Ugyan a Dunakanyar az ország egyik legszebb tája természeti környezetének köszönhetően, hétközben mégis ugyanaz a kisvárosi hangulat jellemzi településeit, mint bárhol máshol az országban. Ezen a héten azonban minden megváltozott. Az évtized legnagyobb árvize lassan eléri: jóllehet az előrejelzések szerint az áradás kisebb lesz, mint 2013-ban – a Duna tetőzését a pénteki nap második felére várják –, a part menti területek, utak, sétányok, épületek víz alatt állnak. Mindenütt katasztrófavédelmisek, katonák, önkéntes tűzoltók, civil szervezetek munkatársai és természetesen helyi lakosok dolgoznak azon, hogy felkészítsék a településeket a tetőzésre.
Persze Orbán Viktor errefelé is megjelent: Nagymaroson nézte meg a mobilgátat, aztán a szomszédos Kismarosra is beköszönt. (Az állami hírügynökség fotóinak szövege szerint „ellenőrzi az árvízvédelmi munkálatokat”...) Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke Vácott pakolta együtt a homokzsákokat a honvédekkel.
Azt már az első napokban sejteni lehetett, hogy az áradásnak jelentős hatása lesz, főleg a közlekedésre. A Dunakeszit, Gödöt, Sződligetet és Vácot összekötő 2-es út közel fut a Dunához, ezért egy részét csütörtöktől lezárták, ami miatt a helyieknek az M2-es autóút felé kellett kerülniük. Szerencséjükre sikerült elérni, hogy a lezárást követően matrica nélkül használhassák az autóutat.
Az intézkedés Vácon több útszakaszt is érintett, a Duna-partról elálltak az autók, lehajtani sem lehetett, ezért a felsőbb utcákban megnőtt a forgalom. Ettől függetlenül a tetőzést megelőző napokban még sokan ellátogattak folyóhoz, hogy megnézzék a vízállást: szerda estére gyakorlatilag teljesen elöntötte a víz a korzót. Az önkénteseknek háromszázezer zsákot sikerült megölteni és felhasználni a védekezéshez.
Vácott ártéri lakóingatlanokat és utcákat lepett el a víz, Verőcén és Kismaroson éttermek, cukrászdák zártak be, kerültek víz alá. A Vácot és Verőcét összekötő 12-es utat már szerda este nyaldosta a Duna, csütörtökön hajnalban lezárták. A községbe honvédségi járművek szállították az eszközöket, katonákat.
A Dunakanyar hozzá van szokva a, nevezzük így, környezeti kihívásokhoz. Nem egyszer előfordult, hogy a heves esőzések sárlavinát indítottak el, vagy éppen kiöntött a Duna. A mostani árvíz azonban összehozta az embereket: még olyan szürreálisnak tűnő jeleneteket is láttunk, hogy Verőce és a vele összeérő Kismaros határában a honvédek a Momentum aktivistáival közösen töltötték a homokzsákokat.
Kismaros fekvése miatt az egyik legnehezebb helyzetből várta az árvizet. Már a tetőzést megelőzően is egy-két utca víz alá került, a kertekbe be-befolyt a víz. Szerdán már nemigen lehetett autóval behajtani a Duna-parti utcákba, mert egyáltalán nem volt biztos, hogy ki is lehet jönni onnan. Több kismarosi arra kényszerült, hogy elhagyja a lakóingatlanát.
Mindazonáltal a legkétségbeejtőbb helyzetbe nem a Duna-part, hanem a Szentendrei-sziget került: Kisoroszinak azzal kellett számolnia, hogy az árvíz 6-8 napra elzárja a külvilágtól. Ez már szerdán bekövetkezett, ugyanis az egyetlen, Tahitótfaluval összekötő utat lezárták, így csak vízi és légi úton lehetett megközelíteni a falut. Csütörtökön reggeli tájékoztatóján Orbán Viktor azt mondta, kritikus volt a helyzet, de a hadsereg kivezénylésével „a védettségi szint 100 százalékán vagyunk már”.
Így várják tehát most a Duna tetőzését a Dunakanyarban.