Évtizedek óta magára hagyott, félkész atomreaktorokat üzemelnének be Ukrajnában

  • narancs.hu
  • 2019. július 23.

Belpol

Magyarország is észrevételeket tehetne az ügyben, de nem tesz semmit.

Az Átlátszó riportja szerint Ukrajna évtizedekkel ezelőtt félbehagyott reaktorblokkok továbbépítését és üzembe helyezését tervezi, mindezt a magyar határtól 500 kilométerre, az ukrajnai Hmelnickij-ben.

Az 1980-as években kezdődött építkezések során összesen két blokk készült el, amelyek ma is működnek a területen, viszont az erőmű többi részének építkezését leállították az 1986-os csernobili atomkatasztrófát követő ellenlobbi miatt.

A  továbbépítésre kiírt tendert még 2008-ban nyerte meg az orosz Roszatom leányvállalata, az Atomsztrojexport. A 2010-ben megkötött megállapodás tartalmazta azt is, hogy a projekthez Oroszország nyújt hitelt, hasonlóan a Paks2 beruházáshoz. Az ukrajnai háború miatt azonban ez a megállapodás felbomlott, és most a Skoda tűnik a legesélyesebb kivitelezőnek.

A nemzetközi jog lehetőséget biztosít a környező országoknak, hogy véleményezzék a terveket. Azokra az országokra érvényes ez a kiváltság, amelyekre a létesítmény potenciális hatással lehet, akár normál üzemmenet, akár valamilyen baleset esetén. A közelség miatt Magyarországot is megilleti ez a jog.

Egyre fenyegetőbb Paks 2, és senki nem garantálja a lakosság védelmét

Olyan silánynak tartja a környezetvédelmi hatástanulmányt a Greenpeace és az Energiaklub, hogy bíróságra mennek. Megállítható az orosz pénzből finanszírozott projekt? Miközben a svájciakat népszavazáson kérdezték meg az atomenergiáról, itthon dübörög a Paks 2-projekt: nemrég külön minisztert kapott az orosz pénzből épülő atomreaktor, az LMP népszavazási kérdéseit pedig elutasította a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), így nem tűnik túl valószínűnek, hogy az emberek referendumon mondjanak véleményt a gigaberuházásról.

A magyar kormány azonban valamiért nem szólal meg, és nem aktív az eljárásban. A portál arról is ír, hogy a Greenpeace az illetékes agrárminisztériumtól azt tudta meg, hogy 2017 óta nem rendelkeznek új információval a projektről. Csakhogy egyéb érintett országok, például Ausztria mégiscsak értesültek a fejleményekről, és ott még közmeghallgatást is tartottak pár hete az ügyben.

Az ukrán környezetvédelmi minisztérium viszont azt állítja, hogy a magyar fél elmulasztott egy határidőt, és nem közölte velük időben, hogy részt kíván venni az értékelési folyamatban. Ezt a magyar fél cáfolta.

"Az atomenergia még Csernobil után is sokáig megkerülhetetlennek tűnt Európában. Mára úgy tűnik, eljárt felette az idő, és racionálisan gondolkodó kormányzatoknak meg se fordul a fejükben, hogy atomerőművet építsenek." –Többek közt ezt nyilatkozta lapunknak korábban Mycle Schneider atomenergia-szakértő.

„Véget nem érő katasztrófa"

Az atomenergia még Csernobil után is sokáig megkerülhetetlennek tűnt Európában. Mára úgy tűnik, eljárt felette az idő, és racionálisan gondolkodó kormányzatoknak meg se fordul a fejükben, hogy atomerőművet építsenek. Magyar Narancs: 1986-ban már tanácsadóként atomenergiával foglalkozott. Mik voltak az első élményei Csernobilról? Mycle Schneider: Az első híreket a rádióban hallottuk, és hamar nyilvánvalóvá vált, hogy nagy a baj.

Korábban részletesen is foglalkoztunk a paksi bővítés pénzügyi megtérülésével. Készült tanulmány a kormány és a Greenpeace megrendelésre is. Utóbbi lesújtó képet fest a beruházás gazdasági vonatkozásairól és piacra gyakorolt hatásáról. E tanulmány egyik szerzőjével interjúztunk korábban.

„Üzleti alapon nem megvalósítható"

Május végén mutatták be a Candole Partners - a Greenpeace felkérésére készített - tanulmányát a paksi bővítés pénzügyi megtérüléséről. A kormány megrendelésére viszont a Rothschild-bankház írt tanulmányt. Míg az utóbbi szerint Paks II megtérülése nem kérdés, addig a Candole lesújtó képet fest a beruházás gazdasági vonatkozásairól és piacra gyakorolt hatásáról.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.