Mit ígér programjában az ellenzék?

Irány Kánaán!

Belpol

A NER lebontása, harc a korrupció ellen, erősebb önkormányzatiság, életpályamodellek – milyen lenne Magyarország, ha nyerne az ellenzék?

Március 9-én hirdette meg választási programját a Márki-Zay Péter vezette közös ellenzék azután, hogy a program bemutatását előbb február 17-re, majd február 25-re ígérték; sőt a miniszterelnök-jelölt december elején azt mondta a Narancsnak, hogy a program már 90 százalékban kész, mivel az előválasztás során sikerült megegyeznie a pártokkal a főbb pontokról.

A Csak felfelé! Az emelkedő Magyarország programja című 72 oldalas dokumentum összesen kilenc fejezetre tagolva (A jogállam újbóli megteremtése, Befektetés a jövőbe, Egészséges társadalom, Szolidáris és gondoskodó társadalom, Közös haza, Fenntartható Magyarország, Gazdaság az emberért, A mindennapok biztonsága, Európai Magyarország) veszi sorra a főbb kérdéseket. Tematikusan is követi a még az előválasztásra elkészült hatpárti Közös alap nevű „előprogram” rendszerét, és szövegszerűen is sok az átfedés a két dokumentum között – bizonyos dolgokban azonban Márki-Zay Péter fellépésével máshová kerültek a hangsúlyok. A végső változatban sokkal nagyobb szerepet kaptak például az egyházak: kimaradt az állam és az egyház szétválasztásának a Közös alapban még meglévő kimondása, vagy hogy mindenkinek legyen lehetősége a világnézetileg semleges oktatási intézményben való tanulásra – ehelyett a programba az került be, hogy számítanak a vallási közösségekre az oktatás, a szociális ellátás vagy a kultúra ápolása terén, de nem kaphatnak több pénzt, mint az állami vagy önkormányzati intézmények.

 

Keretek

A program amellett, hogy néhány régi adósságot is törlesztene, mint például az ügynök­akták nyilvánosságra hozatala, elsősorban azokat a botrányokat célozza és ígéri helyre tenni, amelyek az elmúlt 12 évben a leginkább zavarták az embere­ket. Kulcsszava az európaiság, „preambulumában” pedig kiszámítható életet, átláthatóságot, elszámoltathatóságot és az embe­rekkel közös kormányzást ígér. Alapvetően a tervezett változtatásoknak három irányuk van: egyrészt megszüntetnének az elmúlt 12 évben létrehozott számos intézményt és intézkedést, másrészt visszaállítanának olyanokat, amelyeket a Fidesz leépített, végül pedig egyes területeken teljesen új rendszert ígérnek.

Az ellenzéki program legerősebb ígérete ez utóbbiak közül egyértelműen az új alkotmány. A dokumentum ugyanakkor nem bonyolódik bele abba az elmúlt hónapokban folytatott vitába, hogy miként lehetne például sima feles parlamenti többséggel alkotmányozni (ez a jelenlegi szabályok szerint kétharmados országgyűlési többséget igényel). A gordiuszi csomót azzal a Márki-Zay által is hangoztatott koncepcióval vágja át, hogy az új alkotmányról társadalmi konzultáció lesz, a koncepció és a normaszöveg alakításába bevonják az állampolgárokat, a civil szervezeteket, majd „az új alkotmány az Országgyűlés döntése és az alkotmányozó népszavazás után lép hatályba”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”