Népszavaztatna a Fidesz Hódmezővásárhelyen

Játék a kastéllyal

Belpol

A hódmezővásárhelyi Lázár János miniszter és az ellenzéki vezetésű Hódmezővásárhely háborúja túl­lépte a város határait, a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyért zajlik. Ebbe most soron kívül a vásárhelyiek is beleszólhatnak, ha aláírják a Fidesz népszavazási kezdeményezését – persze azzal is, ha nem.

Tavaly vált nyilvánvalóvá, hogy egy tör­vénnyel az első körben nyolc kastélyt ad magántulajdonba a magyar állam. Olyan pályázókra számított az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), akik/amelyek vállalják a műemlékek fenntartásával és felújításával járó terheket. Az ÉKM a kiíráskor figyelmeztetett, hogy bár ingyenesen átruházott tulajdonjogról van szó, az új gazdáknak tíz éven belül teljesen fel kell újítani a műemléket, harminc évre szóló fenntartási és üzemeltetési tervvel kell rendelkezniük. További előírás, hogy a szóban forgó kastélyparkok az év 300 napján ingyen látogathatók legyenek, és megfelelő árú jegyért az épületek közgyűjteményei is. Mindez többe kerülhet, mint amennyit maga az ingatlan ér, tehát – emelte ki az ÉKM – nem arról van szó, hogy az állam ingyen osztogat.

Kastélylopási program – ez Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa) véleménye a törvényről. Hódmezővásárhely polgármestere tavaly novemberben, az ÉKM épülete elől videóban bejelentkezve mondta ezt, de azt is, hogy egyeztetni utazott a minisztériumba, mert Hódmezővásárhely pályázott a várostól 70 kilométerre, a szomszéd megyében lévő szabadkígyósi Wenckheim-kastély tulajdonjogára. Márki-Zay azt mondta, így próbálják megmenteni a kastélyt, mert ez a törvény valójában azt segíti elő, hogy oligarchák és politikusok kezébe kerüljön ez a vagyon. A szabályok alapján szerinte azért jobb pályázó egy önkormányzat, mint egy cég, mert van tapasztalata műemlékek felújításában, közgyűjtemények, nagy parkok fenntartásában, és a gazdálkodása is szigorúbb ellenőrzés alatt áll.

Szeretné megköszönni

A Fidesz vásárhelyi politikusai tiltakoztak az ötlet ellen: ha a vásárhelyi pályázat nyer, az adófizetők pénze az évente százmilliós veszteséget termelő kastélyra megy el három évtizeden át. Hódmezővásárhely és környékének országgyűlési képviselője, Lázár János építési és közlekedési miniszter azonban felvette a kesztyűt.

Február közepén ő is videóban köszönte meg a pályázó vállalatoknak és önkormányzatoknak, hogy részt akarnak venni kastélyok megmentésében. Az első körben meghirdetett nyolc műemlékre huszonkét pályázat érkezett. Kihirdette, hogyan döntött „az összes pályázat alapos mérlegelése, szakemberek megkérdezése” után a kormány nevében négy állami ingatlan új tulajdonosáról. A nádasd­ladányi Nádasdy-kastély a Richter Gedeon gyógyszergyártó cégé lesz, a bajnai Sándor–Metternich-kastély a MOL Új Európa Alapít­ványé, a majki Esterházy-kastély az oroszlányi önkormányzaté.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.