Ezért ne adj teljhatalmat senkinek!

  • Dercsényi Dávid
  • 2014. október 17.

Belpol

30 százalékra emelné a kormányzat az ipar gazdasági részarányát. Mert anélkül az ország félkarú óriás. Szüljetek, anyák, a lurkóknak majd adunk munkát a gyárban!

Orbán a parlamentben arról beszélt, hogy a „közgazdasági divatok” miatt a piacgazdaságban nem létező teljes foglalkoztatottságot igenis meg fogja próbálni megvalósítani kicsiny honunkban. (Az ellenzék amúgy mindezt szó nélkül hagyta.) Az osztályfőnök leült, majd cseppenként érkeznek azóta is a szuperebbnél szuperebb hírek: lehet, hogy megszűnnek a segély jellegű szociális juttatások, és 30 százalékra emelné a kormányzat az ipar gazdasági részarányát. Mert anélkül az ország félkarú óriás.

false

A lakosság tehát vagy megy a gyárba melózni, vagy távozik Londonba, ahová tetszik. Opció még az éhen halás, erre ma 3,4 millió magyar gyúr. A jövő rózsás, Kövér László szerint „ha nincs gyerek, nincs jövő”, ezért a családok megsegítése a következő négy év kiemelt feladata, hogy a családok 3-4 gyereket is vállaljanak. Közben a Gyerekesély Közhasznú Egyesület periodikusan megjelenő, a kormány intézkedéseit monitorozó, annak hatásait és implementálódását számba vevő jelentése így ír: „Jelentésünk fő következtetése az, hogy a Nemzeti társadalmi felzárkózási stratégiában célul kitűzött folyamat valójában idegen test a mai magyar kormányzat politikájában. A szegénység enyhítését, a romák integrálását, a területi egyenlőtlenségek csökkentését célzó politikai akarat látszólagos, papíron létező. A kormányzat a gyerekszegénység csökkentését és újratermelését megállítani kívánó célokkal csak formálisan azonosult. Eszközei szegényesek vagy célellenesek voltak, az eredmények pedig elkeserítőek.”

Szüljetek, anyák, a lurkóknak majd adunk munkát a gyárban. A gyárkéményből eregetett füsttől kormos arcú, derűs, a jövőbe elégedetten néző magyar teljesfoglalkoztatott társadalom pedig odafordul minimálnyugdíját számolgató, majd eladható szerveit számba vevő szüleihez: „Hát miért adtatok nekik teljhatalmat mindehhez?” Mi pedig otthon főzött pálinkánk utolsó kortyait a két megmaradt őrlőfogunk közt kavargatva azt próbáljuk majd elmondani, hogy hát semmit sem árultak ezek el a választások előtt. De azért nem nézünk majd bele a szemükbe olyan nagyon.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.