Végleg szabadulna a szélsőségesség emlékétől a Jobbik

Horthy helyett Deák

Belpol

Teljes arculatváltást és névváltoztatást kezdeményezett a Jobbik, azt bizonyítandó, hogy végleg szakított szélsőséges múltjával. Az új vezetés a Fidesz alternatíváját kívánja nyújtani a konzervatív választóknak. Jókora ambíció, miközben egyelőre az a kihívás, hogy a párt megugorja a parlamenti küszöböt.

Az ellenzéki pártok politikai aktivitását, tehetségét a választók és a sajtó többnyire a napi politizálás és kommunikáció alapján értékeli, a látottak pedig aligha meggyőzőek.

A tavalyi választási vereség után az ellenzék tanácstalansága, illetve a megindult útkeresés hatása tetten érhető a támogatottsági mérésekben is. Pedig a pártok igyekeznek, a Momentum és az MSZP új stratégiát épített, a Párbeszéd és az LMP a zöld pólus hirdetésével közeledik egymáshoz.

 

Búcsú a Jobbiktól

A 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választásokig Jobbik Konzervatívok (JK) néven folytatja a Gyöngyösi Márton elnök vezette párt – a névváltoztatást a február 25-i pártkongresszus fogadta el. Ez azonban még nem a vége, ugyanis pártbéli forrásaink szerint a szervezet megújítására elfogadott tervvel arra vállalkoznak, hogy a Jobbik a nevében is szakítani fog saját szélsőséges múltjával. Ezt az értesülést Gyöngyösi Márton pártelnök is megerősítette. „A »Szebb jövőt!« már a múlté” – magyarázta egy forrásunk, aki külső tanácsadóként hatással volt a program kidolgozására. „Ami megnyugtató számunkra, hogy nemcsak egy rideg politikai számítás eredménye a mostani változás, hanem valóban az értékeinket szeretnénk képviselni” – mondta lapunknak egy párttag, aki, mint fogalmazott, „nagyon unta”, hogy sok év után is a „szalonnáci” jelzőt aggatták rá, noha ő annak idején a már néppártosodó Jobbikhoz csatlakozott.

„Szeretnénk népszerűvé tenni a jobboldali polgári értékrendet, ami a történelmünk során lehetőséget teremtett a nemzet haladására, társadalmi fejlődésére. A reformkor nagyjainak, Széchenyi és Deák életműve a példa, amit a levert forradalom, illetve egy fejlődéssel teli évtizedek után az első világháború akasztott meg. A mai napig velünk él a feudalizmus maradványa, az uram-bátyám viszonyok, amit a Fidesz tovább táplál” – foglalta össze Gyöngyösi. Egy forrásunk tömörebben jellemezte az új irányt: „Horthy helyett Deák.”

Nemrég Gyöngyösi Márton pártelnök és Potocskáné Kőrösi Anita elnökhelyettes egy háttérbeszélgetésen érzékelhetően arra törekedett, hogy a párt új hangot találjon a sajtóval, de szó esett néhány stratégiai döntés hátteréről is. Mindezekről lapunk további részleteket is megismert.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.