A kormány több évnyi pereskedés után elismerte, hogy egyetlen lélegeztetőgépet sem adtak el a koronavírus-járvány idején mintegy 300 milliárd forintból felhalmozott készletből – írta a Transparency International (TI) Magyarország keddi közleménye.
Magyarország a koronavírus-járvány idején 16-17 ezer lélegeztetőgépet szerzett be. A főleg Kínából vásárolt készülékekre 300 milliárd forintot költöttek annak ellenére, hogy a legkeményebb forgatókönyvek sem jósoltak ennyi gépre szoruló beteget, ráadásul egyáltalán nem vették számításba, hogy ezeknek a gépeknek a kezeléséhez személyzet is kell.
A beszerzés ráadásul akkor is problémás lett volna, ha szakmailag indokolt a szám: több furcsa közvetítőcégen keresztül zajlott a vásárlás, amik közül nem egy a milliárdos haszon leszedése után meg is szűnt.
A TI-Magyarország 2021-ben közérdekű adatigényléssel fordult az akkor még létező Emberi Erőforrások Minisztériumához, hogy megtudják, hány gépet tudott eladni a kormány a felhalmozott készletből, ahogy erre többször is utalt. Az adatigénylést elutasították, a pert viszont megnyerte másodfokon is a TI.
Az Emmi hatáskörét átvett Belügyminisztérium végül augusztus 22-én küldte el válaszát a Transparency International Magyarországnak, amiből kiderült, hogy egy lélegeztetőgépet sem sikerült eladni, hozzátéve, hogy a Belügyminisztérium alá tartozó Országos Kórházi Főigazgatóság később sem tervezi egyetlen lélegeztetőkészülék értékesítését.