Áljegyzőkönyvekkel tönkretehető cégek, egyesületek

Aláírva, lepecsételve

Belpol

A cégbíróságok a változásbejegyzési eljárások során nem vizsgálják a taggyűlés összehívásának szabályszerűségét, a jegyzőkönyvek valódiságát, csak azt ellenőrzik, hogy a benyújtott dokumentumok megfelelnek-e a formai előírásoknak. E joghézag miatt például egy cég vezetése szabálytalanul is simán leváltható – vannak is perek ilyen ügyekben szép számmal.

Lapunk tavaly két olyan egymástól független és más-más jellegű történetet dolgozott fel, amelyek egy ponton mégis nagyon hasonlítottak. Mindkét esetben olyan szervezetekkel foglalkoztunk, amelyekben a tagoknak szavazással kell dönteni a vezetők személyéről, és amelyekben épp ezzel a procedúrával élhettek vissza.

A Zala megyei Pölöskei Tó Nonprofit Kft.-nek közel kétszáz, különböző értékű üzletrészt birtokló tagja van, akik lejárhatnak horgászni a kft. tulajdonát képező pölöskei Öreg-tóhoz. A társaság vezetősége 2019 februárjában összehívott egy taggyűlést, amivel párhuzamosan a kft. más tagjaiból álló csoport tartott egy „privát” taggyűlést, ahol csak ők szavaztak. Utóbbin arról határoztak, hogy a saját embe­reik kerüljenek ügyvezetői pozícióba a társaságban. Az eseményről készült jegyzőkönyvet benyújtották a cégbíróságra, amely be is je­gyezte a változásokat. A „privát” taggyűlést tartó csoport tehát papíron lecserélte a társaság vezetőit, és átvette az irányítást a cég felett.

A többi tag ezt követően bírósághoz fordult, amely 2019 végén visszaállította az eredeti állapotot, azaz a korábbi vezetőket ültette a cég élére. A „rossz fiúk” viszont ezt nem hagyták annyiban; pár hónappal később tartottak egy újabb „privát” taggyűlést, az arról készült jegyzőkönyvet ismét benyújtották a cégbíróságra, amit persze újabb pereskedés követett. A kavarás miatt egyelőre nem tisztázott, hogy ki vezeti hivatalosan a kft.-t.

Arról csak helyi pletykák keringenek, hogy mi lehet a végső cél; a „privát” taggyűlésezők vélhetően értékesíteni szeretnék a tavat, állítólag jelentkezett is egy befektető egy 1–1,2 milliárd forintos ajánlattal. A többi tag pedig küzd a tó ilyen módon való „kisajátítása” és eladása ellen (lásd: A nagy fogás, Magyar Narancs, 2020. október 22.).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.