Borsod mélyén nem vár más, mint a magány – képriport

Rakacaszenden jártunk, hogy megismerjük még egy olyan szervezet munkáját, amely részt vesz a Felzárkózó Települések szegénységfelszámoló programban. 

A szlovák határ közelében lévő, Borsod megyei Rakacaszendet túlnyomórészt romák lakják. A Regionális Civil Központ Alapítvány (RECIK) elnöke, Szendrák Dóra úgy véli, hogy a felzárkóztatásuk érdekében „közel kell menni” hozzájuk. „Belülről kell őket vezetni”, hogy értsék meg, fogadják el, amiket mondanak nekik, fedezzék fel az értékeiket, tiszteljék önmagukat. Ha beengedik a házukba, akkor bármivel kínálják, azt el kell fogadni. Ki kell vívni a tiszteletet, ami nagy harc. 

A RECIK több évtizedes múltra tekint vissza: a '90-es évek második felében, a nagy „civil szervezeti boom” idejében jött létre. Története során működtetett civil házat, valamint szolgáltató központot is. Korábban tíz éven keresztül láttak el információs szolgáltatást 16 járási székhelyen, de megannyi projekt mellett egy ideig három megyében (Borsod, Heves, Nógrád) megváltozott képességűek integrációjával foglalkozó tanácsadást, mentorálást is végeztek. 

A kétezres években ismerték fel, hogy a hátrányos helyzetűek integrációját nem tudják megoldani úgy, ha nem képzik őket valamilyen formában, ezért felnőttképző intézmény is lett a RECIK: több helyi településen végeznek fejlesztést foglalkoztatási kimenettel, szociális és mentális támogatással. Részt vesznek az állami támogatásból működő Felzárkózó Települések (FeTe) programban, amelynek értelmében Rakacaszenden évi 30 millió forintból működtethetnek ún. Jelenlétházat, hogy a hátrányos helyzetűeket segítsék.

A szervezet történetével és a rakacaszendi hétköznapokkal részletesen foglalkozunk riportunkban, mely a Magyar Narancs friss számában olvasható. Pár héttel korábban Nógrád megyében jártunk Beer Miklóséknál, a Szent Ferenc Szegényei Alapítványnál, mely szervezet szintén részt vesz két településen a FeTe-programban. 

Rakacaszend a festői Csereháton található. Nevezetessége az Árpád-kori templom. Bár ködös, esős időben indultunk el, mire odaértünk, szépen kisütött a nap. 

 
Völgy Rakacaszendtől pár száz méterre. 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Az Árpád-kori templom Rakacaszenden. 
Fotó: Palágyi Barbara
 

A 240 lelkes falu már kevésbé mutat szép látványt: járókelőket csak elszórva látni, ramaty állapotú, romos lakóházak, kóbor állatok jellemzik az utcákat. Rakacaszenden szinte kizárólag csak közmunka van, tehát ha valaki épp nem dolgozik, akkor viszavonul otthonába. A fiatalok, ha megtehették, már rég elhagyták a települést. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
  

 
Kisebb csoport várakozik a falu közepén található hídon.
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Idős férfi a buszmegállóban. Csak ritkán vannak járatok, nem egyszerű kijutni a településről. 
Fotó: Palágyi Barbara
 

A falu épületei közül kitűnnek a RECIK által felújított narancsszínű bérlakások. Négyzetméterenként pár száz forintot, vagyis havi nagyjából tízezer forintot kell értük fizetni, ami nagy segítség a használóiknak. Cserébe viszont rendben kell tartani őket, ami meg is történik – lakóik megbecsülik őket. 

 
A RECIK által felújított egyik bérlakás
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fiatal pár, amely sikeresen pályázott a bérlakásra.
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
A Jelenlétház felé az autóból kiszólva hívogatják a munkatársak a szépkorúakat, ugyanis délután lesz egy számukra szervezett beszélgetés. Az úr végül nem jött el.
Fotó: Palágyi Barbara
 

A RECIK Jelenlétháza is narancsszínű. Ottjártunkkor a Zöld Fűtés pályázat nyertesei számára tartottak tájékoztatást: ennek keretében lehetőség van ideiglenesen fűtőtestet igénybe venni, amihez fűtési támogatás is jár. Nagy segítség ez azoknak, akik a télen főleg fával tüzelnek, ugyanis az árak az egekbe szöktek. 

 
Tájékoztatás a Zöld Fűtés pályázatról.
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
A Jelenlétház és a RECIK munkatársai.
Fotó: Palágyi Barbara.
 

A Jelenlétházba ellátogat Gréta is, aki a szomszédban lakik. A szervezet munkatársai adományokat hoztak neki és 4 hónapos gyermekének. Gréta még csak 32 éves, de már nyolc gyermeke van. A legnagyobb 12 éves, többségük már iskolás. 

 
Gréta átveszi az adományokat.
Fotó: Palágyi Barbara.
 

 
Gréta a picivel a Jelenlétház udvarán.
Fotó: Palágyi Barbara
  

 
Gréta egyik idősebb lánya.
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
A Jelenlétházban van gyerekszoba fejlesztőjátékokkal.
Fotó: Palágyi Barbara.
 

 
Grétáék házát pumiszerű kutya őrzi.
Fotó: Palágyi Barbara
 

Kora délelőtt kezdődik a szépkorúaknak szervezett beszélgetés, melyen a munkatársak szeretnék felmérni, hogy milyen igényeik vannak. Mint a beszélgetésből kiderült, az egyik legnagyobb probléma a magány. A nők megözvegyülnek, a gyerekek kirepülnek, így akár évtizedeket is egyedül töltenek.

 
Az egyik legmenőbb járgány Rakacaszenden, az elektromos moped.
Fotó: Palágyi Barbara.
 

 
Gyűlnek a vendégek. 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Roma asszony mutatja a meghívóját, amit egy gyerek rajzolt.
Fotó: Palágyi Barbara
  

 
Körülbelül tízen jöttek el, csak nők. Ennek oka, hogy többségük özvegy.
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
A magány velejárója a kiszolgáltatottság is. Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés korlátozott, közösségi programok alig vannak. Szerencsére a közbiztonság relatíve jó: alkalmanként elvisznek valamit a kertekből, de a lopás, rablás nem jellemző. Erről számoltak be a beszélgetésen. 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Tele a naptár: a munkatársak igyekeznek minél több közösségi lehetőséget nyújtani a helyiek számára.
Fotó: Palágyi Barbara
 

A szépkorúaknak tartott beszélgetéssel párhuzamosan játékos gyerekfoglalkozás zajlik a kertben: környékbeli gyerekek jöttek át, hogy felügyelet mellett őrjöngjenek kicsit. Bújócskáznak, fogócskáznak, csúszdáznak. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Hazafelé a nap már nyugovóra tér, de még pár kép erejéig megállunk a Rakacaszendtől pár kilométerre található Rakaca-víztározónál. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

A Rakacaszendről és a RECIK munkájáról készített részletes beszámolónkat keresse a friss Magyar Narancsban! 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.

Kiterítenek úgyis?

Kietlen vidék fogad, vörös szikla és homok mindenfelé, és csak később derül ki, hogy a kezdés előtt a közönséggel kokettáló figura maga az ifjú Galileo Galilei. Innentől minden jelként működik Polgár Csaba rendezésében.

Vár a MÁV

Az anyázás azok közé a kivételesen sértő gesztusok közé tartozik, amely sokak szerint azonnali megtorlást követel. Ám ha abból indulunk ki, hogy hányan anyáznak csak a városi közlekedésben, már nem is akkora sértés ez.

Üvegtigrisek viadala

A Ruszt József alapította zala­egerszegi színház jelenlegi korszakában nem csak földrajzilag esik távol az országos színházi nyilvánosságtól. A megyén kívül ritkán jutnak el vendégjátékokra, és az előadásaik sem vonzzák a városon kívüli nézőket, pedig a 2010 óta tartó, Besenczi Árpád nevével fémjelzett korszakban sem volt ez mindig így.

A legkeményebb

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

Állandósult betartás

Az októberi váltás óta sem alpolgármestert, sem bizottságokat nem sikerült választani Orosházán. Nincs megegyezés a szervezeti és működési szabályzat kapcsán sem. Az alaphelyzet máshonnan is ismerős: az ellenzéki polgármester mögött nincs testületi többség.

„Madár se száll az udvarra”

Busz csak ritkán jár a kétszáznegyven lelkes Rakacaszendre, sok ottani iskolás ezért hamar lemorzsolódik. A többség közmunkából él, a jövő kilátástalan a fiatalok számára. Egy felzárkóztatással foglalkozó civil szervezet próbálja kimozdítani a helyieket a reményvesztett hétköznapokból.