Mit esznek meg Dunakeszin?

Félreértés történt

Belpol

Drágult a közétkeztetés Dunakeszin, de az áremelés okozta havi 30 millió forint különbözetet az önkormányzat fizeti meg a szállító cégnek. Az ellenzék az emelés miatt Dióssi Csaba polgármestert okolja, aki állítja, ő nem hibázott. Az ügy lezárásaként egy jobbikos képviselőt menesztenének a tanácsnoki posztjáról.

„Mivel és mennyiért etetik a gyerekeinket Dunakeszin?” – kérdezte Tonzor Péter, a DK dunakeszi jövő évi polgármesterjelöltje a ­Facebookon október közepén. Mint fogalmazott, felháborodott szülők keresték meg. „Dunakeszi közétkeztetésében miért 60–70 szá­zalék az infláció? Miért ennyivel drágább a városunkban az óvodai, iskolai menza, mint a környező településeken? Dióssi Csaba polgármester hogyan írhatott alá brutális áremelésről szóló szerződést? Ha olcsóbban ki lehet hozni a menüt más településeken, ki teszi zsebre az extraprofitot?” – tette föl bejegyzésében a további kérdéseket Tonzor, aki egy táblázatot is mellékelt, amely szerint például egy fóti felső tagozatos napi étkezési díja 910, egy gödié 850, egy XV. kerületié 1005 forintba kerül, egy dunakeszi felső tagozatosé viszont 1595 forintba.

Fidesz-közeli menzacég

A közétkeztetés drágulása komoly indulatokat keltett. Az ellenzéki bejegyzésekre általában nem reagáló Dióssi Csaba (Fidesz–KDNP) a Facebookon intenzív kommunikációba kezdett. „Azonnali vizsgálatot rendelek el a közétkeztetési árak ügyében” – írta csupa nagybetűvel a közösségi oldalán. Mint fogalmazott, szülők fordultak hozzá is az áremelés miatt. „Rendkívüli testületi ülést hívok össze és (…) azonnali tárgyalásokat kezdeményezek a Hungast Vital Kft.-vel, amely a közétkeztetést biztosítja Dunakeszin. Egyúttal azt javaslom a képviselő-testületnek, hogy a vizsgálat idejére függessze fel az áremelést. A jövő hónapra már kiszámlázott emelést pedig a következő számlában jóváírjuk.”

A Hungast Vital Kft.-t, amely az országban több helyen is szolgáltat, Bánki Erik érdekeltségeként is emlegetik, mivel a cég tulajdonosainak korábban volt közös befektetése a fideszes országgyűlési képviselővel. A kft. 2022-es árbevétele 13 milliárd forint, adózott eredménye 962 millió forint volt.

A cég negatív kontextusban is előkerült már a hírekben: 2016-ban egy óbudai iskolában 258 gyermek lett rosszul a Hungast-csoporthoz tartozó kft. főztjétől. Hadházy Ákos 2018-ban pedig arról beszélt az Átlátszónak, hogy a gyerekei szekszárdi iskolájában kavicsok kerültek a tanulók levesébe. A független országgyűlési képviselő azt állította, 2016-ban „minden épeszű indok nélkül” szerezte meg egy a Hungast érdekeltségében lévő társaság a váro­si közétkeztetést. Szintén abban az évben a 24.hu azt írta, hogy Debrecenben az óvodákban, általános és középiskolákban, az azokhoz tartozó kollégiumokban biztosítják a gyerekek étkezését, a szünidőben a bölcsődében és az erdei iskolában is vállalták ugyanezt, amiért 7,75 milliárdot kapott a Hungast Vital Kft., valamint a Cívis Hungast Kft.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.