Tavaly vált nyilvánvalóvá, hogy egy törvénnyel az első körben nyolc kastélyt ad magántulajdonba a magyar állam. Olyan pályázókra számított az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), akik/amelyek vállalják a műemlékek fenntartásával és felújításával járó terheket. Az ÉKM a kiíráskor figyelmeztetett, hogy bár ingyenesen átruházott tulajdonjogról van szó, az új gazdáknak tíz éven belül teljesen fel kell újítani a műemléket, harminc évre szóló fenntartási és üzemeltetési tervvel kell rendelkezniük. További előírás, hogy a szóban forgó kastélyparkok az év 300 napján ingyen látogathatók legyenek, és megfelelő árú jegyért az épületek közgyűjteményei is. Mindez többe kerülhet, mint amennyit maga az ingatlan ér, tehát – emelte ki az ÉKM – nem arról van szó, hogy az állam ingyen osztogat.
Kastélylopási program – ez Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa) véleménye a törvényről. Hódmezővásárhely polgármestere tavaly novemberben, az ÉKM épülete elől videóban bejelentkezve mondta ezt, de azt is, hogy egyeztetni utazott a minisztériumba, mert Hódmezővásárhely pályázott a várostól 70 kilométerre, a szomszéd megyében lévő szabadkígyósi Wenckheim-kastély tulajdonjogára. Márki-Zay azt mondta, így próbálják megmenteni a kastélyt, mert ez a törvény valójában azt segíti elő, hogy oligarchák és politikusok kezébe kerüljön ez a vagyon. A szabályok alapján szerinte azért jobb pályázó egy önkormányzat, mint egy cég, mert van tapasztalata műemlékek felújításában, közgyűjtemények, nagy parkok fenntartásában, és a gazdálkodása is szigorúbb ellenőrzés alatt áll.
Szeretné megköszönni
A Fidesz vásárhelyi politikusai tiltakoztak az ötlet ellen: ha a vásárhelyi pályázat nyer, az adófizetők pénze az évente százmilliós veszteséget termelő kastélyra megy el három évtizeden át. Hódmezővásárhely és környékének országgyűlési képviselője, Lázár János építési és közlekedési miniszter azonban felvette a kesztyűt.
Február közepén ő is videóban köszönte meg a pályázó vállalatoknak és önkormányzatoknak, hogy részt akarnak venni kastélyok megmentésében. Az első körben meghirdetett nyolc műemlékre huszonkét pályázat érkezett. Kihirdette, hogyan döntött „az összes pályázat alapos mérlegelése, szakemberek megkérdezése” után a kormány nevében négy állami ingatlan új tulajdonosáról. A nádasdladányi Nádasdy-kastély a Richter Gedeon gyógyszergyártó cégé lesz, a bajnai Sándor–Metternich-kastély a MOL Új Európa Alapítványé, a majki Esterházy-kastély az oroszlányi önkormányzaté.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!