Alapítványi tulajdonba kerül a Mezőhegyesi Ménesbirtok – lenyúlástól tartanak a helyiek

Belpol

Törvényjavaslatot nyújtott be a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes március 31-én. A javaslatok szerdán éjszaka kerültek fel az Országgyűlés oldalára. Egy előterjesztés a Jövő Nemzedék Földje Alapítványnak juttatná a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság vagyonát. Mezőhegyesen nagy a felháborodás.

Nem április 1-jei tréfáról van szó. Semjén Zsolt a parlamenti irományok szerint március 31-én, szerda éjjel 23 óra 40 perckor adta be a T. Háznak a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvényjavaslatot, majd 14 perccel később, 23 óra 54 perckor azt, amelyik a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság vagyonát az újonnan létrehozandó Jövő Nemzedék Földje Alapítványnak adná

Az ország egyik legértékesebb agráripari komplexumáról van szó, amely kiváló minőségű földeken termel.  

„A közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok kiemelkedő társadalmi értékteremtő szerepének, magánjogi szereplőként a mindenkori kormányzattól való függetlenségének, valamint az általuk ellátott közfeladat és megvalósított célok Magyarországra és a jövő nemzedékére gyakorolt jelentőségének elismerése és biztosítása érdekében, hangsúlyozva, hogy a társadalmi értékteremtő szerep hatékony megvalósítása e szervezetek jogbiztonság elvén alapuló hosszú távú jogi stabilitását igényli, az Országgyűlés a következő törvényt alkotja” – áll a törvényjavaslatban.

Mindez kísértetiesen hasonlít az egyetemek alapítványi átszervezéséhez, egyben árulkodó, hogy az új magánjogi szereplőnek miért kellene „a mindenkori kormánytól függetlennek lennie”. Ha csak nem azért, mert a Fidesz komolyan számol a 2022-es országgyűlési választások elvesztésével. 

A törvényjavaslatban még azt olvasni, hogy „az állam elismeri a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok társadalmi értékteremtő szerepét, és támogatja a közfeladat ellátásukat és céljaik megvalósítását. Az állam az (1) bekezdésben foglaltak érvényre juttatása érdekében védi a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok, mint sajátos magánjogi jogalanyok jogintézményét és magánjogi autonómiáját, és biztosítja a működésükhöz szükséges jogszabályi környezet, ideértve azok szervezeti, vagyoni és működési függetlenségét.  Közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány létrehozása során az alapító, illetve a csatlakozó biztosítja a közfeladat ellátásához szükséges vagyonelemeket és finanszírozási eszközöket. Magyarország mindenkori költségvetésének tervezésekor előresorolt tényező a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok vagyonkezelés útján történő, illetve a közfeladat ellátásához közvetlenül szükséges finanszírozási feltételeinek a biztosítása. (...) E törvény hatálya a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra terjed ki. Az alapítvány ügyvezetését legalább öt természetes személyből álló kuratórium látja el. Az alapítvány esetében felügyelőbizottság kijelölése és annak működése, továbbá állandó könyvvizsgáló megbízása kötelező."

Nagy az esély arra, hogy ahogy az egyetemeknél, úgy itt is az ötfős kuratórium több mint Fidesz-közeli lesz.

Ha ez bebizonyosodik, akkor nyeri el végső értelmét a most benyújtott törvényjavaslat, azaz a Ménesbirtok átjátszása alapítványi formába.

Az új törvényjavaslat következménye, hogy hatályon kívül helyezik a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságról szóló 2016. évi XCI. törvényt. Ez a jogszabály azt mondja ki: „ a Ménesbirtok egyszemélyes, zártkörűen működő részvénytársaság és feladatait, mint állami közfeladatokat látja el”. Ahogy megszűnik az a passzus is, hogy „a Ménesbirtok részvényeinek száz százaléka az állam tulajdonában van”.

Mezőhegyesen óriási a felháborodás; a történet mögött a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság kormánybiztosa, Lázár János elgondolásait és érdekeit vélik felfedezni. Több helyi kendőzetlenül lenyúlásról beszélt lapunknak. Voltak, akik egyenesen úgy fogalmaztak, újra visszatér a cselédvilág a dél-békési kisvárosba.

Egy helyi informátorunk elmondta, már eddig is visszatetszést váltott ki, hogy

az esedékes igazgatósági ülésekre nem egyszer repülővel érkeztek a fővárosból az igazgatósági tagok.

Nagy kérdés az is, hogy az alapítványnak kell-e iparűzési adót fizetnie a helyi önkormányzatnak. Ha nem, az szinte lehetetlen helyzet elé fogja állítani a jövőben a várost.

Arról, hogy milyen vagyonkezelő alapítványokat hoz még létre a kormány, ebben a cikkünkben írtunk:

Ez az írásunk pedig azzal foglalkozott, hogy a 2 milliárdos felújítás alatt álló szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt megkaphatja-e a Lázár János irányította Mezőhegyesi Ménesbirtok. (A parlament végül ezt nem szavazta meg.)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.