Egy engedély nélküli tüntetés utóélete: Jagellók a Jagelló úton

  • Miklósi Gábor
  • 2003. december 11.

Belpol

Amikor a rendőrség betiltja egy szélsőséges szervezet politikai demonstrációját, majd az engedély nélkül gyülekezőket bekasztlizza, a polgárok többsége fellélegzik. A rendőrség bizonyít, az állampolgár örül, a kormány hallgat. Pedig volna miért aggódni.

Amikor a rendőrség betiltja egy szélsőséges szervezet politikai demonstrációját, majd az engedély nélkül gyülekezőket bekasztlizza, a polgárok többsége fellélegzik. A rendőrség bizonyít, az állampolgár örül, a kormány hallgat. Pedig volna miért aggódni.December 1-jére a Lelkiismeret `88 Csoport a fenyegetően hangzó "Háztűznézőben a D-209-esnél" munkacímen fáklyás demonstrációt hirdetett a fővárosi BAH csomóponttól a miniszterelnök házához. Az Erzsébet híd tavaly nyári blokádjáról elhíresült szervezet tüntetését a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) november 26-án kiadott határozatában a közlekedés rendjének aránytalan sérelmére hivatkozva megtiltotta, s a tilalmat a fellebbezést követően a Fővárosi Bíróság is fenntartotta. A nagy erővel kivonuló készenléti rendőrök a tiltás ellenére gyülekezők közül a forgalmas csomóponttól felfelé induló Jagelló úton 51 személyt őrizetbe vettek, vezetőjüket másfél napig bent tartották.

A szélsőjobboldali eszméket propagáló szervezet elleni eljárás miatt először a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű jogvédő szervezet emelte fel a hangját, kifogásolva, hogy a BRFK a gyülekezési törvény kiskapuját a kénye-kedve szerint értelmezve, politikai szempontok alapján tilt be utcai demonstrációkat. Lapid Lajos ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány közbiztonsági helyettese lapunk kérdésére cáfolta, hogy a rendőrséget politikai szempontok vezérelnék a demonstrációk elbírálásakor. "Ahol a szervezet gyülekezni kívánt, az egy forgalmas csomópont, sok ezer embert akadályoztak volna a közlekedésben, ezért nem engedélyeztük a gyülekezést. Javasoltunk nekik egyeztetést, máskor is volt már demonstráció védett objektum közelében vagy forgalmas helyszínen. Sok elutasított demonstrálóval meg tudunk egyezkedni, és most is kerestük a bejelentőt, de ő visszajelzett, hogy nem hajlandó tárgyalni - magyarázta az ezredes az eset hátterét. - Higgye el, nem külön öröm nekem tiltó határozatot hoznom."

A TASZ ügyvivője, Fridli Judit átlátszó ürügynek tartja a közlekedés akadályozására való hivatkozást: "Nyilvánvaló, hogy a rendőrség megint olyan szerepben lép fel, ami nem elfogadható, mert el akarják dönteni, hogy ki tüntethet és ki nem. Ezzel a hivatkozással bármilyen tüntetés betiltható, ha az nem a járdára van meghirdetve." A TASZ egyik munkatársa, Schiffer András ügyvéd szerint a rendőrség anélkül is megakadályozhatta volna Medgyessy Péter házának megközelítését, hogy az említett módon erőszakot tesz a gyülekezési törvényen. A rendőrségi törvény 46. §-a és a Köztársasági `rezredről szóló rendelet ugyanis lehetővé teszik, hogy az őrezred által védett személy (ilyen Medgyessy Péter is) lakhelyének környékét lezárják. Ha tehát az volt a cél, hogy a rendőrök megakadályozzák a tüntetést a kormányfő házánál, lett volna rá törvényes lehetőség is.

A TASZ ügyvédje problematikusnak tartja a tömegoszlatásnak a Jagelló úton alkalmazott módját. Szerinte a gyülekezési törvény, a rendőrségről szóló törvény és annak 1990-es végrehajtási rendelete összevetésekor elég pontosan látszik, hogy tömegoszlatáskor fel kell szólítani az embereket a helyszín elhagyására, és lehetőséget kell teremteni, hogy azt önként tegyék. "Csakhogy ezúttal a rendőrök körbefogták a tüntetőket, akik így ha akartak, sem tudtak volna elmenni" - mondta Schiffer András, hangsúlyozva, hogy nem volt jelen a helyszínen, ezért álláspontját a hírekre alapozza.

A Narancs tudósítóját múlt hétfőn későn érkezőként a rendőrök már nem engedték a helyszín közvetlen közelébe. Az újságírók és a "civil érdeklődők" a Jagelló úton, a helyszín fölött többször hallhatták, ahogy hangosbeszélőn a rendőrök távozásra szólítják fel a "lelkiismereteseket", de távozni tüntetőket csak rendőrautóban láthattak. A lentről, a BAH csomópont felől érkező tudósító viszont több, a kordon mögül, fentről lesétáló, a demonstráció helyszínét minden jel szerint magától elhagyó civillel találkozott, akik aztán oldalt felszállingóztak a felső oldalra elvbarátaik és a sajtós munkatársak közelébe. Mindez azt valószínűsíti, hogy a távozni szándéko-zókat a rendőrök lefelé kiengedték, és csak a makacsabbak kerültek be a XII. kerületi kapitányság Maros utcai épületébe, vagyis a tömegoszlatás feltehetőleg törvényes volt.

A rendőrségen forgatják az Alkotmánybíróság határozatait. Legalábbis erre utal, hogy Lapid Lajos felhívta a figyelmünket: a gyülekezési jog nem korlátlan, és gyakorlása sértheti mások szabad mozgását, ami szintén alkotmányos alapjog. Lapid értelmezése azon alkotmánybírósági határozatra épít, mellyel a testület többségi döntésében éppen arra hivatkozva utasította el a gyülekezési jog további liberalizációját, hogy az szükségképpen más alapjogok gyakorlását csorbítaná. "Ez marhaság, ha így lenne, a Nagykörutat se lehetett volna felújítani, mert az is egy csomó mindent akadályozott" - reagált erre Halmai Gábor. Az alkotmányjogász szerint a gyülekezési jognak vannak másokra nézve kellemetlen hatásai, amiket néha el kell tudni viselni, és osztja a TASZ álláspontját, miszerint a Lelkiismeret `88 Csoport demonstrációja betiltásának semmi köze nem volt a közlekedés feltartásához. Halmai ugyanakkor megjegyezte: civilizált országokban nem a politikusok házánál, hanem a hivataluknál szokás tüntetni, bár az is tény, hogy a jog nem szabhatja meg, ki hol demonstráljon.

Miklósi Gábor

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.