Bödőcs: "a hálószobából sem száműzhetjük a bölcs vezetőt"

  • narancs.hu
  • 2021. október 29.

Belpol

A humorista szerint Magyarországon a homofóbia az uralkodó eszme, a kocsma színvonala pedig magasabban van, mint a parlamenté. 

Interjút adott a Magyar Hangnak Bödőcs Tibor humorista, a beszélgetés apropója új könyve, a Mulat a manézs megjelenése volt.

A könyv egy cirkuszi diktatúra, Hettikánia abszurd világát mutatja be. Bödőcs így jellemzi ezt: "mintha egy autokráciában élő ember rémálma elevenedne meg. Ez sem véletlen persze, több ismerősöm is arra panaszkodik, hogy ha nem is Hettikánia, de Hungária ura jelenik meg az álmaikban. Annyira átpolitizált az életünk, hogy még a hálószobából sem száműzhetjük a bölcs vezetőt."

A politikai korrektségről és a cancel culture-ről Bödőcsnek az jut eszébe, hogy "nálunk pont a fordítottja igaz, itthon a homofóbia az uralkodó eszme, az lenne a provokáció ha a közmédiában véletlenül bemondanák, hogy mindannyian emberek vagyunk."

Bödőcs Tibor szerint "a parlament kapcsán sem szerencsés a kocsmai színvonallal példálózni, mert a kocsma sokkal magasabban van. Attól kellene inkább félnünk, hogy a parlament színvonala beszivárog a kocsmákba."

Arról, hogy Gyurcsány Ferenc kormányváltás esetén sem vállalna szerepet a kormányban, Bödőcs azt mondja: "de akkor mit fog csinálni? Ő lesz a kabalaember? Olyan lesz, mint a Schuster Lóri a P. Mobilban, hogy hangszer nélkül futkos a színpadon?"

Azt is elárulja, hogy a Kétfarkú Kutya Párton kívül nehezen tudna bárkire is jó lelkiismerettel szavazni. "De ha mindenről egy ember dönt, mint most, az nem annyira jó, nem? Milyen jó Kétfarkú-szlogen lehetne: váltsuk le az egyfark-rendszert!"

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.