Rendőrök is a NER célkeresztjében

Elvárt igazodás

Belpol

Két rendőrrel is elbánt a hatalom az elmúlt hetekben, és ez csak mélyíti az állományon belüli feszültségeket. A lapunkhoz eljutott beszámolók szerint a rendőröknek a megélhetést nem biztosító fizetéstől kezdve a kézi vezérlésen át az infrastrukturális hiányosságokig megannyi problémájuk van.

„A rendőrök folyamatosan becsapottnak érzik magukat: rossz technikai körülmények, megalázó fizetések, elvett kedvezmények, fokozódó létszámhiány, kézi vezéreltség, a jogi környezet abnormális mértékű változása. Egyre kevesebb, egyre korosodó, kiégetté váló kollégáktól várnak egyre jobb eredményeket, amik, ha nem jönnek, akkor a vezetők megsértődnek, és következnek a retorziók (ellenőrzések, személyzeti változások stb.). Ez egyre fokozódó belső elégedetlenséget szül, ami rongálja az egyébként sem acélos hangulatot. Ebben a helyzetben nagyjából mindenki – kivéve a kezdőket és az idealistákat – tudja, hogy aki kilóg a sorból, azt nagyon fejen koppintják” – írja le a belső állapotokat egy rendőr forrásunk.

Rövid időn belül két olyan eset is történt, amikor a hatalom politikai alapon rendőröket vont felelősségre. Laponyi Zsolt őrmester április végén írta ki a közösségi oldalára, hogy a propaganda részévé vált, ugyanis Rétvári Bence, a Belügyminisztérium (BM) államtitkára, valamint több KDNP-s Facebook-oldalon is részben az ő arcképével ellátott, eredetileg a rendőrség népszerűsítésére készített, ám ezúttal „KDNP.HU” felirattal ellátott fotóval köszöntötték április 24-én a rendőrség napját. Laponyi azt kérte Rétváritól, hogy a képet ne használja fel politikai marketingre. Mint fogalmazott, a rendőrség olyan független szervezet, amely pártpreferenciára való tekintet nélkül, minden állampolgárért dolgozik. Ha viszont egy politikus összemossa a rendőrség és a kormánypárt munkáját, azzal aláássa az állampolgárok rendőrségbe vetett bizalmát. A Telex információi szerint a kommunikációs osztály másnap értesítette Laponyit, hogy felfüggesztik az összes nyilvános és szakmai szereplését: az őrmester az állomány ismert arca volt, egy óvodai fellépését és egy szakmai előadását is lemondták. Nem hivatalos úton rá is szóltak, hogy megütheti a bokáját, ha nem szedi le a posztját. Az őrmester ezt nem tette meg, a bejegyzés máig elérhető. Az esetet fegyelmi eljárás követte, amelynek nyomán Laponyit kitették az ún. seriffprogramból (ennek keretében a résztvevők gépkocsis járőrözést folytatnak), noha korábban a programot vele reklámozták, egy közel félmilliós nézettségű, bevetésről készült YouTube-videóban is szerepelt, és a rendőrség podcast műsorában beszélt a részletekről. A jövőben III. kerületi járőrként folytathatja munkáját. (A Narancs kereste az őrmestert, de levelünkre nem reagált.)

Laponyi Zsolthoz hasonlóan járt az a szent­endrei őrsparancsnok, aki a Tisza Párt országjárása során állította elő a Megafonhoz köthető korábbi unitárius lelkészt, Albert-Nagy Ákost. Magyar Péteréket a kampány ideje alatt többször vegzálták, aktivistáikat erőszakos atrocitások érték. Albert-Nagy egyebek mellett azt kiabálta a Szentendrén tartott több­ezres Tisza-rendezvényen, hogy „hazaárulók”, illetve „vörösiszapot a Tiszába”. Amikor az eseményt biztosító rendőrök igazoltatni akarták, nem volt együttműködő, ezért bilincsben vitték el a férfit, több hivatásosnak együtt kellett őt benyomnia a rendőrségi autóba. A 444.hu úgy értesült, hogy az Albert-Nagyot előállító rendőr ellen már másnap intézkedtek: ő egy Szentendre közeli településen volt őrsparancsnok, ezt a megbízatását vonták vissza. Május végén tüntetők egy csoportja az elővárosi település kapitányságánál fejezte ki nemtetszését – ugyanis szerintük a volt őrsparancsnok elleni eljárás nagyon sötét korszakot idéz –, továbbá a lefokozott parancsnok visszahelyezését követelték.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Ne hozhasson döntést a választás után a leköszönő parlament - ezt akarta az ellenzéki képviselő, de leszavazták

Az Alaptörvény módosításáról szóló indítványt nyújtott be nemrég az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága ülésén az MSZP. Az előterjesztés leglényegesebb eleme: a választás után az új parlament alakuló üléséig a leköszönő Országgyűlés ne hozhasson bizonyos döntéseket – noha módja volna bármilyet, amilyet addig is –, például ne változtathassa meg az alkotmányt. A javaslat értelmi szerzőjével, Vajda Zoltánnal, a szocialista frakció tagjával, a költségvetési bizottság elnökével beszélgettünk.

Magyar rulett

Szociológusok és politológusok rendszeresen elmondják, hogy a magyarok és különösen a Fidesz-szavazók számára az egyik legfontosabb érték a biztonság. Azt is mindig hozzáteszik, hogy Orbán Viktor különlegesen jól érti a „magyar néplelket”, így eredményesen tud játszani az egzisztenciális fenyegetettség és a biztonság utáni vágy érzékeny húrjain.