A „Gasztroangyal a Millenárison – Magyarország finom” címmel rendezhetett háromnapos gasztronómiai fesztivált az MTV vezérigazgató-helyettesének, Rákay Philipnek a korábbi cége, a Füleky Kereskedelmi Szolgáltató Kft. A Nemzeti Kulturális Alaptól (NKA) kapott hatmillió forintból július elején rendezték meg a Duna TV-n vasárnaponként sugárzott gasztronómiai-turisztikai műsor „élő” változatát meghívott gazdákkal, a budai Millenáris Parkban. A Füleky Kft.-ről a 444.hu korábban megírta, hogy három éve havi hatszázezerért adott tanácsot a Fidesznek, és hogy Rákay feleségének a cége is kapott közpénzes megbízásokat. Az Átlátszón pedig korábban megjelent, hogy Rákay ötletére, az „Itthon vagy – Magyarország szeretlek” programra tavaly augusztusban 992,3 millió forintot különített el a kormány a költségvetési tartalékból.
|
A Gasztroangyal Fesztivált többek között a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) támogatásával rendezték 2014. július 4. és 6. között. Megkeresésünkre az MNVH-tól megtudtuk, hogy ők nem pénzzel, hanem a program népszerűsítésével támogatták a rendezvényt, s eljuttatták a rendezvényről szóló felhívást tagjaikhoz és az MNVH által minden pénteken megrendezett Vidék Mustra termelői piac a Főváros szívében kiállítóihoz.
A Gasztroangyal műsorvezetőjének, „a Hír Tv-től érkező CBA-háziasszony” Borbás Máriának a cége, a Stratcomm Kft. a Népszabadság írása szerint százmilliós nagyságrendű megrendelést kapott az MTVA-tól, továbbá a Gasztroangyal gyártásáért adásonként annak idején 3,8 milliót fizetett az MTVA a kft.-nek. (Egy további műsorért – Négy szellem címmel – a médiaszolgáltatási alaptól adásonként 3,4 milliót kapott ugyanez a cég.) Az Opten cégadatbázisban található adatokból kiderül, hogy Borbás Mária cége 2010 és 2013 között évi 79 millióról 263 millió forintra növelte az éves árbevételét. (2012-ben indult a Gasztroangyal című tv-műsor.)
A Gasztroangyalt rendező Füleky Kft.-nek Rákay Kálmán (ez az MTV-vezérigazgató-helyettes eredeti neve) 2010 márciusa óta nem tulajdonosa; akkor került a cég a korábbi ügyvezető, Füleky György kezébe. Utóbbiról annyit tudni, hogy ő volt az ügyvezetője és tulajdonosa a felszámolás alatt lévő Magyar Kultúra Fejlesztési Központ Szolgáltató Kft.-nek, amely Rákay Philip MTV-intendánssága alatt két megbízást is kapott az MTVA-tól, mint az kiderül az Átlátszó által kiperelt adatokból. Az egyik szerződés egy 13 epizódos, egyenként 25 perces és 1,5 milliós gyártási költségű – a korábbi kormányszóvivő, Giro-Szász András felesége, Giro-Szász Kriszta által vezetett – kulturális műsorsorozatra (Kortárs), illetve további 2012-es epizódokra szól. A másik egy a Magyar Nemzeti Galériában megrendezendő kiállításra biztosított 15 milliót: Hősök, királyok, szentek címmel (lásd erről a Magyar Narancs-kritikát itt). (Giro-Szász Andrásról egyébként a napokban jelent meg, hogy visszavásárolta tulajdonrészét a közmédiának évi 42 millióért híreket gyártó Strategopolisban.)
Füleky másik érdekeltsége, a Magyar Kultúra Fejlesztési Központ Szolgáltató Kft. többi tulajdonosa is hallatott magáról a sajtóban: például az őssejtbotrány vagy a Munkácsy-trilógia egyik festménye, a Golgota tulajdonosaként ismert műgyűjtő Pákh Imre és üzlettársa-alkalmazottja, az azóta meggyilkolt, a médiában Fidesz-szakértőként is hivatkozott Marschalek Ákos révén. Utóbbi a Munkácsy Alapítvány és a Munkácsy Art Kereskedelmi, Rendezvényszervező Kft. ügyvezetője is volt. Az alapítvány kuratóriumi elnöke L. Simon László volt 2011 tavaszától őszig, akkor Rákay Philip vette át a pozícióját. A Munkácsy Alapítvány és a Magyar Nemzeti Galéria közötti feszültségekről a Magyar Narancs hosszabb cikkben számolt be, többek között arról, hogy a „Hiller István államtitkárából a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) főigazgatójává avanzsált Csák Ferenc talán a saját túlélését próbálta biztosítani azzal, hogy befogadta a jobboldali kapcsolatokkal rendelkező Pákh Imre Munkácsy Alapítványát 2011 februárjában. Az alapítvány nemcsak beköltözött, hanem a közgyűjtemény címére is lett bejegyezve, s lassan a kiállítási tevékenység irányítását is kezdte átvenni. Csák akkori állítása szerint a csökkenő állami támogatások miatt fogadta el a Munkácsy Alapítvány segítő kezét, bár kérdés, hogy ez a kéz adott vagy elvett inkább. Az első projekt a trilógia budapesti bemutatása volt. Az alaptörvényt ünneplő Hősök, királyok, szentek című kiállítás – amelyen a Kerényi Imre által megrendelt festmények is láthatók voltak”.
A Magyar Kultúra Fejlesztési Központ Kft. az egyik tulajdonosa annak a K.V. Fesztivál Kft.-nek, amelynek résztulajdonosa a Velencei-tavi Borászati Kft. Utóbbi ügyvezetője ugyanaz a Simon Mónika, aki az elmúlt két évben L. Simon László több korábbi érdekeltségének (például az L.Simon könyveit is kiadó, az elmúlt években rendszeresen milliós nagyságrendű NKA-támogatásban részesülő Ráció Kiadói Kft. és a Kastély.net Kft.) tulajdonosa lett.
A meggyilkolt Marschaleket, aki a hivatkozott Magyar Narancs-cikk szerint az Országgyűlés L. Simon vezette kulturális bizottságának fideszes szakértője is volt, további szál fűzte az MTV vezérigazgató-helyetteséhez, Rákay Philiphez: az Opten adatbázisa szerint ugyanis Rákay feleségével, Wieber Orsolyával közös cége volt a White and Partners Kft. (amelyben az Alexandra kiadó tulajdonosának lánya, Matyi Alexandra is tulajdonos).
Rákay korábbi cégei közül a Right Communications Kft. gyakori szereplője a közbeszerzési pályázatoknak, igaz – mint azt egy korábbi cikkünkben kiderítettük, inkább csak mint vesztes induló néhány L. Simon László ismeretségi köréhez tartozó cég, és az előző Fidesz-kormány óta milliárdos éves árbevételt produkáló örök nyertes, a Young and Partners Kft. mellett. Érdekesség, hogy a Right Communication és Rákay egy másik korábbi cége, a Stakeholder Consulting ugyanarra a budapesti második kerületi címre van bejegyezve, mint egy offshore hátterű cég, a 7th WAVE Tanácsadó Kft. A cím egyezése nem valószínű, hogy véletlen, hiszen a Stakeholder Consulting és a 7th Wave Kft. egyaránt egy Szabó Ádám nevű személyhez köthető.