A gyerekvállalás-serkentő támogatások eddigi mérlege

Jóból is megárt a csok

Belpol

Aligha oldja meg a gondokat, hogy rendeleti úton csökkentette a kormány a csok büntetőkamatát. Ez a lépés sokkal inkább megkoronázása annak a tévedéssorozatnak, amelyik az elmúlt évek családpolitikáját jellemzi.

A kormány 5 százalékban maximálta szeptemberben a családi otthonteremtési támogatás, vagy­is a csok büntetőkamatát. A hírekben ez úgy jelent meg, hogy akár 65 százalék is lehetne a büntetőkamat, vagyis igazi csok-horrornak vetett véget a kormány. Valójában szó sem volt arról, hogy 65 százalék felárat kellene fizetni bárkinek is – a fő problémát ráadásul nem is a kamat jelenti.

Bolondnak is megérte

Csok 2015 nyara óta van, a babaváró hitel pedig 2019 nyara óta, jelen állás szerint 2023-ban is kérhető még bármelyik. A csok egyrészt támogatás, másrészt hitel, kérhető már meglévő és tervezett gyerekek után, gyerekszámtól függően 600 ezer, 2,6 millió és 10 millió forint összegben – a hitel akár 15 millió forint is lehet, összesen tehát akár 25 millió forintra is szert lehet tenni. A csok új lakás vásárlására, bővítésére használható – a falusi csok használt lakás vásárlására és korszerűsítésére is. A babaváró csak hitel, csak tervezett gyerek után jár bármilyen kedvezmény, cserébe akár kismacskát is lehet venni belőle, nem kötelező a lakáscél. Egy gyerek után a hitel kamatmentes lesz, a többi gyerek után csökken a visszafizetendő tőke – három gyerek után nullára. Ha nem jön össze a vállalt gyerek, a csok és a babaváró esetében is vissza kell fizetni a támogatást – ami lehet tényleges támogatás és kamattámogatás is.

Az első években szerződött csokos párok már tudják, hogy teljesítik-e a feltételeket vagy sem. A Facebookon több csoport is foglalkozik csokos és babavárós tanácsadással, és folyamatosan kerülnek elő olyan kérdések, hogy mit lehet tenni, ha nem jön össze a baba. Ez egyértelműen csokos probléma, hiszen a babaváró eleve hitel, ha jönnek a babák, akkor minden csak könnyebb lesz, ha nem jönnek, akkor csak magasabb lesz a hitelkamat. A csok-támogatást vissza kell fizetni, ha vállalt a pár babát, de az mégsem születik meg, a csok-hitel pedig kedvezményes helyett piaci kamatozású lesz. Ez többnyire válás miatt alakulhat így, de olyan is akad persze, ahol egyszerűen mégsem akarnak három gyereket, mert kettő is épp elég feladatot ad.

A visszafizetendő összeget pedig a már említett büntetőkamat is terheli, ami most plafont kapott. Ha egy vagy két baba után igényeltünk csokot, de nem születtek meg, akkor a jegybanki alapkamat a büntetés mértéke, ez most 13 százalék; ha három gyerekre kértünk csokot, de nem lett meg mind, akkor a büntetőkamat az alapkamat ötszöröse. Utóbbi szorzat – momentán – 65 százalék. Mindkettő mellbevágó.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.