Fidesz-közeli cég készítette a cenzúrázott zuglói közvélemény-kutatást

  • Vári György
  • 2013. január 18.

Belpol

A Bonum Semen, korábbi, ismertebb nevén a Nézőpont Intézet a tulajdonosa annak a cégnek, amellyel Zugló önkormányzata közvélemény-kutatásra kötött szerződést. Az egyelőre ismeretlen összegből készült közvélemény-kutatásból a Papcsák polgármester népszerűségére vonatkozó részt az önkormányzat kitakarta a nyilvánosságra hozatalkor.

November óta vár egy kerületi közvélemény-kutatás adataira Várnai László zuglói LMP-s képviselő. A kutatás eredményét – ahogy a blogjára hivatkozva számos sajtóorgánum megírta – a törvényes határidőt többszörösen túllépve és igen erős szelekciót követően bocsátotta Zugló önkormányzata a képviselő rendelkezésére, például a Papcsák polgármester és a Fidesz–KDNP többségű testület népszerűségére vonatkozó részek hiányoznak. Az viszont így is kiderül belőle, hogy a megbízást a legendásan Fidesz-közeli Nézőpont Intézet (új, kevésbé ismert nevén Bonum Semen) Zrt. tulajdonában lévő cég nyerte el. A Kutatópont Kft.-ről van szó, amelynek ügyvezetője 2012 augusztusának végéig Mráz Ágoston Sámuel volt, jelenlegi első embere Zotter Judit. A Népszava információi szerint a cég fél évvel megalakulása után, 2010-ben a Szerencsejáték Zrt.-től kapott nagyobb megbízást, amire 2011-ben és tavaly is sor került. A 2012-es szerződés keretösszege 165 millió forint volt, alig tízmillióval kevesebb, mint a Kutatópont előző évi árbevétele.

 

 

Mráz Ágoston Sámuel


Mráz Ágoston Sámuel

Fotó: MTI/Beliczay László

 

A Kutatópontot birtokló Bonum Semen viszont jelenleg is Mráz tulajdonában van. Ezt megelőzően azonban volt benne érdekeltsége a jelenleg az NFÜ élén álló Petykó Zoltánnak, a Simicska Lajoshoz sok szálon kötődő dr. Győri Tibor jelenlegi miniszterelnökségi államtitkárnak, de régebben Habony Árpád is vezette a céget, Cselovszki Zoltán pedig, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal meggyengített örököseként funkcionáló Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ vezetője, akinek a neve felmerült korábban Demszky Gábor fideszes kihívójaként is, a felügyelőbizottságnak volt tagja. (Portrénkat Cselovszkiról lásd itt.)

 

Korántsem ez az első üzleti érintkezés a Papcsák Ferenc vezette önkormányzat és különböző Fidesz-közeli érdekeltségek között. Lapunk is foglalkozott például a Hungast Kft. gyermekétkeztetési megbízásával vagy az Itató Nyereg nevű szórakozóhely ügyével. Említhetők volnának még a Heti Válasz vagy a Bencsik-féle Demokrata szerződései is, akárcsak a Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap irdatlan  – 2011 bizonyos hónapjaiban egyenként napi több mint 200-as – példányszámban történő önkormányzati megrendelése. Az újságrendelésre vonatkozó adatokat az önkormányzat szintén több hónapos huzavona után adta ki lapunknak.

Arra, hogy hány jelentkező közül, milyen szempontok alapján választották ki Zuglóban épp a Kutatópont Kft.-t, és hogy mennyi pénzt kaptak munkájuk ellenértékeként, Várnai – blogbejegyzésének tanúsága szerint – továbbra sem kapott választ.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.