Az állam és a szerencsejátékok

Félkarú rablók és oligarchák

Belpol

Júliustól gyakorlatilag tiltja a külföldi online kaszinóknak utalt és onnan fogadott pénzeket egy új jogszabály. E lépés az államhoz és az oligarcháihoz terelné a játékosokat. Csak hát a technológia már rég előrébb jár annál, hogy az állam szabja meg, hol veszíthetjük el a pénzünket.

A hazai bankoknak július 1-jétől az ún. tiltott szerencsejáték-szervezéssel összefüggő oldalakkal kapcsolatos egyes (bankkártyás, bankszámlás) pénzforgalmi tranzakciókat vissza kell utasítaniuk. Vagyis magyarországi bankszámláról és bankkártyáról mostantól nem tölthetünk pénzt a bet365-re, a BetKingre, a Unibetre és társaira, illetve a már bent lévő forintjainkat sem lehet kikérni a hazai bankszámlánkra.

A törvény a Fidesztől megszokott minőségű szövegbe van becsomagolva, hiszen a „narratíva” szerint a „tiltott online szerencsejátékok szervezőit” üldözi keményen a magyar állam. Nem először történik meg ez: 2014-ben egy utóbb bohózatba fulladt akcióval próbálta Magyarország a külföldi irodák internetes elérhetőségét blokkolni, amire a hatóságok nem csak képtelenek voltak, de mint egy 2017-es jogerős bírói döntés kimondta, jogalapjuk sem volt.

A valóság ráadásul az, hogy miközben a kormány még erősebb monopolhelyzetbe kívánja hozni az állami Szerencsejáték Zrt.-t (SZRT), június 27-én, a külföldi szolgáltatók teljes tiltása előtt négy nappal a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága megadta az engedélyt az LVC Diamond Kft.-nek arra, hogy Vegas Sports néven távszerencsejátékot szervezzen – ami eddig az SZRT kizárólagos joga volt (TippmixPro). A cég mögött jól ismert NER-es nevek vannak: Garancsi István és Habony Árpád bulijáról van szó, akik valahogyan megint a nekik kedvező széljárásban szélesítették ki szolgáltatásaik körét, eddig ugyanis „csak” online kaszinókról volt szó.

All-in

A Fidesz gyűlöletmenedzsereként nagyra nőtt Habony viszonylag friss játékos a kaszinóbizniszben: alig tíz hónapja alapított vagyonkezelő cége révén csak 2022 végén szállt be, miután Szalay-Bobrovniczky Kristófnak a miniszteri kinevezése miatt összeférhetetlenségi okból meg kellett válnia a Garinvest Zrt.-beli csaknem 33 százalékos részesedésétől. A Garinvest a Las Vegas Casino (LVC)-csoport tulajdonosa, s az utóbbi egyik tagja, az LVC Diamond kapta meg 35 évre az engedélyt.

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága honlapján található adatok alapján tehát Magyarországon egyetlen ismert külföldi fogadóoldal, kaszinó vagy pókerterem sincs engedélyezettként regisztrálva. Eddig sem volt, de eddig nem is érdekelt senkit, hiszen a magyar bankok nem szóltak bele, hol költjük el a pénzünket.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.