányfővel Mudura nem pusztán vadászatokon találkozott. Olyannyira jóban vannak, hogy Medgyessy tavaly ősszel - még a szocialista párt miniszterelnök-jelöltjeként -, romániai körútjának végéhez közeledve a váradi vállalkozó villájának udvarán tartott sajtótájékoztatót. Az idén júliusban tett látogatása során pedig két éjszakát is az üzletember rezidenciáján töltött, sőt jól értesült román lapok tudni vélik, hogy Medgyessy Mudura gyantai, a Fekete-Körös partján lévő vendégházában is megfordult.

Tény, hogy néhány héttel a miniszterelnöki vizit után a "magyar exportőrök külpiaci megjelenésének banki eszközökkel történő elősegítését" zászlajára tűző, állami tulajdonú Eximbank 10,6 millió eurós (2,5 milliárd forintot meghaladó) hitel nyújtásáról írt alá szerződést a Mudurához köthető Lotus Market SA-val. A cég egy több mint húszezer négyzetméteres bevásárlóközpontot épít Nagyváradon, amelynek folyamatban lévő munkálatait a Körös-parton vendégeskedő Medgyessy is megtekintette.

Gyárutó a Pece-parton

Egyik cégén keresztül Mudura 1999-ben szerezte meg a patinás, de erre az időszakra már jócskán eladósodott nagyváradi Sör- és Malátagyár többségi tulajdonát az Állami Tulajdonalaptól (ÁTA). Akkori tudósítások szerint a "megmentő" egy külföldi cég által készített átszervezési tervről beszélt, illetve nyugati technológiával előállított sörről, amellyel a konkurencia lesöpörhető a piacról. Néhány hónappal később azonban anyagi nehézségekre hivatkozva leállította a termelést (úgy, hogy szerződést sem szegett, elvégre profilváltási tilalmat fogadott az ÁTA-nak, márpedig a bezárás nem minősül annak), s 2001 februárjában a sörgyár utolsó épületét is a levegőbe röpítették. Akkor már tudni lehetett, hogy jókora kereskedelmi központ épül fel azoknak az ingatlanoknak egy részén, amelyeken a húszas években a kőbányai Dreher-gyár mintájára alakították ki a térség legnagyobb sörelőállító üzemét.

Az egykori sörgyár azon ingatlanai, amelyeken a beruházás zajlik, egy olyan cég érintésével vándoroltak a Lotus Market SA-hoz, amelyen Mudura - romániai lapértesülések szerint - a már említett Kiss Sándor gyermekeivel osztozik, s amely a Lotus Market többségi tulajdonosa. A fennmaradó pakett a tavaly nyáron Magyarországon bejegyzett BR Immobilia Ingatlanforgalmazó Kft.-é (lásd Titkosgazda című keretes írásunkat).

A szereposztás már-már klasszikusnak mondható: a többségi tulajdonos adja az ingatlant, a kisebbségi gondoskodik a finanszírozásról. A BR Immobilia nem is késlekedett: az Eximbank vezérigazgatója szerint a bankot ez év januárjában - tehát még a választások előtt - kereste fel hitelkérelmével, amelyhez az Ernst&Young Tanácsadó Kft. megvalósíthatósági tanulmányát is mellékelte. Utóbbi, továbbá a közel 40 százalékos önerő megléte pozitív hitelelbíráláshoz vezetett, ráadásul az idén decemberben átadni tervezett kereskedelmi központ jelzálogjoga és a bérletidíj-bevételek is az Eximbankot illetik. A hasonló ügyletekkel megegyező módon a Magyar Exporthitel Biztosító Rt. a hitel 90 százalékára visszafizetési garanciát vállal (az Eximbank hitelelbírálási rendszerében Románia a közepesnél valamivel nagyobb kockázatú országok között szerepel).

A beruházás máris jelentős magyar exportot generált: a Lotus Market a Betonút Szolgáltató és Építőipari Rt. fővállalkozásában, lapértesülések szerint magyar alvállalkozók kivitelezésében készül. Utóbbiak kétségtelen előnye, hogy egykönnyen nem válnak köddé. Bár meglehet, a homályba vesző tulajdonosi háttérrel büszkélkedő BR Immobiliában is idővel az ország egyik legmegbízhatóbb cégét ismerjük meg.

Csák Csongor

Alexebb évek

A Romániában csak Kinder-királyként emlegetett Alexandru Mudura a nyolcvanas években távozott Németországba, hogy ott némi tőkére és német állampolgárságra szert téve tehetős üzletemberként, a Kinder-termékek kizárólagos forgalmazójaként térjen vissza szülőföldjére. Egyik itteni cége, a Romexa SA 1998-ban a legnagyobb kiviteli forgalmat bonyolította le Magyarországgal (hazánk Románia nyolcadik legfontosabb exportpartnere), de a "testvérvállalat", a Szolnokon bejegyzett Ramexa Rt. sem piskóta: a félmilliárd forint alaptőkéjű cég a Kinder-termékek mellett egyebek között a Raffaello desszertet, a Nutellát és a Tic-Tacot jegyző olasz Ferrero S.p.a. legnagyobb beszállítója. A Ramexa Rt. Tiszajenőn Tic-Tac-csomagoló üzemet tart fenn, de az ország több településén szerelnek össze Kinder-tojásokat, és állítanak elő fröccsöntött pralinédobozokat. A közelmúltban a romániai Biharszentjánoson, a borsi határátkelő közelében építtetett új logisztikai központot a Romexa SA-nak Mudura, aki sikerének titkát abban látja, hogy soha semmit nem kívánt, hanem akart.

Titkosgazda

A BR Immobilia Ingatlanforgalmazó Kft. egyike a Britton Interinvest Limited Liability Company magyarországi leányvállalatainak, amelyek főként az ingatlanforgalmazásban és a papíriparban jeleskednek, de akad köztük egészségügyi profilú is. A HVG információi szerint a Britton Interinvest mögött magánszemély tulajdonosok állnak, akik, úgy tűnik, meglehetősen ügyelnek arra, hogy kilétükre ne derüljön fény. A hetilap által használt nemzetközi céginformációs rendszerben legalábbis a társaság nem volt fellelhető, Magyarországon csupán egy kézbesítési megbízottja ismert. A Britton Interinvest egyik itteni leánycégével, a Britton Capital & Consulting Kft.-vel karöltve tavaly decemberben 90 százalékot meghaladó részesedésre tett szert a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett Kartonpack Rt.-ben, s azonmód furcsa ügyletbe vitte bele friss szerzeményét - értesült a HVG. Az új tulajdonosok döntése nyomán egy meg nem nevezett vállalatnak nyújtott 790 ezer eurós kölcsön egy hónap múlva 195 millió forinttal megkurtítva folyt vissza, mivel a különbözetből a Kartonpack gépet vásárolt. Nemrég pedig arra kötelezték a céget, hogy vállaljon jó teljesítési garanciát (amit a megrendelő akkor hívhat le, ha a kivitelező elfogadhatatlan minőségben teljesít, esetleg nem végez időre) a Lotus Market felé, 160 millió forint erejéig.

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu
Még hivatalba sem lépett a megválaszott elnök, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet.