Cigarettacsempészet Magyarországon

Csendben elpöfög

Belpol

Szeptemberig 112 millió szál illegálisan behozott cigarettát foglalt le az adóhatóság az idén. Az áru keletről érkezik, és a csempészetből tetemes vagyon is összejöhet. A módszerek változatosak, s nehéz kiszűrni a hatósági részről felmerülő korrupciót is.

Egy ukrán bárkáról, valamint egy Pest megyei raktárból összesen 2,8 millió doboz, 57 millió szál adózatlan cigarettát foglalt le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) november elején. A Magyarországon eddig példa nélküli, csaknem 5,5 milliárd forintos fogás után négy embert tartóztattak le. Az adóhatóság közleménye szerint a csempészek hajója hivatalosan bálás sót szállított a Dunán, ám az ellenőrzéskor kiderült, hogy az egyenként 1300 kilogrammos zsákok a só mellett több mint 2,3 millió doboz zárjegy nélküli cigarettát rejtenek. A NAV aztán eljutott a Pest megyei telephelyhez, ahol hasonló körülmények között (sóval álcázva) további majdnem félmillió doboz csempészett cigaretta volt. Az ukrajnai magyar állampolgárokból álló bűnszervezet az elcsalt áfával és jövedéki adóval csaknem négymilliárd forint kárt okozott a költségvetésnek. A Szekszárdi Járásbíróság rendelte el a letartóztatásukat, a NAV pedig költségvetési csalás és pénzmosás megalapozott gyanúja miatt nyomoz – az elkövetők akár húsz évet is kaphatnak. Az akció külföldi szálait az Europol koordinálta egy nemzetközi bűnügyi együttműködés keretében.

 

Új utakon

Habár az 5,5 milliárdos fogás rendkívüli, a NAV rendszeresen számolt be eddig is kisebb-nagyobb lefoglalt szállítmányokról. A dunai hajós akciót követő napokban a pénzügyőrök a rendőrökkel közösen ellenőrzést tartottak az ukrán határ melletti Kispaládnál, amikor egy bokros, fás területen földmunkák nyomaira bukkantak. Fatörzsekkel, ágakkal, aljnövényzettel eltakart föld alatti üregekben 11 500 doboz – csaknem 21 millió forint értékű – adózatlan dohányt találtak, később két személyt el is fogtak. Pár nappal később Záhonynál 20 ezer szál adózatlan cigarettára bukkantak egy férfi autójában. A milliárdos lefülelés előtt októberben egy százmillió forintos nyíregyházi fogásuk is volt a pénzügyőröknek.

„A bűnügyi szakterület tapasztalatai alapján a hazai illegális cigarettapiac jelentősen visszaesett, ezzel párhuzamosan a fogyasztási dohány illegális piaca felerősödött. A lefoglalási adatok is ezt támasztják alá” – tájékoztatta a Magyar Narancsot a NAV. Idén január és szeptember között az adóhatóság 112 millió szál cigarettát, 10 tonna finomra vágott dohányt és 54 tonna egyéb fogyasztási dohányt foglalt le 9 milliárd, 5 milliárd, illetve 364 millió forint értékben.

A KPMG piackutató cég éves szinten vizsgálja a feketepiacot, 2020-ra vonatkozó jelentése szerint 7,9 mil­liárd szál cigarettát szívtak el Magyarországon, amiből 300 millió volt a hamisított és csempészett – ezzel közel 18 milliárd forint kár érte a költségvetést. Hagyományosan Ukrajnából érkezik hozzánk a legtöbb csempészcigaretta, de a járvány miatt tavaly ebből a relációból csökkent a beáramlás, miközben a Fehéroroszország felőli behozatal megugrott. A fehérorosz vonal erősödése „uniós tendencia is egyben” – írja a NAV. A KPMG jelentése szerint a rajtunk áthaladó csempészek fő célállomása Ausztria. A legtöbb illegális dohányterméket az ország északkeleti részén, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Hajdú-Bihar megyében fogyasztják.

A dohánycégek felméréseiből következtetni lehet az illegális dohánykereskedelem helyi mértékeire, mondja Klotz Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) adjunktusa, antikorrupciós szakértő. Ehhez egy adott település, térség dohányboltjainak számát és forgalmát össze kell vetni az országos átlagfogyasztással, majd meg kell nézni, hogy a csikktartókban található elfogyasztott cigaretták típusa milyen (potenciálisan legális vagy illegális) forrásból származik. Az viszont nem biztos, hogy a terjesztés helyszíne a csempészútvonalakról is információt nyújt.

A cigarettacsempészettel foglalkozó csoportok sokfélék. Erdős Ákos addiktológiai konzultáns, a Drogkutató Intézet kutatója szerint vannak a „spórolók”, a saját célra csempészők: ők azért hozzák át a határon a cigarettát, mert Ukrajnában vagy Szerbiában olcsóbb, mint Magyarországon. A „spórolók” általában a határ mellett élnek, és sok esetben nem lépik át a bűncselekményi értékhatárt, azaz annyi cigarettát hoznak át, amennyi törvényileg még megengedett – a kijevi magyar nagykövetség oldala szerint ez 40 darab (2 doboz) cigaretta, vagy 20 darab 3 grammnál nem nehezebb szivarka vagy 10 darab szivar, vagy 50 gramm fogyasztási dohány lehet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.